Mediju blefs. Kāpēc avīzes ”uzknābā melus”?

2012. gada 10. janvārī

Jaunā ziņa izplatījās zibenīgi, ātrāk par gaismu.

Visi mediji to pieņēma un nodrukāja ar sajūsmu, jo tēma bija sensacionāla.

Proti – tikusi atklāta pirmā seksa skola pasaulē. Austrijā.

Šodien zviedru mediji atmasko, ka šis ” jaunums” ir bijis blefs.

To inscenējusi pazīstamā zviedru reklāmas kompānija ” Studio Total”.

Par jauno ”it kā seksa skolu” jeb Austrian international school of sex (AISOS) nekavējoties rakstīja bulvāru prese ar britu Daily Mail priekšgalā.

Ylva Maria Thompson seksskolas rektore. Foto DN

Sekss ir vienmēr aktuāla mediju tēma un šajā jomā izdosies viss, arī meli.

Organizētā mediju blefošana (no Studio Total puses)  sākās novembrī ar preses konferenci Austrijā, kurā bija sapulcējušies ap trīsdesmit žurnālistu, lai noklausītos jaunās seksa skolas rektores ziņojumu par seksa skolas mācību programmu.

–  Mūsu izglītības pamatā nebūs teorija, bet gan praktiskas nodarbības ar mērķi izglītot audzēkņus par lieliskiem mīlētājiem! – aci nemirkšķinot meloja  zviedriete Ilva Marija Tomsone …un klausītāji viņai noticēja 100%.

–  Pirms tam mēs Austrijā jau bijām realizējuši pirmo mediju mānīšanas akciju. Pirmā akcija bija saistīta ar Kafkas grāmatu ”greizu” izdevumu, kas bija pilns ar kļūdām. Mediji neko nepamanīja. Tad nu organizējām nākamo absurdu  – ”starptautiskās seksa skolas atklāšanu”. Šo kampaņu rīkojām kopā ar Austrijas Industrijas apvienības jauniešu sekciju Junge Industrie. Mēs paši izveidojām kampaņas grupu ar nosaukumu The Bird Base kā atskaites punktu un sākam savu operāciju, – stāsta viens no mediju blefa idejas realizētājiem, zviedrs Tomas Macetī.

Blefošana un nepatiesu notikumu inscenēšana ir reklāmas biroja ”Studio Total” darba specifika. Līdzstrādnieki jau vairākus gadus veiksmīgi nodarbojas ar mediju un žurnālistu mānīšanu un provocēšanu. Arī šoreiz viss izdevās lieliski, viņiem noticēja no pirmā acumirkļa un absurdo ziņu nodrukāja visi lielākie pasaules mediji.

Pēc ” Studio Total” aprēķiniem ”seksa skolas” gadījumā izdevies apmuļķot ap 300 miljonus lasītāju, radio klausītāju un TV skatītāju.

–  Lasot šos tekstus, es biju sajūsmā cik krāsaini žurnālisti apraksta ”mūsu skolu”, kuru viņi nekad paši nav redzējuši”, – konstatē Tomas Mazeti šodien, zviedru medijiem.

 Par to ”cik pamatīgi” drīkst mānīt un ”vest ap stūri” medijus, viņam ir savi uzskati. Jā, to drīkst darīt līdz zināmai robežai – nedrīkst radīt paniku vai satraukt auditoriju.

Uzjautrinošas un pikantas ziņas ir OK.

Protams, ka mediju blefotāji kompromitē mediju prestižu. Auditorija redz, ka liela daļa žurnālisti strādā pavirši un virspusēji, nepārbaudot apgalvojumus, no malas piegādātu informāciju un tā saucamos ”kompromatus”.

Pēc ”Studio Total” domām, viņu akcijas audzina lasītājus.

Publika konstatē, ka mediju ziņas jālasa uzmanīgāk un visiem žurnālistu ziņojumiem nedrīkst akli ticēt.

Paradoksāli, ka amerikāņu TV  šovs ”Survivor” pat uzrunāja AISOS vadītājus, uzaicinot izmantot viņu vadīto ”seksa skolu” izklaidējošu amerikāņu TV programmu veidošanai. TV producentam bija 100% pārliecība, ka viss, kas notiek skolā varētu interesēt amerikāņu TV skatītājus.

–  Mūsu kampaņa ir beigusies. Savādi, ka neviens to nav pamanījis!- konstatē ”Studio Total”  līdzstrādnieki.

Ticība un pārliecība ir radi meliem.

Savādi, ka mums patīk ticēt blefam. Medijus ieskaitot.

3 comments


 1. Tā vien izskatās, ka dzīvojam laikā, kad nav svarīga ziņu patiesība, bet vienkārši tās esamība. Lai ir ar ko aizpildīt medijam telpu un patērētājam laiku. Tāpēc vieni fantazē un joko, otri kopē un pārkopē, bet trešie visu pieņem par aksiomu.
  Ja vien pēdējie divi vairāk piedomātu…


 2. Man vispār nepatīk, ja mediji raksta par tēmām, kas saistītas ar seksu, ja vien tas nav temats. (Izņēmums varbūt ir tad, ja ceļ gaismā katoļu priesterus un tamlīdzīgi.)
  Brīnos kā cilvēkiem nav apnikuši tādi portāli kā mango.lv un puaro.lv, jo tur sekss ir katrā otrajā rakstā…
  Nesen līdzīgs gadījums bija, kad tika nopludināts attēls ar žurnāla “People” vāku ar aktiera Teilora Lotnera bildi un zem tās viņa atzīšanās, ka viņš ir homoseksuāls… Ātri vien to pārpublicēja arī http://www.nra.lv un raksts tika labots tikai tad, kad savā blogā norādīju, ka mediji kļūdās un ir uzķērušies uz lēta amerikāņu jociņa…


  • Vienam otram ASV nepatika arī Lerija Flinta nodarbošanās……Vajag pacensties APJĒGT, kādā sistēma dzīvojam, kas slēpjas aiz blefotāju tik bieži daudzinātās un piesauktās ”demokrātijas” un ”brīvā tirgus”. Miloš Formens to spilgti attēlojis ‘ No country for old man ‘ un ‘ People vs. Larry Flynt ‘
   http://en.wikipedia.org/wiki/The_People_vs._Larry_Flynt

Leave a Reply