Ar Osamas bin Ladena nāves ziņu sociālie mediji izkonkurēja tradicionālos medijus.

 2011.gada 3. maijā

Dramatisks attēls, kurā redam, kā Baltais nams tiešraidē seko bin Ladena iznīcināšanai.

New York Times ir konstatējusi, ka ziņa par bin Ladena nāvi palīdzēja sasniegt ierakstu rekordu mikroblogu Twitter tīklā, kad tajā pēc Osamas bin Ladena nāves pirmajās stundās tika publicēti ap 3500 tvītu sekundē.

 Mediju pētniekiem svarīgs ir fakts, ka sociālie mediji izkonkurējuši ātruma ziņā tradicionālos ASV medijus, jo tie ziņu pārtvēruši tikai 20 minūtes pēc tam, kad ziņā jau dalījās sociālie tīkli.

Neapstiprinātas ziņas, piemēram, tādā stilā kā ” Esmu no augstas amatpersonas dzirdējis, ka nogalināts ir Osama bin Ladens….” cirkulēja Twitter tīklā jau stundu pirms par to paziņoja ASV prezidents savā oficiālajā runā.

Osama bin Ladena vārds tika pieminēts apmēram 5 miljonu reižu ASV Facebook tīklā pirmajās ziņas parādīšanās stundās.

Taču ziņu izplatīšanas ātrums nav vienīgā sociālo tīklu īpašība.

Jāņem vērā, ka tādi tīkli kā Facebook, Draugiem un citi  ir arī lielākās spiegošanas mašīnas cilvēces vēsturē.  Tas tiem, kas ir reģistrēti šajos tīklos liek justies  diezgan nekomfortabli un aicina padomāt par savu neaizsargātību…

Wikileaks dibinātājs Džulians Asanžs apgalvo, ka Facebook, Google un Yahoo ir pat iestrādāti rīki, kas palīdz ASV izlūkdienestam saņemt bezmaksas informāciju par tīklos reģistrētajām personām.

Žurnāla Time vāks 2011.g. ar bin Ladenu. Foto: SVD

Amerikāņi jūtas kā uzvarējuši karā, jo žurnāls Time sakarā ar bin Ladena nogalināšanu iznāks ar pārsvītrotu bin Ladena attēlu uz vāka, tieši tāpat  kā šis izdevums izdarīja 1945. gada maijā, iznākot ar pārsvītrotu Ādolfa Hitlera attēlu uz vāka.

 

 

Žurnāla Time vāks 1945 g. ar Ādolfu Hitleru. Foto: SVD

Taču karš vēl nav beidzies un līksmot ir par agru, kaut vai tāpēc, ka bin Ladenan būs arī pēcnācēji un to vidū tiek minēts viņa līdzgaitnieks Ayman al-Zawahiri.

Leave a Reply