Stokholmas kafejnīcas

Kafejnīcas

Foto: Rosanna Andersson, Visitstockholm.se

Pamazām Stokholmā ierodas un nostiprinās arī modernā kafijas kultūra, kas neaprobežojas vienīgi ar “kafiju ar pienu” vai “kapučīno”. Tagad stokholmieši iemācījušies nobaudīt dažādas kafijas šķirnes un veidus, iet pa ielu ar papīra kafijas tasi rokās un pie viena runāt mobīlajā telefonā, kā arī apguvuši daudzas citas kontinenta dīvainības. Kafijas baudīšana vairumam zviedru joprojām ir procedūra, kad draugi vai paziņas dodas uz kafejnīcu parunāt. Tad tiek baudītas vairākas kafijas tases un apēstas smalkmaizes un sviestmaizes.

Šodien kafejnīcas var iedalīt divās lielās grupās – modernajām kontinenta kafejnīcās ar papīra kafijas tasēm un plašu sortimenta izvēli kafijas jomā. Klāt var “piekost” tradicionālas un mazāk pazīstama satura sviestmaizes, kas zviedru vidū ir ļoti iecienītas.Otrs veids ir senā stila kafejnīcas, kad piedāvājumā kopā ar parasto kafiju ir kūkas, smalkmaizītes un cepumi.

Piedāvāju tikai dažas, jūsu izvēlei:

NK

Lielveikalā NK ir vairākas kafejnīcas un bāri. Pirmajā stāvā ir neliela kafejnīca, kurā piedāvā labus salātus, uzkožamos, zupu un kafiju. Ja vēlaties saldumus un našķus, tad dodieties uz pagrabu (līdzās maizes nodaļai) vai uz trešo stāvu, tā dēvēto Franču kafejnīcu. Pagrabstāvā ir lielisks kūku piedāvājums, kas kvalitātes ziņā apsteidz cerēto. Palūdziet “moussebakelse”, ar šokolādi. Tā ir valstī labākā šāda veida kūka, bez tam tikai 150 kaloriju vērtībā! Trešajā stāvā mēģiniet nosēsties pie galdiņa, kas atrodas tieši pie reliņiem, no šejienes paveras jauks skats uz lielveikala iekštelpām. Hamngatan 18-20

Rosendals trädgårdscafé jeb Rozendāles dārza kafejnīca

Populāru cilvēku, turīgu ļaužu, jaunbagātnieku, mākslas snobu, fotomodeļu, žurnālistu un aktieru iecienītākā nedēļas nogales atpūtas vieta. Starp puķu podiem un dēstu kastēm jums nāksies baudīt ļoti oriģinālus uzkožamos vai zupas no tuvējās siltumnīcas virtuves. Tie, kam svarīgs stils un radoša atmosfēra gaisā – dodieties turp, nenožēlosiet.

Ziemā, diemžēl, kafejnīca ir slēgta. Tātad – 47. autobuss no centra, izkāpšana galapunktā – “Djurgården“. Tālāk turpiniet sekot autobusam, kas aizbraucis atpakaļ uz pilsētu apm. 10 metrus, palūkojieties pa kreisi un ievērotiet uzrakstu “Rosendalsträdgårdar” (kas nozīmē – Rozendāles dārzi).  Ejiet turpu, pēc 10 minūšu pastaigas nokļūsiet pie dārziem. Ja neatrodiet ceļu uz siltumnīcām, pajautājiem zviedriem, viņi parādīs. Rēķinieties, ka sestdienās un svētdienās, kā arī ļoti jaukās un saulainās dienās, siltumnīcā būs rinda. Taču apkalpošana notiek ātri un pēc tam var nobaudīt sparģeļu vai zučīnī zupu arī sēdot uz vecām mucām, apgāztiem puķu podiem vai stādu kastēm ļoti romantiskajā, karaļa dārzā. Piedzīvojums būs neatkārtojams tikai tiem, kas saprot stila kvalitāti. Pavasarī un vasarā te iespējams iegādāties interesantus ziedu stādus. Rudeni – plašs orģinaļu sīpolpuķu sīpolu piedāvājums, greznas tulpes un lilijas ieskaitot.

