Mazbērnu nākotni nosaka šodienas vēlētājs. Ungārijas pārdomas

https://www.dn.se/kultur-noje/johan-croneman-glom-inte-att-det-var-folkets-tysta-samtycke-som-gjorde-nazismens-mojlig/

Ungārijas labējo populistu uzvara liek aizdomāties pagātnē – līdz pat nacistu nākšanai pie varas Vācijā. Vāci toreiz paši sev iebalsoja nacionālsociālistus. Līdz ar to viņi leģitimēja visas sekas, kuras šis lēmums izraisīja: karu, postu, valsts sadalīšanu un visbeidzot gigantiskās cilvēcīgas ciešanas vācu ģimenēm visos līmeņos. Fricis vai Anna, kuri toreiz balsoja par nacistiem trīsdesmitajos gados, ir vainīgi. Pie kara, pie posta. Arī pie tā, kas kara un okupāciju rezultātā notika ar Latviju un mums pārējiem. Viņi akceptēja Hitlera darba politiku, bet neaizdomājās par sekām, kuras Ādolfa ambīcijas izraisīs. Vajadzēja iedziļināties un atturēties no naivas ticības savam fīreram. Iespējams, ka šodien vēsture būtu aizgājusi pa citu ceļu.   

Par boļševikiem mēs zinām (te komentāri lieki!). Viņu vēlēšanu sistēmu (no „padomju laikiem”) atceramies. Tāpēc vainot padomju tautu šodienas vēstures zigzagos izvairāmies. Varēja vēlēt tikai par vienu vienīgo komunistu partiju, jo citas izvēles nebija. Vēlēšanu process bija teātris bez skatītājiem, taču melīgos un manipulatīvos procesus varēja labi pamanīt pat piedzēries ezis. Mācību no pagātnes vajadzēja saglabāt ikvienam, kas to piedzīvoja un redzēja. Saprotot, ka politiķis nav mācītājs un vēlētājām ir nevis jāklausās politiķa vārdos, bet jāanalizē viņa darbi. Diemžēl ar politiķu analīzi vēlētājs arī tagad negrib nodarboties. Viņš klausās un skatās ko stāsta mediji. Ja tie pieder vienai partijai (kā to varējām novērot Ungārijā, Urbāna gadījumā), tad rezultātu nav grūti prognozēt. Izlasa – notic- ievēl. Krievijā šodien redzam to pašu – tauta nobalsoja par cilvēku, kurš nākotnē atnesīs postu viņiem pašiem un vēl bērnubērniem. Latvijā notiek tas pats. Liela sabiedrības daļa nejaudā iedziļināties politisko partiju piedāvājumā un iemet vēlēšanu urnā biļetenu ar blēžu uzvārdiem. Kāpēc vēlētājs tā dara?

Tālredzības trūkums

Atbilde uz šo jautājumi ir diezgan sarežģīta, jo pārticību un laimi katrs no mums saprot ļoti atšķirīgi: vienam pietiek ar brīvbiļeti tramvajā un lētu dienišķo desu no rītiem. Cits jūtas pateicīgs par sausiņiem un iespēju brīvi izteikties, iegūt informāciju, bet vēl trešajam vajag tikai atļaut apzagt valsti, kamēr pašu nevar pieķert pie rokas.

Perspektīva mēdz būt dažāda un brilles te nepalīdz. Vieni redz tuvu – plaukstas  attālumā un tālāk viņiem viss miglā tīts. Citi saskata notiekošo procesu attīstību ilgā un daudz tālākā laika perspektīvā un redz brīdinājumu signālus jau operas uvertīras pirmajā taktī. Vai egoisms un tuvredzība varētu būt vienīgais iemesls masu apjukumam vēlēšanu laikā? Nedomāju, ka vienīgais, bet svarīgākais gan.

