Labas ziņas no Hersonas

Ir labas ziņas – Ukraina iet uz priekšu Hersonas reģionā lieliem soļiem un pārņēmusi savā kontrolē iespaidīgas teritorijas ap Doņecku (ISW). Naktī Zeļenskis atgādināja, ka tiks atkarota arī Krima (The Guardian). Tāpēc šodien toni mainījuši arī krievu komentētāji. Atzīst, ka ukraiņu ofensīva ir izdevusies. 

Dramatisko kauju dēļ Krievija uz laiku atcēlusi plānoto referendumu Hersonā. 

Tiek ziņots, ka Krievija jau esot samierinājusies ar pieticīgāku svešas teritorijas laupījumu Ukrainā un par katru cenu vēlas saglabāt sev Donbasa reģionu. Kremlis pavēlējis to paveikt līdz 15. septembrim. Iekarot visu ko vajag un punkts. Pagaidām nekas neliecina, ka krieviem šis plāns varētu izdoties. 

Vakar tika publicēti oficiāli dati par krievu kritušo skaitu Ukrainā. To ir vairāk nekā 900 (lidotāju, desantnieku un elites vienību karavīru). BBC uzskata, ka skaitlis esot daudz, daudz lielāks. Ukrainas pusē arī ap 1000 kritušo. Tiek lēsts, ka ievainoto trīs reizes vairāk. 

Vakar Putina preses sekretārs bija kļuvis runīgs. Saka izpausties par to, ka Ukrainas karš varētu beigties pēc diplomātiskas vienošanās, kurās tiks ievērojas Krievijas intereses un vajadzības. Beidzot atklāja, ka gāzes piegādes Vācijai pārtrauktas dēļ rietumvalstu boikota. Vainīgie esot Eiropas Savienība, Lielbritānija un Kanāda (Financial Times). Ja rietumi atcels sankcijas, tad gāzes krāns tikšot atgriezts vaļā. Nevienam nav noslēpums, ka gāze ir šantāžas līdzeklis pret rietumiem, lai tos piespiestu atteikties no palīdzības Ukrainai. Izskatās, ka Kremlis sācis manāmi nervozēt. Procesi nenotiek pēc plānotā projekta. 

Negaidīts pagrieziens ir tas, ka žurnālisti tagad drīkstot apmeklēt aplenkto AES ZNPP Enerhodarā, netālu no Zaporižjas. Tā ziņo TASS. „Visi žurnālisti var doties uz AES un parādīt pasaulei patiesību“, –  ar patosu mūs informē krievu militāras un civilas administrācijas šefs Aleksandrs Volga. Kopš ceturtdienas AES strādā starptautiskie eksperti, kurus Kremlis ļoti negribīgi ielaida inspicēt staciju un reaktorus. Tagad pēkšņi durvis tiek spēji atrautas vaļā arī žurnālistiem „ja tie ievēros noteikumus“. Daži reportieri jau ir devušies AES virzienā. Viņi pārstāv medijus Vācijā, Itālijā, Venecuēlā, Ķīnā un Francijā. Izskatās pēc PR pasākuma „dažas minūtes pirms pusnakts“. 

Krievijas tiesa anulējusī izdošanas atļauju avīzei Novaja Gazeta (Reuters). Tas nozīmē, ka 1993.gadā dibinātais laikraksts vairs nedrīkst darboties Krievijas robežās. Izdevējs Dmitrijs Muratovs spriedumu pārsūdzēšot. Žurnālistu darbs šajā izdevumā tik pārtraukts jau pavasarī, pēc Roskomnadzora (cenzūras) brīdinājumiem. Cenzoriem nepatika kā avīze ziņoja par karu Ukrainā. 2022.gadā galvenais redaktors saņēma Nobela miera prēmiju par cīņu izteikšanās brīvības vārdā Krievijā. Pēc tam viņš savu apbalvojumu pārdeva, lai iegūto naudu nosūtītu ukraiņiem bērniem. 

Leave a Reply