Sanmarīno Sputņika ēnā

Vāzēs zied purenes un putni čivina kā traki. Viss ir harmoniski un skaisti. Kā jau maijā. Ir iemesls priecāties, jo pateicoties Sputņikam, gandrīz visi iedzīvotāji jau ir vakcinēti (97%). 

Jā, šajā valstī izvēlējās Vladimira Putina zāles un vakcīnām. Tāpēc nebija piegāžu kavēšanās sindroma. 

Tātad Eiropas mazākajā valstī atkal viss kārtībā. Šī zeme atrodas Itālijas kalnu nogāzē un jau pēc dažām dienām visi 33 000 iedzīvotāji būs vakcinēti. Tādejādi šī būs pirmā valsts vecajā kontinenta, kura būs ieguvusi „pūļa imunitāti“. Pašlaik uzrakstus un norādes uz vakcinācijas punktiem sāk jau demontēt, ņemt nost, jo process esot noslēdzies. Aiz muguras paliek tukši gaiteņi un tīrās zāles, kas vēl pavisam nesen bija pārpildītas ar covid19 pacientiem. 

Kopš mēneša vairs nav neviena saslimušā. Taču iepriekš aina nebija tik simpātiska. Viss notika tieši tāpat kā citur: satraukums, pārpildītas palātas un veselības aprūpes sistēma, kas nespēj izturēt slodzi. Dakteris Sergio Rabini pirmais pamanīja pacientiem „savādo plaušu karsoni“ jau 2020.gada 27. februārī. Pēc tam viss attīstījās zibenīgi.  Epidēmija no Itālijas pārsviedās uz Sanmarīno. Vienu brīdi Sanmarīno bija reģistrēta augstākā mirstība no covid19 pasaulē. 

Vienīgā izeja bija vakcinēšana. Sanmarīno nav ES dalībvalsts, taču tika lemts iepirkt vakcīnas kopā ar Itāliju. Diemžēl projekts neizdevās, jo vakcīnu piegādes aizkavējās. Valsts nolēma griezties pēc palīdzības pie Krievijas. 

Kāpēc pie krieviem, nevis ķīniešiem vai kubiešiem? Sanmarīno nepiedalās sankcijās pret Krieviju (pēc Krimas okupācijas 2014) un valsts jau sen kļuvusi bar bagāto krievu atvaļinājuma meku. Nav noslēpums, ka Krievija investē mazajā Sanmarīno krietnus līdzekļus un tāpēc vakcīnas piegāde (50 000 devas) no Maskavas tika nogādātas pundurvalstiņā zibenīgi. Valsts vakcinācija kampaņa tika uzsākta aprīlī un šodien ir pabeigta. Visi pieaugušie ir vakcinēti divas reizes. 

Iespējams, ka šis ir labs piemērs, taču šīs nav problēmas beigas. Pašlaik Sanmarīno pārdod Sputņika vakcīnas tiem, kam to vēlas. Cena – 50 eiro par divām dozām. Arī tūristiem.

Kā redzams – vakcīnas ir politisks jautājums. Ar tām iespējams šantažēt un var arī uzslavēt.

Mani pašlaik vairāk interesē kas notiks tālāk. Kad saņemsim trešo, papildinošo devu un vai skolas un augstskolas septembrī būs vaļā. Gribētos tik pat ātru un pārliecinošu risinājumu arī Latvijā. Tālredzīgu risinājumu. 

Diemžēl tālāka dzīves normalizācijas stratēģija pagaidām nav skaidra.