Ir cilvēki kas jūtas labi, sildoties kaimiņu mājas ugunsgrēka siltumā. Neiedomājoties par to kas notiks, kad ugunskurs apdzisīs un mugura vairs nesajutīs liesmu siltumu. Mirkļa ērtība nosaka visu. Tālejošus un ilglaicīgu uzlabojumu projektus viņi nesaprot. Šo efektu lieliski var no vērot mūsu ikdienā arī šodien – politiķi sola tikai šodienas labumus. Par parītdienu viņiem galva nesāp.

Latvijas lielākā problēma ir konstruktīvas attīstības stratēģijas trūkums. Politiķi kā viendienītes sola sava mandāta perioda (4 gadu) ietvaros, jo tuvredzīgais vēlētājs saprot vienu konkrētu naudas dāvinājumu aploksnē šodien, brīvbiļeti tramvajā (šomēnes) un bērnu spēļu laukumus kā jauno ģimeņu savaldzinātājus (šogad). Par tālredzīgu stratēģiju (10-50 gadu periodā) te nevar būt ne runas, jo vēlētājs to nesapratīšot. Tad iznāk, ka mēs – tuvredzīgie vēlētāji paši esam vainīgi pie tuvredzīgas valsts politikas un politiķiem sprinteriem, kuriem maratons nav pa spēkam?  

Kāpēc tā?

Neskaitāmas filmas un grāmatas vēsta par to ka vācieši ievēlēja sev Hitleru. Taču maz no mākslas darbiem analizē pašu problēmu –  kāpēc viņi nostājās līdzās šīm idejām un (vairumā gadījumu) paši tās atbalstīja? Iztrūkst grāmatu par to, kāpēc krievi tagad jūt nostalģiju pēc stiprās rokas, tirāna un slepkavas Staļina. Šie robi un neizstāstītie stāsti šodien aktualizējas no jauna, piemēram, Krievijas un Ungārijas vēlēšanu rezultātā

Vācu nacionālsociālisms 1928. gadā ieguva 2% balsu parlamenta vēlēšanās, bet jau 1930. -18,3%. Divus gadus vēlāk  37,3% vāciešu nobalsoja par nacistiem vēlēšanās un briesmonis nonāca pie varas pavisam legāli. Neviens vāciešus nespīdzināja, viņiem nedraudēja, viņi ievēlēja Hitleru paši. Pēc tam brūnkrekli ķērās pie likumu pārtaisīšanas, legāli aizliedza citas partijas, arestēja tūkstošiem sociāldemokrātu, komunistu, ebreju un katoļu. Šie cilvēki tikai aizturēti, ieslodzīti. Pašcenzūra tika pieprasīta kā norma. Tie septiņi miljoni vāciešu, kas 1932. gada vēlēšanās balsoja par sociķiem, bija spiesti klusēt kā peles nākamajā gadā. Jo jau gadu vēlāk Hitlers bija aizliedzis šāda politiskā grupējuma eksistenci. Mēs zinām kas notika pēc tam. Zinām, ka Hitlers lielā mērā izmantoja valsts krīzes efektus (superinflācija) un sabiedrības pēckara diskomfortu (Versaļas miera līgums) savā labā. Taču kā visi šie vācu vēlētāji: skolotāji, strādnieki, mājsaimnieces, mācītāji, uzņēmēji varēja būt tik naivi un noticēt slima cilvēka murgiem uz politiskās skatuves? Noticēt un sekot tiem? Ja šodien šos cilvēkus intervēsiet, tad vainīgais būs Hitlers, nevis viņi. Tāpat jums atbildēs arī latviešu vēlētājs, kas regulāri vēl par Rīgas varas parijām. Vai par Lemberga kabatas partijām ar vēsturiskiem un poētiskiem nosaukumiem :  Zemnieku savienība (asociācija ar Kārli Ulmani) un Zaļā partija (asociācija ar vides kustību, kas pirmā uzsāka cīņu par neatkarību Gorbačova pārkārtošanās perioda laikā). Šie vēlētāji nedomā par sekām.  Tieši tāpat kā Viktora Urbana partijas Fidesz vēlētāji svētdien nedomāja. Viņi neprognozēja ko ar savu balsojumu izdara savai valstij un Eiropai.

