Stokholma. Noderīga informācija

06 (6)

Kuģīši

Stokholmu ieteicams labi apskatīt arī braucienos ar kuģīšiem. Piestātnes atrodas vairākās vietās pilsētas centrā.

Maršruti ir vairāki un dažādi. Iesēžoties kuģītī, paņemiet austiņas. Tajās skan gida skaidrojums zviedru, vācu, angļu, franču, japāņu, somu un arī krievu valodā.

Ieteicamas ir arī ekskursijas pa Stokholmu ar autobusiem.

Sīkāku informāciju saņemsiet tajā pašā Tūrisma centrā, kurš norādīts jau iepriekš, t..i, Hamngatan 27.

Te iespējams pasūtīt ekskursijas ar un bez gida piedalīšanās.

 

Tūrisma informācijas centrā iespējams saņemt plašu informāciju arī par tālākiem ekskursiju maršrutiem, piemēram uz Upsalu, Sigtunu, Birku, Trūsu vai citur. Par iespējamu ceļojumu pāri Stokholmai gaisa balonā, atvaļinājumu uz velosipēda (Stokholmā ir ļoti labi riteņbraucēju celiņi un kartes, kas šos celiņus norāda). Stokholmas tūristu centrs palīdzēs jums noorganizēt arī atvaļinājumu pie ūdens vai nu sauļojoties pludmalē vai braucot smailītē pa ezeriem vai jūras piekrasti.

04 (6)

Klimats

Zviedrijas klimatiskie apstākļi daudz neatšķiras no Latvijas.  Ziema mēdz būtu auksta, tumša un gara, stiepjoties no novembra līdz martam. Vidējā gaisa temperatūra pilsētā ziemā mēdz būt no – 2 līdz – 7 grādiem. Taču arī šajos aukstajos un tumšajos ziemas mēnešos Stokholmā ir ko darīt. Lai par to pārliecinātos, atbrauciet un apskatiet Stokholmu arī ziemā.

 

Pavasaris tiek rēķināts aprīlī un maijā un pilsētnieki to gaida ar lielu nepacietību. Tūristiem šajā laikā būtu jārēķinās ar samērā lielo gaisa temperatūras starpību starp dienu un nakti, kas reizēm var sasniegt pat + 15 grādus. Tāpēc pa dienu ir karsts bet novakares var būt vēsas. Neaizmirstiet siltu jauku braucot šajā laikā uz Stokholmu.

 

Vasara stiepjas no jūnija līdz augustam. Zviedru vasara ir daudz siltāka nekā zviedriem pašiem liekas, lai gan lietus parasti nolīst tik pat lielās devās kā Latvijā. Pavasari un vasarā Stokholmā ir īpaša gaisma, daudz žilbinošaka nekā Latvijā. Dienas šķiet garas un naktis īsas. Maijā un jūnijā gaisma nepazūd vispār un iestājas tā sauktās “baltās naktis”.

 

Rudens: septembris oktobris. Spožas, krāsainas dienas un miklas, vēsas naktis. Lietains. Šajā laikā braucot uz Stokholmu neaizmirstiet lietussargu, plānus cimdus un šalli.

 

14 (2)

Nacionālie svētki

Analogi Latvijā svinētajiem: 1. janvāris – Jaungada diena, 6. janvāris Zvaigznes diena, Lieldienu nedēļas nogale:  – lielā Piektdienā, Pirmās Lieldienas, Otrās Lieldienas, 1. maijs – darbaļaužu solidaritātes diena. Maijā parasti iekrīt arī Debesbraukšanas diena un Vasaras svētki (kalendārā iezīmētas kā “sarkanās dienas” jeb brīvdienas). 6. jūnijs ir Zviedrijas karoga diena, taču nav brīvdiena.  Tāpat brīvdiena nav arī Līgo vakars jeb kā Zviedrijā to dēvē: “Vasaras vidus svētki”. Šos svētkus zviedri atzīmē tik pat aizrautīgi kā Ziemassvētkus, taču šī diena nav brīvdiena, jo parasti iekrīt Jāņu nedēļas piektdienas vakarā, tāpēc “Zviedru Jāņu diena” vienmēr ir tā sestdiena, kas atrodas vistuvāk 24. jūnijam. Oktobra beigās – novembra sākumā parasti iekrīt arī Mirušo piemiņas diena, kas tiek atzīmēta sestdienā (skat. attiecīgā gada zviedru kalendārā). Ziemassvētkus vakars 24. decembrī un Ziemassvētku diena 25. un Otrie Ziemassvētki 26. decembrī.