Aiz siltumnīcām atrodas dārza “vaininiece” karaļa Rozendāles pils, kas atvērta tikai vasarā. Taču, godīgi sakot, siltumnīcām ir daudz lielāka piekrišana nekā pašai pilij. Rosendalsterrassen 12. Foto:.rosendalstradgard.se

Sturekatten

Vecie stokholmieši melš, ka šeit, šajā vietā kādreiz esot bijis bordelis. Neviens šīs tenkas nav apstiprinājis, tāpēc kafejnīca joprojām ir ļoti iecienīta laika pavadīšanas vieta. Nedaudz veclaicīga, eklektiskas mēbeles, mazi galdiņi, sajūta, ka esam atnākuši viesos pie kāda slikti pazīstama, taču patīkama, gados veca cilvēka. Izbaudiet vidi, ābolkūkas ar vaniļjas mērci vai arī kafiju ar karstām sviestmaizēm. Te sastapsiet ļoti atšķirīgu publiku, sākot ar teātra “Dramaten” aktieriem, žurnālistiem, rakstniekiem, jauniem gleznotājiem, parastiem ierēdņiem, strādniekiem, biržas mākleriem un beidzot ar vecām kundzēm, kuru šķipsnas garantē matu tīkliņš. Pastāv zināms risks, ka aizrausieties un nosēdēsiet “Lielajā kaķī” ilgi. Šādi gadījumi ir pieredzēti. Smēķēt ir aizliegts. Tāpat kā lielākājā daļā citu kafejnīcu Stokholmā. Zviedri smēķētājus nelutina. Riddargatan 4. Foto: yelp.com.

Waynes Coffe

Te sēž snobi un tie, kas sevi par tādiem uzskata. Laba kafija un augļu kokteiļi. Karstas bageles, salāti un gigantiskas sviestmaizes. Parasti blakus atrodas avīžu kiosks. Savāciet vispirms sev lasāmvielu un pēc tam iegādājieties kafiju ar burkānu kūku (atgādina sklandu rausi). Kungsgatan 14

Vete-Katten

Sena, iemīļota kafejnīca. Dibināta 1928. gadā. Ejot pa ielu redzamas maizītes, salāti un sajūtama svaigi ceptu našķu smarža. No stūra (ieejot kafejnīcā) nākas apskatīt vitrīnas un tikai pēc tam aplūkot ceptuvi un beķerus, kas rosās apbiruši ar mitiem. Uzraksts  «Till kafferummen» norāda, kurp doties pēc savas kafijas tases.  Zālē jūs sagaidīs apaļš kafijas galds ar tasītēm, termosiem, piena kanniņām, medu un cukuru. Tēja tiek izvietota uz blakus galdiņa. Ja esat pabeiguši savu pirmo tasīti, varat doties pēc nākamās. Zviedru sabiedrībā pastāv tradīcija, ka samaksāts par vairākām kafijas tasītām uzreiz. To var pajautāt pārdevējai. Kafejnīcā ir ļoti omulīgi un sajūta kā viesos. Jācešas netraucēt kaimiņiem, neuzvesties skaļi. Parasti daudz apmeklētāju. Klusāks šeit ap 11.00 priekšpusdienā. Vete-Katten burtiskā tulkojumā nozīmē “kviešu kaķis”, bet otra nozīmē ir “gudrs kaķis” vai “to zina tikai kaķis” – tātad nezina neviens. Pati grašīgākā maizīte ir smalkmaizīte ar kardemonu un vaniļu. To cep uz vietas. Pagaršojiet! Zviedriem vispār ļoti garšo kardemons un kanēlis smalkmaizēs. Adrese: Kungsgatan 55. Foto: Vetekatten.se

 

Ceļveža sadaļas:

Sākums: viena diena Stokholmā. Digitāls ceļvedis

Mazliet par Stokholmas vēsturi

Vecpilsēta 

Kungsholmena (Kungsholmen)

Normalme ( Norrmalm) un pilsētas centrs

Vāsastāna (Vasastan) Ēstermalme (Östermalm)

Sēdermalme (Södermalm)

Jūrgordena sala (Djurgården)

Stokholmas muzeji

Centra muzeji

Nacionālie parki

Praktiska informācija tūristiem

Peldbaseini

Skatu vietas

Restorāni

Dažas pusdienu un vakariņu vietas vecpilsētā

Restorāni ārpus vecpilsētas

Klubi, bāri, diskotēkas

Kafejnīcas

Īpašas kafejnīcas ārpus centra

Iepirkšanās maratons Stokholmā

Lielveikali un veikalu galerijas

Noderīga informācija

Īsa vārdnīca

Piezīme:

Ceļvedī minētās adreses, nosaukumi, telefonu numuri var ar laiku tikt nomainīti. Šāda prakse Zviedrijā eksistē, tāpēc lūdzam lasītājus ņemt vērā šo apstākli. Norādīto datu nomaiņas gadījumā, iesakām griezties Zviedrijas ziņu birojā, telef. nr. 118118.

Översättningsbyrå Baltic Media Translations .jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply