Asanžs un Zviedrija. 2012. gada maijā.

2012. gada 30. maijs

Šodien noskaidrojās, ka Wikileaks dibinātāju Džulianu Asanžu Lielbritānijas tiesa (Supreme Court) nolēmusi izdot Zviedrijai. Pēc divu gadu ņemšanās pa tiesām, procesa iznākums ir vienīgais iespējamais. Protams, ka arī šo spriedumu viņa advokāti pārsūdzēs, taču tas nemaina lietas būtību. Asanžu agri vai vēlu tomēr izdos Zviedrijai, jo Lielbritānijas Augstākā tiesa nepiekrīt Asanža advokātu apgalvojumiem, ka Zviedrija neesot tiesiska valsts.

Patīk vai nepatīk, bet tā būs.

Krievu televīzijas Latvijā par šo lietu šovakar ziņo ”uz smiltīm būvētus” apgalvojumus. Mazliet uzjautrinoši noskatīties kā krievu komentētāji (no Lielbritānijas) dusmīgām sejām cenšas izklāstīt (Maskavas kanālu skatītājiem Rīgā) prognozes Asanža lietā, lai gan būtību viņi paši faktiski nesaprot. 🙂

Jautri.

Protams, ka Asanža draugu un sabiedroto (Michael Moore, Naomi Wolff, Johns Pilger) rosinātās ”naida ainas” pret zviedru tiesu sistēmu ir sējušas sēklu, kas šodien attīstījušas absurdus pieņēmumus par to, kā zviedri tendenciozi un nejēdzīgi izskatot seksuālu noziedzību ”savā tiesu sistēmā”.

Protams, ka zviedri nav pūkaini eņģeļi, taču nedomāju, ka viņi paši vēl vairāk forsēs nevajadzīgus kāpinājumus šajā lietā. 

Kas īsti Zviedrijā ar Asanžu ”tiks darīts” ?

Vai viņš uzreiz tiks ieslodzīts, notiesāts un izdots jeņkiem?

Nē, izskatās, ka tā nebūs.

Var gadīties, kas zviedru institūcijas izlemj, ka nav pamata Asanža aizturēšanai un tiesāšanai. Nedomāju, ka seksuālus noziegumus zviedru tiesa izskatītu tendenciozi.

”Zviedrijas likumi būtiski neatšķiras no citu valstu likumiem šajā jomā. Jūs nevar notiesāt par izvarošanu, ja akta laikā saplīst kondoms. Taču var notiesāt par izvarošanu, ja seksuālais akts notiek ar personu, kas ir bezsamaņā vai apreibusi/aizmigusi. Šādi likumi ir arī citās valstīs, ne tikai Zviedrijā” – tā šodien komentē Asanža izredzes avīze Svenska Dagbladet.

Avīze norāda, ka zviedri nespundēšot Asanžu nekavējoties ASV Centrālās Izlūkošanas Pārvaldes lidmašīnā.

Apiešanās ar Asanžu Zviedrijā bušot godīga un cilvēktiesībām atbilstoša.

Tā vismaz apgalvo Stokholmas universitātes profesors Mortens Šulcs.

Redzēsim kā īsti viss notiks.

Papildinformācija manos citos rakstos:

Labais burvis apustulis. 2011. g. 9. febr.

Mediju Robins Huds. 2012. g. 5. aprilis

Datorpasaules Robins Huds. Latvijas Vēstnesis.

7 comments


 1. Nu jā, te “bīstama” tēma, var uzreiz dabūt pa kaklu – bet principā, ja šādi traktē, tad jebkura bārā satikta iereibusi vienas nakts sakara sieviete, var iesūdzēt par izvarošanu.
  Un, ja šādas nesavāc… nu, mazpilsētā atnāk atskaņas, ka neesi nekāds “vīrietis”…


 2. Katrā gadījumā, šodienas situācija ar Ekvadoras piešķirto patvērumu, un Lielbritānijas uzbrēcienu, pat “Ekvadoras ārlietu ministrs Rikardo Patino trešdien paziņoja, ka Lielbritānija ir rakstveidā draudējusi iebrukt Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai apcietinātu tur esošo Esanžu.” – kaut kā neticu, ka tas viss notiek, lai apmierinātu divu cietušo sūdzības – lai cik arī ciniski neskanētu.
  Un, ja es būtu ekvadorietis – es būtu vienkārši sašutis. Lai kāda bija Ekvadoras prezidenta rīcības motivācija, tur britiem tomēr nav tiesību vienkārši uzbrēkt.


