Zatlera atvadīšanās koncerts ar klātneesošu komponistu sabijušos prombūtni. Disidentu laiks atkal klāt. Gļēvums vai zemiskums?

2011.gada 3. jūlijā

Valda Zatlera atvadīšanās koncerts (no amata) tālajā un nepazīstamajā salā Daugavā pie Kokneses šodien mums bija pieejams vienīgi caur televizoru. Sēžot pie ekrāna Latvijas roka galvaspilsētā Liepājā, pirmie akordi no Likteņdārza šeit izklausījās pagalam drūmi un desperāti, pantiņi skumīgi, izdarīšanās – izmisusi.

LTV kameras kadrs raustīgs, pārbraucieni nepārliecinoši, tuvplāni – nepārdomāti.

Koncerta vadītājs uzvedās didaktiski un repertuārs izrādījās pagalam pesimistisks un vaimanājošs.

Slikti.

Šim koncertam vajadzēja noskanēt.

Skaļi un harmoniski.

Vizuālajā un harmoniskajā dimensijā.

Satraucos un izslēdzu televizoru, lai uz brīdi pabraukātu ar velosipēdu pa vējaino Liepājas pludmali. Pēc niknas mīšanās ar pedāļiem pretvējā atgriezos pie televizora, cerībā, ka fināls būs labāks.

Sāka skanēt mūzika, kuras autori koncertā nepiedalījās.

Paradoksāli, bet dziesmu autoru klātneesamība Zatlera koncertā uzskatāmi pierādīja latviešu merkantilās kulturālās elites kalkulāciju – viņi iet pie tā, kuram ir vara un nauda. Nožēlojami, bet fakts. Kultūras nomenklatūra izrēķina un …rīkojas atbilstoši naudas maka prasībām.

Oligarhi ar savu naudu mūsu – PSRS laika komponistus  uzrunā pārliecinošāk, nekā neatkarīgas un godīgas Latvijas ideja.

Liekulība turpinās.

Nožēlojami, bet fakts.

Līdēji lien arī šodien, lai gan par ”uzdrošināšanos runāt pretī varai un naudai” neviens viņus šodien nesauks uz pratināšanu Stūra mājā. Neizmetīs no darba un neaizliegs publicēties…

Vecie laureāti turpina līst un pielīst. Acīmredzot vainīgs mugurkaula vijīgums.

Locīties varai ir ērtāk un drošāk.

Savādi, ka tauta turpina svinēt Imanta Kalniņa ”dienas” , lai gan komponists pats tulko islama tekstus un klanās biezajiem no Ventspils un Cēsīm, izsmejot tautu, kas ”tic Zatleram”.  Pauls turpina atklāti un neatklāti pīties ar politiku, sev saprotamos līmeņos, un degradē savu pienesumu, balstot mūsu ”biezos” un bruģējot ceļu krievu bezgaumīgajam tingeltangelim Latvijas krieviskajā jūrmalā, par ko kaunas arī intelektuāli un inteliģenti krievi Krievijā. Taču tautai patīk klausīties viņu TV koncertos joprojām un daudziem gribas ticēt, ka ”ar Paulu nav tik slikti” kā faktiski ir.

Par Zigmaru Liepiņu es neizteikšos.

Laiks ir aizskrējis garām.

Vienīgais, kas no Zatlera paaudzes mūziķiem šovakar nelika vilties bija Mārtiņš Brauns.

Yes!

Super! 🙂

Marhila parādīšanās uzjundīja koncertu. Es viņam būtu atdevusi skatuvi uz visu vakaru. Lai notiek, pianist! Vālē. Tev pieder laiks un sīka daļiņa no mūsu mūža. Tu neesi nodevējs un paldies Tev par to. Super, ka ir arī mūsējie! 🙂

Pārējais ir skumji : koncerta režisors nebija pienākuma augstumos un vecie līdēji un PSRS prēmiju un kultūras goda nosaukumu laureāti ar klātneesamību faktiski uzjautrināja. Laiks nav viņus izmācījis. Suns maina kažoku, bet nevis tikumu.

Tā tas ir.

Režisor, lūdzu nedziedāsim par brīvību!

Šis laiks jau sen ir iestājies.

Jau 20 gadus mēs esam brīvi, tikai baidāmies šo iespēju izmantot.

