Lietuva atzīstas par CIP cietumiem valstī. Mēs – klusējam. Zviedru TV pārpērk ārzemnieki.

2011. gada 30. septembrī

Vakar Amnesty International un Reprieve publiskoja informāciju par to, ka Lietuva beidzot ir atzinusi CIP cietumu eksistenci valstī.

2009.gadā Lietuvai nācās izveidot analīzes grupu, kuras uzdevums bija noskaidrot ”vai tā ir bijis, vai nav bijis” kā apgalvoja mediji.

Mediji tolaik ziņoja, ka CIP bija izveidojusi (netālu no Viļņas) slepenu cietumu, kurā tika pratināti/spīdzināti nozīmīgi AlQuaidas dalībnieki. To skaitā arī viens no terorisma organizācijas līderiem, palestīnietis – Abu Zubaidahs. Tagad noskaidrojies, ka šīs skandalozās mediju ziņas faktiski atbilst patiesībai.

Savādi, ka pie mums Latvijā šo periodu neviens neizmeklē un joprojām nav īsti skaidrs, kāpēc mūsu valsts ar tik lielu entuziasmu tolaik iesaistījās Irākas kara procesā un pagaidām tā laika atbildīgās amatpersonas (prezidente un ārlietu ministrs) sodu vai publiski kritisku vērtējumu – nav saņēmušas. Cik man zināms.

Nesalīdzināsim ASV ar diktatorisko Krieviju, kas līdz šim savu vainu (starptautiskos noziegumos) nekad nav atzinusi. Rietumu demokrātijai pieklājas atzīt savas kļūdas un tieši šis solis to padara civilizētu.

Paldies nevalstiskajām organizācijām un medijiem par to. 

Tāpēc vakardienas notikumi Lietuvā liecina par soli uz priekšu – caurskatāmas un taisnīgākās valsts demokratizācijas virzienā.

 

Tikmēr zviedri turpina bažīties par ārzemju kapitāla pieplūdi savā televīzijas tirgū.

Shine Group tikko iegādājies Rupert Murdochs News Cororation, kas tagad ir lielākais ārzemniekiem piederošais īpašums TV producēšanas sfērā. Tas nozīmē, ka Merdokam tagad ziemeļvalstīs pieder Metronome, Meter Television, kas gatavo pārraides gan komerciālajām TV stacijām gan arī sabiedriskajai televīzijai. Populārākās sērijas ir izklaide raidījumi (Superzvaigzne, Zvaigznes uz ledus, Luksusa lamatas u.c.).

Holandes Snowman (meitas uzņēmums vācu ProSiebenSat) tikko iegādājusies Eyeworks Scandinavia.  

Britu ITV iegādājusies Silverback (TV Studios Nordic), kas arī specializējas izklaides veidošanā – ” Pusastoņos pie manis”, ” Elles ķēķis” u.c.

Kā to vērtēt? Notiek ne tikai preses, bet arī TV formātu stereotipizācija. Perspektīvā mums jārēķinās, ka visās televīzijās būs redzami vieni un tie paši formāti un mazos producentus palēnām izstums no tirgus.

Protams, ka monopolizācija neveicina programmas veidotāju radošo dzirksti.

Konglomerāts ražo galvenokārt pārbaudītas un tirgū izfiltrētās formas.

Īpaši tagad, kad TV formātu producēšanas firmas vairs nevar aprobežoties tikai un vienīgi  televīzijas raidījumiem, bet producē paralēli arī tīmeklim.

Skatītājs pats izlemj ko un kad skatīties.

Tas nozīmē, ka krīzes priekšā ir statiskā pieeja televīzijai, nevis audiovizuālais piedāvājums.

Tieši tāpēc šogad strauji palielinājies privāto kreatīvo TV programmu uzņēmumu skaits arī Zviedrijā.

Ārzemju investīciju pieplūde zviedru televīzijas tirgum sākās pirms sešiem gadiem, kad lielie preses koncerni izlēma ierobežot savu darbošanos audiovizuālajā jomā, koncentrējoties tikai uz ”šauru biznesa nišu” jeb iespiestajiem medijiem. Šibstedts toreiz atteicās no TV tirgus un paplašināja investīcijas iespiestajos medijos. Līdzīgi rīkojas Bonjēri un Stenbeka koncerns.

 

 

 

 

 

Leave a Reply