Vai Manabalss.lv ir infantila infoizklaide* vai politiski stūrēts medijs?

2012. gada 23. novembrī

Zviedrijas radio par prezidentu Bērziņu

Šorīt Zviedrijas sabiedriskais radiokanāls P1 savā rīta programmā vairāk nekā četras minutes veltīja Latvijas sabiedrības centieniem piespiest atkāpties Latviju kompromitējošo prezidentu Bērziņu. Tas bija plašs un detalizēts materiāls par problēmu, kas satrauc Latvijas sabiedrību prezidenta Bērziņa sakarā, kurā savu viedokli izteica gan latvieši, gan Latvijā dzīvojoši zviedri. Reportāžu var noklausīties šeit.

http://sverigesradio.se/sida/play.aspx?ljud=4273645

Vakar uzzinājām, ka kāds anonīms  interneta portāls «Manabalss», kas radās pirms dažiem gadiem uz sabiedrības viļna par oligarhu ietekmes ierobežošanu, apturējis iniciatīvu, kurā bija iecerēts vākt parakstus par Valsts prezidenta Andra Bērziņa demisijas pieprasīšanu.

Sociālajos medijos var uzzināt, ka pirms tam esot tikusi bremzēta iniciatīva  pret eiro ieviešanu Latvijā, par izstāšanos no ES un un citas būtiskas inciatīvas.  Medijos var uzzināt, ka aiz portāla Manabalss faktiski slēpjoties kāds pie varas esošs politisks spēks, kas tautas inciatīvas filtrējot šim spēkam izdevīgā gultnē un ar lielu entuziasmu atbalstot  infoizklaides iniciatīvas tādas kā marihuānas legalizēšana vai cik gadus uzglabāt vēlēšanu biļetenus, bet būtiskākām inciatīvām uzliekot bremzes ar muļķīgām atrunām. Vai šis spēks ir Vienotība? Vai ietekmīgais Lembergs?

«Manabalss» pārstāvis iniciatīvas autoriem (žurnālistam Didzim Melbiksim) skaidrojis, ka iesniegtā iniciatīva ir petīcija, kas pieprasot kāda demisiju un tādas prasības varot destabilizēt valsti. Piemēram, ja palaidīšot tālāk balsošanu par Bērziņa demisiju, krievi sekošot ar Dombrovska demisijas pieprasīšanu utt. Portāls atbalstītu tikai tādas iniciatīvas, kuru ierosinājums nemaz «nepieļauj tādu Bērziņu ievēlēšanu», piemēram, ierosinājumu neļaut ievēlēt par prezidentu cilvēkus pensijas vecumā.

Anonīmajiem** interneta medija Manabalss.lv redaktoriem vai konsultantiem godu nedara šādi krievus un pensionārus diskriminējoši izteikumi. Taču vēl dīvaināka ir viņu izpratne par demokrātijas izpausmes formām, jo tās, lūk, destabilizējot situāciju valstī. Tātad pēc viņu loģikas – jebkura amatpersona ir valsts stabilitātes garants?

Šis gadījums labi parāda arī mūsu interneta mediju vājumu, kad tos vada vai nu infantili vai politiski stūrēti redaktori, kas vēlas manipulēt ar tautas viedokli.

Bērziņa aptaujas aizliegšana diskreditē mediju brīvību, neuzpērkamību un politisko neatkarību.

Vai šādas vērtības (kā vārda brīvība, mediju politiska neatkarība)  nebūtu jāaizstāv pašam Valsts prezidentam, kurš, acīmredzot ir izdarījis politisku spiedienu uz anonīmo portālu Manabalss.lv, kas savā mājas lapā apgalvo, ka esot 100% leģitīma sabiedrības iniciatīvu platforma, kurā ikviena balsotāja identitāti apstiprinot LR reģistrētas internetbankas un iniciatīvas varot ierosināt un parakstīt ikviens LR pilsonis no 16 gadu vecuma. Katra iniciatīva, ko parakstot vismaz 10’000 pilsoņu un, kas atbilstot Saeimas juridiskajiem kritērijiem, nonākšot Saeimā.

Varu jau paredzēt, ka nākošā Manabalss.lv atbalstītā iniciatīva būs par to, kādā krāsā drīkst būt sieviešu krūšturi vai vīriešu apakšbikses. Jo  šāda balsošana jau nu noteikti neliks aizdomāties par lietām, kas nepatīk tiem, kam pašlaik pieder vara.

Katrā ziņā mums tagad ir fakti, lai īpaši neņemtu vērā šo manipulatīvo mājas lapu “manabalss.lv” un ignorētu tās pseidodemokrātiskās un infoizklaidi atgādinošās aptaujas.

* Infoizklaide ir mediju informācija un aktivitātes, kuru uzdevums ir izklaidēt lasītāju.

** Īpašnieku un redaktoru anonimitāte medijos ir pirmā pazīme, ka mums jāuzmanās no portāla, jo tam acīmredzami ir citi mērķi, nekā tiek sludināts medija paziņojumā lasītājiem. Tas ir tāpat, kā mēs savas kredītkartes neuzticēsim anonīmiem un šaubīgiem interneta veikaliem. Šoreiz portāla Manabalss.lv inciatori un veidotāji  slēpjas aiz banku identifikācijas sistēmas autoritātes, radot iespaidu, ka ir drošs un neietekmējams medijs. Taču patiesībā bankas šajā gadījumā tiek izmantotas.

3 comments


  1. Nu, jau pirms ilga laika, šķiet, vairāk kā gada, šajā portālā parakstījos par mežu saglabāšanu – http://manabalss.lv/par-latvijas-me-u-saglab-anu/show
    Protams, nekādā gadījumā neesmu pret mežistrādi kā nozari, pats esmu celtnieks, dzīvoju mājā ar malkas apkuri (starp citu, jau desmit gadu malkā neesam nozāģējuši nevienu koku, pilnīgi pietiek sastrādājot regulārajās vētrās nogāztos), meži cilvēkiem ir vajadzīgi, bet tas ārprāts, kas šobrīd notiek mežos, nav attaisnojams ne ar kādiem tautsaimnieciskiem argumentiem. Nu, ja par argumentu neuzskata – vispirms izklakarēt valsts budžetu, un pēc tam censties lāpīt ar ko vien var, tādā veidā starp citu, gala rezultātā arī pati mežistrādes nozare kā tāda. tiks iznīcināta.
    Nu un šis portāls, šķiet (varbūt neesmu pietiekami informēts par pārējiem) vienīgais, kurš piedāvā arī kā nebūt reaģēt.
    Par pārējiem parakstījis neesmu, nesaprotu, kāda velna pēc mums vajadzīgs tāds draņķis kā kāda nebūt marihuāna (it kā bez tās tāpat jau nebūtu dulli), bet par Bērziņu… neteiktu ka skrietu uzreiz parakstīties “pret Bērziņu”,”Bērziņš” ir sekas, nevis cēlonis, bet smieklīgi ir, kampaņu uzsākt un tad aiz kaut kāda nebūt mistiska iemesla, pārtraukt. Tas nu ir “dīvaini”.


    • Vispirms, labi, ka portāls to beidzot izdarīja un tagad pēc kritikas ielika atsauci uz izdevējiem. Taču pagaidām jēdziens ‘idejas autori’ izskatās diezgan nenopietni. Jo katram medijam ir atbildīgais redaktors vai atbildīgais izdevējs. Bet idejas autori nenes ne par ko atbildību. Man arī ir simtiem ideju un esmu to autore:)

Leave a Reply