 

Naudas maiņa

Paveicama gan Zviedrijā gan Latvijā. Noskaidrojiet kursa svārstības un izlemiet kur jums mainīt naudu ir visizdevīgāk. Tas atkarīgs no situācijas un apstākļiem (galvenokārt no dolāra kursa attiecībām pret zviedru kronu). Naudas maiņu Zviedrijā ieteicams veikt maiņas birojos ar nosaukumu: Forex. Biroji ir:  lidostā (terminālā nr. 5), Centrālās stacijas foajē, lielākajās veikalu galerijās un arī Tūristu centrā, iepretī lielveikalam NK. Naudas maiņu var veikt arī Zviedrijas bankās, taču atcerieties, ka tās ir atvērtas darbdienās caurmērā no 09.30 līdz 15.00 (dažās dienas nedēļā banku darba laiks mēdz būt pagarināts).

08 (4)

Ierašanās Zviedrijā

Uz Zviedriju iespējams atbraukt ar dažādiem un atšķirīgiem transporta līdzekļiem.

No Latvijas galvenokārt ar kuģi vai lidmašīnu. Tūristi no Centrāleiropas mēdz ceļot tūristu autobusos, vilcienos un vieglajās automašīnās, kas ceļa posmu pāri jūrai no Vācijas uz Zviedriju pārvar ātri un ērti ar lielo transporta prāmju palīdzību, kuros parasti vieta ir ne tikai pasažieriem, autobusiem un vieglajām automašīnām bet bieži arī vilciena vagoniem.

Ceļotājiem no Baltijas valstīm galvenie transporta līdzekļi līdz šim, tātad, ir pa ūdeni un pa gaisu, jo jūras robeža ar Zviedriju Latvijai ir lielāka nekā, piemēram, Igaunijai vai Vācijai.

 

Lidmašīnu reisi no Baltijas valstīm parasti pienāk lielākajā Stokholmas lidostā Arlanda, kas atrodas apmēram 40 km uz ziemeļiem no Stokholmas.

No Arlandas uz Stokholmas centru var nokļūt ar īpašajiem Arlandas autobusiem un arī ar vilcienu – jauno Arlandas ekspresi. Autobusi aizvedīs no Arlandas līdz Stokholams centram apmēram 45 minūšu laikā, turpretī jaunais vilciens “Arlandas ekspresis” – 20 minūtēs. Galapunkts vilcienam un autobusam ir viens un tas pats – Stokholmas centrālā dzelzceļa stacija.

Autobuss maksā uz pusi lētāk nekā vilciens.

 

No lidostas uz  pilsētas centru var braukt arī ar taksometru, taču te jāievēro kādas firmas automašīnā jūs gatavojieties iesēsties. Lielajām, iepriekš nosauktajām taksometru firmām ir stabilas cenas braucienam no Arlandas un centru, taču tiem taksometru šoferiem, kas piepelnās ar savu automašīnu kā taksometru tikai pa vakariem vai nedēļas nogalēs, cenas var būt daudz augstākas. Šie “taksisti” specializējas tieši tūristu virzienā un mēdz pieprasīt nesamērīgi augstas cenas par braucienu no lidostas līdz centram. Īpaši nakts stundās, kad vairs nekursē autobusi vai vilciens.  Šādos gadījumos ieteicams griezties īpašajā sabiedriskā transporta informācijas centrālē lidostā (turpat pie izejas) un pasūtīt taksometru telefoniski ceļojumam uz pilsētu.

Taksometru var pasūtīt arī lidojuma laikā, lidmašīnā. Ar šādu lūgumu ieteicams griezties pie kādas no stjuartēm.

Ierodoties Stokholmā ar kuģi jārēķinās ar braucienu uz centru autobusā.

