Bargāki noteikumi Ķīnas ”twitterim” – Sina Weibo.com. Jāreģistrējas.

2012. gada 20. marts

Populārākajam ķīniešu mikroblogam Sina Weibo pienākuši jauni laiki. Tas ir viens no populārākajiem valstī (260 miljoni lietotāju).

Tas nozīmē, ka turpmāk visiem ”čivinātajiem” jāreģistrējas ar savu īsto vārdu, uzvārdu un adreses identifikācijas numuru. Tikai pēc tam tiks piedāvāta iespēja piedalīties komentāru telpā.

Mikroblogi piedāvā arī ķīniešiem diskutēt par svarīgiem sabiedriski politiskajiem jautājumiem.  Protams, ka galvenā tēma ir politiķu un ekonomiskās elites varas ļaunprātīgs izmantojums. Īpaši asas debates aizvadītajā nedēļā izvērsās sakarā ar Bū Ksilais atstādināšanu no amata.

Nepārprotami, ka varai nepatīk šī diskusiju platforma.

Tos, kas izsakās pārāk skarbi (pēc Ķīnas varas aprindu domām) ir jāsoda.

Vēl Ķīna vadītājus uztrauc iespēja, ka ar mikroblogu starpniecību ir iespējams organizēt iedzīvotājus protesta demonstrācijām pēc ” arābu pavasara” parauga.

Šāda iespējamība esot jānovērš pēc iespējas ātrāk.

Neraugoties uz to, ka Ķīnā pastāv interneta cenzūra un asākos ”izteicienus” blogos un ”čivinātāju” telpā cenzori strauji novāc,  arī esošā publiskā diskusija ķīniešu vadītājiem šķiet pārāk liberāla.

Jaunie noteikumi, protams, aizbaidīs no tīmekļa diskusijām daudzus progresīvus blogerus.

Sina Weibo vadītāji deklarēja, ka jaunie notikumi ”nav neka neparasts” un, ka 60% no visiem lietotājiem pārreģistrēsies.

Jaunais likums stājās spējā pērnajā piektdienā un pašlaik tikai 19% ir reģistrējušies pēc jaunajiem noteikumiem.

Daudzi ķīniešu mikroblogeri, protams, reģistrēsies, taču ”tagad daudz nopietnāk apsvērs savus izteicienus” (Ai Vena, 27 gadus veca Sina Weibo lietotāja).

Būtībā lepnā Eiropa nav nekur tālāk tikusi ar saviem datoru komunikāciju ierobežojošajiem likumiem. Piemēram, Zviedrijā – FRA, IPRED, datu informācijas saglabāšanas arhīvs utt.

Paradoksāli, ka varai joprojām ir bail no sabiedrības viedokļa un progresīviem, radikāliem uzskatiem.

One comment

Leave a Reply