Diktatora triumfs

Pāris gadu laikā Urbāna nacionālkonservatīvā partija no sīkpartijas pārvērtās par smagsvarnieku. Ko Urbāns „tādu” piesolīja ungāriem?  Viņš lieliski saprata sovjetisma laika nostaļģiju, jo jau 2010. gada aptaujās 70% aptaujāto ungāru apraud zaudētos komunisma laikus. Pirms Berlīnes mūra krišanas visi ticēja demokrātijai un tam, ka tā pati iedarbosies autopilota režīmā. Diemžēl tā nenotika. Vainīgā nebija demokrātija „kā tāda”, bet gan tās neveiklie ieviesēji plānveida ekonomikas areālā.

Tie, kas postsovjetisma zonā neprasmīgi organizēja „pāriešanu” no plānveida uz tirgus ekonomiku, ir pelnījušie cietumsodu par savu nemākulību. Gan tie, kas ieradās no ārzemēm (lai palīdzētu Jeļcinam), gan pašmāju teorētiķi, kas šo pāreju saprata tikai un vienīgi kā valsts izlaupīšanu un „prihvatizēšanu” savā labā. Tas, ka demokrātija pieļauj zagšanu nenozīmē, ka tā šo nejēdzību nosaka vai veicina.  Viss atkarīgs no cilvēkiem, kas demokrātiju izveido. Tā 90.gadu sākumā kāda Gotlandes ciema veikala pārdevējs bija atstājis bodi pircēju rīcībā. Pie pilniem preču plauktiem bija piestiprināta zīmīte: „Pārdevēja slima. Esmu uz lauka. Daudz darba. Apkalpojiet sevi paši. Naudu atstājiet, lūdzu, bleķa bļodiņā! Ēriks”.  Paņēmām 2 limonādes pudeles un noskaitījām naudu bļodiņā. Meita bija satraukta. Viņai likās, ka atbrauks „kāds” un Ērika veikalu izlaupīs. Dēls bija sajūsmā. Viņam likās, ka šis ir vislabākais piemērs kā servisa sfērai būtu jādarbojas. Pie viena nosacījuma, ja mēs visi esam godīgi pret sevi, citiem un valsti.

Domāju, ka Urbāna ievēlētāji nebija godīgi.

Nedz pret sevi, nedz valsti, nedz Eiropu.

Mazbērni viņiem to nepiedos.    