No ostas Värtahamn, kur mēdz pietauvoties kuģi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tuvākā metro stacija ir “Gärdet“, kas neatrodas tālu, taču ir sasniedzama pēc apmēram 15 līdz 20 minūšu pastaigas.

No ostas uz centru var nokļūt arī ar taksometru, taču arī šeit ieteicams izvēlēties oficiālo un lielo firmu pakalpojumus.

 

Ārkārtējos gadījumos

Zvanīt pa avāriju telefonu 112.

Dežūrslimnīcas  Stokholmas centrā:

Svētā Ērika slimnīca (S:t Eriks sjukhus), kas atrodas Fleminggatan 22, akūtu zobu sāpju gadījumā. Telef. 08 54551220 (tekošā rinda);

traumām – Svēta Jērana slimnīca (S:t Görans sjukhus), kas atrodas S:t Göransplan 1, telef. 08 58701000 vai Karolinska, telef. 08 – 51770000. Pēdējā ir lielā, akadēmiskā slimnīca, kas atrodas Solnas priekšpilsētā.

Latvijas vēstniecība Stokholmā (Lettlands Ambassad) atrodas Odengatan 5, telef. 08 7006300.

 

Zvanīšana pa telefonu un pasts

Zviedrijā iespējams piezvanīt uz mājām vai darbu dzimtenē no viesnīcām, telefona kioskiem, mobilajiem telefoniem. Vislētāk būs zvanīt no telefona kioskiem ar iepriekš nopirktu telefona kartiņu. Kartes var iegādāties visos Pressbyrå kioskos kā arī veikalos.

Nedaudz dārgāka izrādīsies zvanīšana uz mājām vai darbu no viesnīcas istabas Stokholmā.

Zviedrijā nav pieņemts lūgt vietējiem viņu mobilos telefonus, lai piezvanītu savās privātajās darīšanās. Tā rīkoties nav ieteicams. Tāpat arī nav pieņemts lūgt atļauju pārbaudīt savu e-pastu svešu vai pazīstamu cilvēku datorā. Internets Zviedrijā ir bez maksas vienīgi 30 min. dažos lielākajos lielveikalos un bibliotekās. Interneta kafejnīcas eksistē taču par samaksu. No šejienes arī nosūtiet sev nepieciešamos paziņojumus un e-vēstules.

Parastais pasts eksistē un darbojas visas dienas, izņemot svētdienas.

Pastmarkas var iegādāties tur pat kur telefona kartes. Vēstules nosūtīšanai uz Baltijas valstīm jālīmē virsū tik pat daudz markas cik vēstulei pa Zviedriju. Patlaban 6 SEK vērtībā.

Ceļveža sadaļas:

Sākums: viena diena Stokholmā. Digitāls ceļvedis

Mazliet par Stokholmas vēsturi

Vecpilsēta 

Kungsholmena (Kungsholmen)

Normalme ( Norrmalm) un pilsētas centrs

Vāsastāna (Vasastan) Ēstermalme (Östermalm)

Sēdermalme (Södermalm)

Jūrgordena sala (Djurgården)

Stokholmas muzeji

Centra muzeji

Nacionālie parki

Praktiska informācija tūristiem

Peldbaseini

Skatu vietas

Restorāni

Dažas pusdienu un vakariņu vietas vecpilsētā

Restorāni ārpus vecpilsētas

Klubi, bāri, diskotēkas

Kafejnīcas

Īpašas kafejnīcas ārpus centra

Iepirkšanās maratons Stokholmā

Lielveikali un veikalu galerijas

Noderīga informācija

Īsa vārdnīca

Piezīme:

Ceļvedī minētās adreses, nosaukumi, telefonu numuri var ar laiku tikt nomainīti. Šāda prakse Zviedrijā eksistē, tāpēc lūdzam lasītājus ņemt vērā šo apstākli. Norādīto datu nomaiņas gadījumā, iesakām griezties Zviedrijas ziņu birojā, telef. nr. 118118.

 

Översättningsbyrå Baltic Media Translations .jpeg
Översättning – Översättningsbyrå Baltic Media Translations

 

 

 

Leave a Reply