  • Var ticēt un var neticēt (ciniski) un var putrot talak, kā tas LV pieņemts. Asanža lietai nav nekā kopīga ar Krievijas tiesām, bet ja gribas…var arī nomainīt akcentus un jaukt apzināti “meitu” ar “kleitu”.


 3. Paga, tiešām kāds sakars Asandža lietai ar Krievijas tiesām? Vai tad komentāru kaut kā saistīju ar Krieviju? Ja jau, tad par Krieviju vispār nav ko runāt, tur viss skaidrs – Krievijā tiesa nav neatkarīga, un ļoti šaubos, vai kādreiz būs. Vienīgais, ko mēs varam darīt, tas ir ar visiem iespējamajiem legālajiem līdzekļiem, turēties tālāk no Kremļa ietekmes, protams, neieslīgstot norobežotībā, no ne jau viss “no turienes” ir arī viennozīmīgi negatīvs… bet tas ir diezgan sarežģīti, jāatzīst. Bet tā cita tēma. Šo savu komentāru taču neliku zem raksta par Krieviju, bet zem raksta par Asandžu.
  Un tātad, pilnīgi nesaistīti ar Krieviju, mani tiešām šokēja, ka Londona atļāvās Ekvadorai tā vienkārši uzbrēkt. Jo draudi ieiet ar spēku citas valsts vēstniecībā, nav nekas cits kā necieņa pret šo valsti. Jo, varbūt ka Ekvadora Asandžam patvērumu piešķīrusi nepamatoti, tas pilnīgi iespējams. Bet tagad tas pat ir otršķirīgs, ļoti šaubos, ka britu valstsvīri būtu atļāvušies draudēt ar spēku ieiet kaut vai tās pašas Krievijas vai Ķīnas vēstniecībās. Bet Ekvadora taču ir maza valsts…


  • Jā, tā ir. Britiem (policijai) jāizpilda tas ko tiesa lēmusi un te nav nekādas nozīmes cik liela ir valsts. Jā, es arī nevēlos, lai Asanžu izdod jeņķiem, jo viņš spēlē augstu spēli.Taču stratēģija viņam savāda un tas var būt iemesls kritienam, kuru es faktiski nevēlos noskatīties. Varonis nedrīkst krist.


 4. Bet varbūt nav savā apziņā ja’meklē “varonis”, tad arī nebūs “kam krist”? Asandžs visticamāk, nav nekāds Robins Huds (starp citu, arī viņa dalīšanās ar zemniekiem bija nepieciešamības diktēta, lai izdzīvotu bija nepieciešams atbalsts), viņa publikācijas visdrīzāk nebija nesavtīgas, bet iespējams, lai – cik tas arī neskanētu banāli – kļūt populāram.
  Lai kā, šobrīd izskatās, ka par ja zviedru tiesneši patiesi vēlētos “Apiešanās ar Asanžu Zviedrijā bušot godīga un cilvēktiesībām atbilstoša.”, izskatās, ka tas vairs nebūs nekādi iespējams. Proti, uzvandītas tādas negācijas, ka – neviens vairs nevērtēs tiesas procesu pēc būtības. lai cik pamatotu spriedumu arī zviedri varbūt viņam nepiespriedīs, tas vienalga tiks iztulkots “politiski”.
  Jā, šokēja ne jau britu policija – viņi dara to, kas jādara, bet dažu labu politiķu attieksme – maza valsts nedrīkst runāt pretī lielajām.

Leave a Reply