Mums vairs nav bērniņu krustceļos, kas nezina kurp iet (Liepiņš). Mums nav ”jādzeļ akmeņi ar saknēm” (Kalniņš), lai sagrautu Ļeņina pieminekļus un resnās Minnas kāpj kokos tā ka čīkst (Pauls). Mums vairs nav jārunā tikai par okupācijām un deportācijām.

Mums jārunā par nākotni.

Tas ir pats galvenais.

Tas ir laiks, kurā mēs pavadīsim mūsu nākamo mūžu.

Nākotne ir pats labākais laiks, kas mums piederēs.

🙂

Visiem kopā!

Šajā koncertā nākotnes nebija.

Piedāvājiet man nākotni.

Šeit.

Roka galvaspilsētā un citur.

Ar to vajadzēja sākt.

Ar foršu un patiesu nākotni, kas mums piederēs, kad aizslaucīsim liekuļus, merkantīlus egoistus un blēžus, kas sēž pie mūsu valsts vadības svirām un nevēlas pazust tumsā.

Nākotne pieder mums.

To zina visi, pat ezis, kuru tikko satiku Liepājas piejūras parkā.

Nākotne būs arī Latvijai.

Tieši tā!

🙂

7 comments


 1. Neskatījos. Zināju, ka kārtējo reizi būs vilšanās notiekošajā. Pēc lasītā – neesmu kļūdījies pat ne par mata tiesu. Dīvaini, protams. Vaimanoloģija Latvijā ir populāra zinātne.
  Jāliek bēda(s) zem akmeņa, pāri jāiet dziedot skumju dziesmu par sērdienītes sūro likteni. Feini. Tā laikam ir tā saucamā mentalitāte. Ko vējš atnesis, to vējš aiznesis, ej nu, sadzen to rokā…
  Ironiska situācija. Traģikomiska turklāt arī.
  Imants Kalniņš… uz viņa sirdsapziņas. Krekls ir balts. Vairs ne visai.
  Paulu Raimonds… Stipri šaubos par pārspīlēto viņa lomu Latvijas kultūrā. Tas jau nebūšot Paula kungs, kurš braukšot uz ASV noformēt un saņemt kāda Amerikas latvieša testamentā Latvijas kultūrai vēlētos dolārus. Laikā, kad Latvijas kultūrā un valstī kopumā visur bija viena vienīga krīze. Kungs jau neies muguriņu locīt, vieglāk aizklapēt bija Opereti – pat uz Ameriku nebija jābrauc.
  Un, visu beidzot, LTV… Kvalitāte nav kvalitatīva. Nu jau ilgi.
  Jāiet priecāties. Gan jau izdomāšu, par ko 😀


  • Tagad ir pārrāvuma laiks. Lietas maina kārtību un cilvēki vērtību. Noteikti atrodiet par ko priecāties. Tas ir svarīgi. Katru dienu! Es arī turpinu būt maniakāls optimists šajā jomā. 🙂 Viss būs un notiks. Latvijas Valstij ir paveicies, ka mēs te esam. 🙂


 2. Vai pārsvarā cilvēki šo koncertu tomēr neklausījās paša Zatlera dēļ?
  (Ne man spriest, cik lielā mērā VIŅŠ attaisnoja savas auditorijas gaidīto.)
  Starp citu. Vai patiešām 2o gadus esam brīvi: tātad tikai PAŠCENZŪRA.
  Bet kāpēc?
  Par uzdrošināsanos runāt pretī varai neizmetīs no darba un neaizliegs
  publicēties… Bet kā tad ar Ventspils augstskolas ekonomistu, ko par
  eksperta viedokļa paušanu “ielika cietumā”?
  … Arī es nepārstāju atkārtot: augstākais tikums ir prieks!
  Nezinu, vai viss būs un notiks, bet tajā ziņā Latvijas Valstij patiešām
  paveicies, ka mēs dzīvojam vienā laikā ar to.


 3. Paldies, Dievam, ka strādāju jomā, kas pat fiziski dzīvo uz priekšu – mākotnē – modē un kurai pagātne ir cikliska vērtība, ik pēc 24 gadiem modes cikls mainās un atgriežas 60-tie, 70-tie, 80-tie… Mazliet citā kvalitātē! Bet mums jau mentāli patīk iesprūst pagātnē un nejust laiku… Visbriesmīgāk tas notiek ar daudziem aktieriem, kuriem jau ir apaļas jubilejas, bet vēl šķiet, ka viņi ir tikpat seksīgi un asprātīgi kā pirms daudziem desmitiem gadu…. Zatlera koncerts vienkārši kārtējā nacionālā vērtība!

Leave a Reply