4 comments


 1. Tam patiešām jāpiekrīt, ka Hitlers bija izteikti pretīgs diktators. Viens no dullākajiem 20. gadsimtā. Vovans jau arī ir asinssuns, bet ne tādā apmērā. Nav gan saprotams kāpēc Jūs pielīdzinat Urbānu Hitleram. Urbāns neveiks etnisko tīrīšanu un neiebruks citās valstīs. Tieši otrādi – Urbāns pilda savas tautas vēlmi nosargāt savas valsts robežas. Kāpēc Jūs esat pret tautas pašnoteikšanos (nacisma draudu Ungārijā nav) es nesaprotu. Sanāk – ungāri ir idioti, bet Briselē tie gudrie. Un ja ungāri domā savādāk, tad Jūs uzskatat, ka vajag ar viņiem karot vai vismaz uzlikt sankcijas. Tā teikt, mācīt ar dūres principu.
  Starp citiu, ja tuvākā laikā ASV iebruks masveidā Sīrijā, tad Jums būs pamats slavēt Doni – lūk, Donis iet “miermīlīgā” Obamas pēdās (25 000 bumbas gadā un droši vien pārtrumpos pat Obamu).
  Es uzskatu, ka Vovans ir cūka un melis, ka iebruka Ukrainā, bet Sīrijas jautājumā viņam ir taisnība. Krievijai pēc vienošanās ir jāpalīdz Sīrijai un tās prezidentam Asadam.
  Kāpēc, lai Asads tagad bombītu civiliedzīvotājus ar ķīmiskiem ieročiem? Viņš ir traks vai idiots? Neizskatās. Toties izskatās, ka ASV prezidents ir lelle, kas pilda ASV kara mašīnas uzdevumus (gada budžets laikam ap 700 miljardiem bakšu, slinkums precīzi meklēt). Nav starpība, ko ievēl – Doni vai Klintoni – abi idara, ko liek.
  Bet Jūsu nostāja – ASV un NATO dara TIKAI labus darbus (tas nekas, ka desmitiem miljonu cilvēku pēc Arābu Pavasara ir bez mājām).
  Tas taču ir absurds – bombīt valstis un tad uzņemt bēgļus no tām valstīm. Ja Krievija bombītu Latviju un mani Krievija uzņemtu kā bēgli es arī būtu naidīgi noskaņots pret Krieviju. Jebkurš būtu.
  Bet Jūs tikai slavējat NATO, ASV un Rietumeiropu (Zviedrija un dažas citas valstis gan arī manuprāt ir malači, jo nepiedalās NATO vājprātos), lai gan NATO ir daudz lielāki maitas pat par tādiem agresoriem kā Krievija.
  P.S. Pat ja Asads ir sajucis prātā un tīšām pasliktina savas pozīcijas (tas ir maz ticams, ka viņš ir tik stulbs), tāpat no Jūsu slavētā NATO puses nav pareizi uzbrukt Sīrijai. Bojā ies vēl vairāk cilvēku. Un ko liks Asada vietā?
  Es nevaru piekrist Jūsu nostājai: Asads esot tik ļauns, ka viņš zaudē loģiku un tāpēc lieto ķīmiskos ieročus praktiski jau uzvarētā cīņā, nesaprotot, ka līdz ar to viņš ir purvā līdz acīm.
  Atgriežoties pie Jūsu raksta: piekrītu – nacisms ir slikts, Hitlera idejas ir bīstamas, bet nepiekrītu, ka Urbānam ar to ir kāds sakars.
  P.P.S. Labs tas Jūsubraksta fragments par Gotlandes ciema veikalu. Patīk. Bet neuzskatu, ka Jūsu slavētais NATO dara, lai tāda idille turpinātos. Dēļ NATO ir desmitiem miljonu izmisuši cilvēki bez mājām. Diez vai viņi visi samaksātu, ja nokļūtu tādā veikalā (es viņus par to nenosodītu). Ir labi, ka Latvija ir NATO, bet nav labi ko NATO ir izdarījuši vairākās islama valstīs. Tur tagad valda pilnīga bezcerība.


 2. Labvakar!
  Godīgi sakot, nebiju domājis, ka Jūs nopublicēsiet manu iepriekšējo komentāru.Tas no jūsu puses ir patiesi demokrātisks solis. Es gan apsolu vairāk nerakstīt, jo negribu kaitēt ar šādiem komentāriem Jūsu blogam.Tas no manas puses tomēr nebija pareizi – tik drastiski oponēt Jūsu rakstītajam (lai gan es ticu tam ko šeit rakstīju). Es atvainojos.
  Agrāk ar ļoti lielu interesi sekoju Jūsu TV reportāžām par Zviedriju. Piekritu visam Jūsu teiktajam. Labas reportāžas bija. Tomēr pēdējā laikā esmu aizrāvies ar šo ”konspirācijas” teoriju, ka daudz ko nosaka kara/naftas rūpniecība ASV. Citām konspirācijas teorijām neticu. Starp citu, esmu saindējis ar šo savu ”konspirācijas” teoriju arī Jūsu bijušo klasesbiedru, kas savādāk ir ļoti liberāls cilvēks.
  Turpināšu lasīt jūsu blogu arī nākotnē, jo ļoti daudzām Jūsu domām piekrītu un Jūs ļoti interesanti pasniedzat informāciju!
  Lai Jums turpmāk arī vienmēr būtu tikpat saistoši raksti!

Leave a Reply