Pirks vai nepirks LNT? ”Būt vai nebūt” – TV monopolizācijai?

2012. gada 9. janvāris. Papildināts 10. janvārī 10.00 ar saiti uz rakstu TVnet.

Satrauktā ziņa par to, ka zviedru mediju koncerns MTG gatavojas pārņemt Latvijas TV kanālu LNT,  ir sašūpojusi mūsu valsti.

Tātad mums tagad būs divi TV3!

🙂

Šo faktu noklausījos no radio, rīta ziņas un nodomāju, ka ”Stenbeka koncernam” beidzot (iespējams) izdosies tas, kas gāja secen deviņdesmito gadu vidū. Toreiz šis solis neizdevās.

Tagad, šķiet – veiksies labāk.

”Ēķa televīziju” tomēr pārdos ”zviedriem”, kas runā angliski un sēž Londonā.

Konkurences padome cīnīsies par investīcijām un …viss notiks kā vajag.

Ko tas dos?

Grūti prognozēt, jo MTG nepērk LNT kā plaukstošu uzņēmumu, drīzāk gan iznīcina konkurenci un paredz sev kādas konkrētas priekšrocības, reducējot ”aktieru skaitu” uz Latvijas mediju skatuves.

Ir pamats prognozēt, ka nesakārtotā Latvijas likumdošana veicinās lielāku MTG interesi par krieviski runājošo publiku, kurai ir alerģija pret ārzemniekiem, kas raida krievu valodā. Taču LNT ”pakete” šo priekšrocību nodrošina.

Pašlaik Latvijā vērojams nejēdzīgi gigantisks Krievijas sēnalu kultūras paisums televīzijas izpausmē.

Bandītu filmas, ”miliču varoņepopejas”, kriminālnoziedznieku apdziedāšana, tendenciozi vēsturisko procesu ekranizējumi, Putina propagandas imperatīvi, pseidomūzika…tas viss jānoskatās un jānoklausās sēžot pie televizora…tepat … Latvijā.

Gribētos cerēt, ka TV3 mūs beidzot pasargās no šī ”ekrāna bandītisma” ar savu Holivudas kultūrimperiālismu.

Starp citu – kas ir labāk?

Krievijas vai jeņķu masu kultūra?

Izvēle atgādina izšķiršanos starp mēri un holēru.

Savādi, ka no šī smadzeņu skalošanas mūs nespēj pasargāt Radio un Televīzijas padome, kuras pienākumos būtu regulēt šo situāciju. Paglābt mūsu trauslo psihi no varmācīgās masu kultūras spīdzināšanas metodēm!

Savādi, ka ” viņi” (Kleckins & Co) to nevar, nespēj un negrib.

Tikmēr mēs turpinām minēt – vai konkurences padomes atļaus ārzemniekiem pārpirkt nākamo mediju uzņēmumu un priecājamies, ka vienīgi ārzemnieki mūsu medijos spēj strādāt principiāli un godīgi.

Mēs paši nevaram un negribam tā strādāt…

Mēs labāk ”blēdamies’, ”miksējam kopā žurnālista materiālu ar reklāmu”, ” rakstam rakstus par samaksu” un pārkāpjam visus mediju ētikas notikumus, ja tikai…mums tas ir materiāli izdevīgi.

Basta.

Kāpēc zviedri to nedara?

Padomāsim un paskatīsimies LTV  ”100. Pantu”,  kurā šovakar es kopā ar Guntu Līdaku diskutējām pa šim problēmām.

Varbūt, ka atradīsim atbildes.  

🙂

Raksts par šo pašu tēmu TVnet.

7 comments


 1. Precīzi, taisni manas domas! Ja LNT+TV3 tagad tiks galā ar to LNT sovoku sēnalu kultūras propagandu, un jaunais LV sabiedriskais mēdijs pēc racionālām reformām NEPL pašlikvidējoties vai citādi – tad mums ir cerības uz evolucionāru pavērsienu, caur revolucionārām pārmaiņām LV mēdiju tirgū:) Ja arī sabiedriskajā mēdijā attīstība varētu notikt lēnāk dēļ procesa politizācijas, tad LNT+TV3 transformācija jau būs necerēti DAUDZ!:)


 2. “”Ēķa televīziju” tomēr pārdos ”zviedriem”, kas runā angliski un sēž Londonā.” Nudien jautājums – kāpēc zviedri paši savā mediju telpā nepieļauj “blēdīties, miksēt un pārkāpt”, bet, kā izriet no Tevis rakstītā, ir gatavi ļaut to darīt savā valstī reģistrētiem (vai kā citādi ar valsti saistītiem) medijiem citviet? Varbūt tas tomēr ir it-kā-netkarīgās-televīzijas loģisks gals?
  P.S. Vēl gan nav zināms, vai Latvijas 150 miljonāru sarakstā iekķlautajam kungam šis darījums izdosies – tiesas arests īpašumam, Konkurefnces padome, utt.


  • Es gribēju pateikt, ka ir traki bēdīgi, ja “vietējā vadība” liek mūsu žurnālistiem strādāt neētiski. Žurnālistam (tieši tāpat kā ārstam) ir jāstrādā vienlīdz ētiski sabiedriskajā vai privātaja medijā (kas kādam privāti pieder). Es ceru, Stenbeku koncerns arī Latvijā ievēros šīs mediju ētikas normas.


 3. Nule noskatījos diskusiju, radās tikai daži jautājumi, kurus neuzdeva:
  1. Vai Gunta Līdaka kā LRA vadītāja nebija informēta par pārbīdēm mediju īpašnieku telpā?
  2. Vai viņa viņas rūpes par NEPLP kanidātiem tiešām ir tik nesavtīgas, ka tagad tikai tikšot diskutēts ar sabiedriskajām organizācijām?
  3. Vai Tu pati nepiekristu vadīt šādu padomi?
  Tie tik trīs jautājumi, kuri, manuprāt diskusijas laikā prasījās atbildami.
  P.S. Kā būtu, ja Latvijas mediji gluži vienkārši savstarpēji vienotos atklāti paziņot, kam pieder? Domāju, ja LNT savulaik titrā pie logo pieliktu PLL, NRA – VN, TV3 – MTG, utt., arī SWH, bet godīgi! (un tas attiecas arī uz citem nacionālajiem un reģionālajiem, un savādāk apzīmētajiem plašsaziņas līdzekļiem). Varbūt tas būtu labs sākums?


  • Es varu atbildēt tikai par sevi. Padomē nav vajadzīga, bet mediju, reklāmas, PR uzraudzības institūcijas un mediju/preses tiesībsargs ir vajadzīgi. Jā, lietas beidzot jāsakārto, citādi mediju areāls pie mums izskatās, kā piedrazota ” šūplāde”, kuru īpašnieki un politiķi strauji aizcērt ciet, ja tuvojas kāds, kurš vēlas ieskatīties.


   • Ko tādu saturīgu TV3 un TV6 piedāvā? Analītiku, saturīgas ziņas un mākslinieciski augstvērtīgu Hoļivudas produkciju?


 4. Rakstīts: ‘ Kāpēc zviedri to nedara? ‘
  Domāju: ‘ Kāpēc Papua-Jaungvinejā tā nenotiek?’

  Ko tie MTG te Latvijā meklē, ko savu biznesu attīsta – kādi ir Zviedrijas valsts mērķi ?

Leave a Reply