Pablo Pikaso Gerinika kā Ukrainas karš

Savāda sajūta pēc vēlēšanām. Nav vairs jāgatavo sestdienas skolas vēlētājiem. Nē, šis pārdomas vairs nav vajadzīgas. Esam ievēlējuši oligarhus parlamentā un Latvijas saraustīšanā gabalos ir sākusies. Tagad jānoskatās, kā alkatīgi varas koridoros tiek „runāts“ par „vajadzīgās“,  jaunās valdības veidošanu liekot lietā: apmelošanu, intrigas un šantāžu. „Vecie buki“ neiet projām no varas tramplīna un spiež ārā tos, kas nav uzpērkami „rebēm“ un „darījumiem“: tu man – es tev. No tā es baidījos. Tagad tas notiek. Sīkpartijas savēlētas un kašķi iet vaļā. 

Iespējams, ka arī viņiem (tiem, kas pie varas) vajadzētu obligāto sestdienas skolu par deputātu pienākumiem pret tautu. Izskatās, ka daudziem šī tēma ir Mēness tumšā puse. Neredzama un nesaprotama. 

Putins vakar svinēja dzimšanas dienu, 70 gadus. Sanāk, ka šajā laikā dzimuši egoistiski, impulsīvi, nekritiski un ar narcismu apsēsti cilvēki? Putins ir piemērs šādām nelāgām personības deformācijām.  Pie varas jau 20 gadus Krievijā un valsts ziņu dienests TASS informēja, ka Putinu apsveikuši Kirgīzijas, Turcijas, Kazahstanas, Kirgīzijas prezidenti un Baltkrievijas Lukašenko viņam uzdāvinājis traktoru. Lukašenko pats ar līdzīgu „rumaku“ kopjot savu lauku saimniecību (AP).  

Nezinu vai Vovam Putinam ir dārziņš ar gurķiem un ķirbjiem. Nedomāju, ka ir. Traktors drīzāk tiks aizsūtīts uz Ukrainas fronti, nevis rušinās vagas Krievija. Veselas bars līdeju dziedāja viņam slavas dziesmas par Putina nozīmi pasaules politikā utt. Ziemeļkorejas līderis gandrīz vai uzstājies ar vārsmām (NHK). Patriarhs Kirils aicinājis lūgt Dievu par Putina veselību (DN).  

Izskatās, ka cars Putins ir ļoti vientuļš un mazais vasaļu pulciņš tāpēc spiests taisīt troksni, lai pasākums izskatītos pēc godināšanas. Vienlaikus krievi turpina ciest zaudējumus frontē un vairākās Krievijas pilsētās jau notikušas protesta demonstrācijas pret karu Ukrainā. 

Beidzot arī Krievija ir spiesta atzīt ukraiņu panākumus frontē. Igors Konašeknovs to publiski ir atzinis un ar šo tiek mainīta propagandas stratēģija. Līdz šim Kremlis skaļi kliedza tikai un vienīgi par uzvarām. Par grandioziem panākumiem rotātu speciālo operāciju, kas notiek bez traucējumiem.

Tagad dziesma ir cita. Ukraiņi ir atguvuši lielu daļu okupēto teritoriju. Tā nu tas ir. Krievi vairs nekontrolē pat tās teritorijas, kas ar lielu patētisku jundu tika pievienotas Krievijai (SVD). Ir pamats prognozēt, ka tuvāko mēnešu laikā ukraiņi atgūs visas okupētās teritorijas (Linas Kojala, Europe Studies Centre Viļņā). 

Krieviem nav modernu ieroču, armijas pavēlniecība korumpēta, karavīri nav apmācīti. Daudzi cer, ka krievi paši ar diktatoru spēs izrēķināties un apturēs nekam nevajadzīgo kara darbību. Jo Putins pats pielikt punktu savai muļķībai nespēj.

Šodien apmeklēju Pablo Pikaso Geriniki Sofijas muzejā Madridē. Pretkara glezna. Neviens cits mākslas darbs nav tik precīzi retoriski, tik veiksmīgi emocionāli izteicis kara raksturu.Tas runā arī par šodien Ukrainas karu. 

1937.gada 26.aprīlī vācieši sāka intensīvu spāņu pilsētiņas Gerinikas bombardēšanu. Bojā gāja 1600 iedzīvotāju. Gerinika atradās 10 km aiz frontes līnijas. Bija tirgus diena, bērni un sievietes čaloja centrā. Sākoties bombardēšanai, cilvēkiem nebija iespēju aizbēgt. Šādi Franko atbalstītāji centās iebaidīt pārējos – ja nepakļausieties, tad „izcepsim“ līdzīgā veidā.  

Apolitiskais Pablo Pikaso negribīgi izveidoja šo darbu, kas šodien kļuvis par vienu no spēcīgākajiem pretkara manifestiem pasaulē. Kopija gobelēna izteiksmē atrodas Ņujorkā ANO mītnē (tagad muzejā), jo Pikaso atteicās šo gleznu pārdot Rokfelleram ASV. 

Jā, Gerinike rāda to ko krievu armija dara Ukrainā. 

Pikaso tam piekristu. 

Tā tas ir. 

Taču ir arī labas ziņas. Somija nosūtījusi uz Ukrainu 20 000 adītu zeķu karavīriem. Lai kaujas zābakos nesalst kājās.

Kijeva nav nobijusies kritizēt Nobela komiteju par miera prēmijas piešķiršanu baltkrievu un krievu organizācijām. Pēc Zeļenska padomnieka Mihailo Podoljaka domām ir savādi, ka Nobela komiteja piešķir Miera prēmiju aktīvistiem no valstīm, kas it kā nosoda šo karu, bet faktiski neveic neko vērā ņemamu, lai to apturētu.  

Sprādziens uz Krimas tilta šorīt (RIA) liecina, ka karu apturēs ukraiņi. Tikai paši.