Džonsonkūka Kijevā un ieroči no Ziemeļkorejas

Vakar Boriss Džonsons teica savu pēdējo runu rezidences priekšā un pavēra ceļu nākamajai Lielbritānijas premjerministrei Lisai Trasai. Kā briti izturas pret Borisa aiziešanu? Daļa rausta plecus, citi nopūšas, bet ir ļaudis, kas gaida viņa atgriešanos politikas virsotnēs. Man kā žurnālistei šķiet, ka kolēģis un žurnālists Boriss Džonsons rakstīs par politiku un tas būtu labi. Taču ir valsts, kurā Borisam ir daudz lielāks fanu klubs nekā dzimtenē Lielbritānijā un tā ir Ukraina. Kijeva novērtē viņa devumu un ieguldījumu ukraiņiem kara apstākļos un par godu viņam galvaspilsētā tiek pārdota ļoti garšīga kūka, kas saucas „Džonsoņuks“ un attēlo viņa nemierīgos, gaišos matus. Šis gardums esot ābolu kruasāns ar baltu olbaltuma glazūru. Ļoti garšīgs. Kūka pa labi (ar melleņu pildījumu) esot  veltīta jaunajai premjerministrei Lizai Trasai. Cerībā, ka viņa turpinās Džonsona iesākto līniju un pavisam drīz atbrauks uz Kijevu (SR).  

Tikmēr Kremlis turpina dedzināt gāzi netālu no Portovajas (pie Pēterburgas) gigantiskos apjomos – 4,5 miljonus kubikmetrus dienā. Tātad iznīcinot gāzi, kuru vairs nevar pārdot vāciešiem, ungāriem vai francūžiem par 10 miljoniem eiro katru dienu. Dedzināšanā notiek vietā, kur novietota kompresora iekārta pie Nordstreem1. Tā darbojusies nepārtraukti kopš 2011.gada. Tagad šo gāzi vairs nesūta pa jūras dibenu cauruļvados uz Rietumeiropu. Tāpēc to nākas sadedzināt, jo nav kur likt. Vienīgie pircēji šai gāzei ir Ķīna un Indija. Viena pati ķīna palielinājusi krievu gāzes iegādes apjomus par 72% un šobrīd veido savu atkarību no Kremļa. 

Pa to laiku ukraiņi turpina virzīties uz priekšu Hersonas reģionā. Kā norāda Austrumeiropas politikas Martins Krāgs, Kremlim šajā karā ir tikai plāns A un nav plāna B. Šī iemelsa dēļ nekādas sarunas ar Putinu pagaidām nav iespējamas (AP). 

Paradoksāli, ka krieviem neatliek nekas cits kā pirkt ieročus no visāda kalibra dīvaiņiem. Pašlaik Kremlis pērk ieročus no Ziemeļkorejas. Pirms tam tika pirkti droni no Irānas, kas (kā noskaidrojās) slikti lido. 

Kopš kara sākuma Ukrainā 372 bērni nogalināti un 635 smagi ievainoti  (Glābsim Bērnus, ANO).  Tiek pieņemts, ka skaitlis varētu būt lielāks, jo bērni slēpjas ēku drupās uzlidojumu laikā.  

Krievu kontrolētajā Berdjanskā vakar spirdzināts vietējais kremlīnu līderis Artjoms Bardins, taču nav gājis bojā. Ārsti cīnoties par viņa dzīvību (AFP). Aizvadīto nedēļu laikā nogalināti vai ievainoti diezgan daudzi „kirhenšteini“, kurus Kremlis iekārtojis kā priekšniekus okupētajās Ukrainas pilsētās un miestos. Par vainīgajiem tiek uzskatīti „ukraiņu teroristi“.  Augustā tika nogalināts kāds Ukrainas parlamenta deputāts Oleksijs Kovalevs, kurš bija mainījis frontes pusi – sāka sastrādāties ar okupācijas varu.  Viņš tika nošauts savā dzīvoklī. 

Ziņa par saspridzināto kremlīnu auto tika publiskota laikā, kad uzzinājām par ukraiņu armijas uzvarām Ukrainas dienvidos. Tur iznīcināts pontona tilts un viena krievu munīcijas noliktava. (TT). 

Zeļenskis ir ielūdzis Līzu Trasu uz Kijevu un viņa piekritusi ierasties. Ir apstiprinājusi, ka Lielbritānija tupinās atbalstīt Ukrainas cīņu pret okupāciju. 

Krievi ir izslēgti no olimpiskās kustības un nedrīkst piedalīties OS Parīzē 2024.gadā. Tāpēc viņi rīkošot paši savu olimpiādi Krievijā. 

Krievu vīzas uz ārzemēm kļuvušas dārgākas. Tagad tās maksās 80 eiro. Iegūt šo iebraukšanas dokumentu ES būs grūtāk un „pases“ no krievu kontrolētajām Ukrainas teritorijām netiks akceptētas kā ceļošanas dokuments (TT).   

Attēls no Sveriges Radio publikācijas  

Leave a Reply