Ziemassvētku ziedojumi ukraiņiem? Kad sāksim? 

Aizvadīto dienu laikā notikušas skarbas kaujas Hersonas reģionā. Dņepras kreisajā krastā. Kremlis raksta, ka ukraiņi cenšoties izlauzties cauri krievu līnijām. Savukārt Kijiva uzsver, ka krievi bombardē civilos. (CNN). Krievijas TV pastāv uz to, ka cilvēki bēgot no šī reģiona uz Krieviju, bet ukraiņi apgalvo, ka viņus aizved varmācīgi. “Cilvēkus, kas mitinās pie Dņepras krastos, krievi ar varu izdzen no viņu mājām un ved projām“ (TT-AFP). Vladimirs Saldo (kā krievu okupācijas varas pārstāvis) ir publiski akcentējis, ka visi, kas dzīvo vismaz 15 km attālumā no upes tika aizvākti (Aftonbladet). 

950 krievu karavīru esot krituši pēdējo dienu laikā (SvD). 

Francijas prezidents Emanuels Makrons apsolījis Zeļenskim, ka tiks palīdzēts pārlaist gaidāmo ziemu. Palīdzēšana notiks tā  – tiks darīts viss iespējamais, lai izremontētu ūdens piegādes sistēmu un elektrības padeves līnijas Ukrainā. Tās, kuras sagrāvuši krievu armijnieki (Reuters).  Francija palīdzēšot arī ar pretgaisa aizsardzības sistēmām.13 decembrī Francijā tiks rīkota konference un forums, kurā visi tiks aicināti ziedot savu palīdzību Ukrainai.

Vai mums arī nevajadzētu šādu pasākumu sarīkot? Vākt Ziemassvētku ziedojumu ukraiņiem?

Tagad par attēlu. Pa kreisi no Putina pie galda apkalpo Jevgeņijs Prigožins. Fotografēts 2011.gada novembrī. Tieši viņš – apkalpo pie galda, vāra cep un pie viena dibināja privāto armiju Krievijā. Formāli mērķis bija „stiprināt militāro varenību“, bet faktiski šāda armija labi noderēja kā ietekmes svira kremlīnu akcijām ārzemēs. Viņš lika pamatus arī bēdīgi slavenajai krievu troļļu fabrikai Pēterburgā, kuru kopē un atdarina mūsu latviešu „nacionālie aktīvisti“. Pašlaik viņa projekts ir „Vāgnera centrs“ Pēterburgā, kuram piesaistīti IT speciālisti, izgudrotāji, dizaineri un visa cita profila „patrioti“.  

Tātad šis ir cilvēks, kura rīcībā ir salīdzinoši spēcīga privātā, labi apmaksātu leģionāru armija Krievijā. Viņam nepatīk, ka Putins nav kategorisks mobilizācijas laikā. “Kamēr armijā netiek iesaukti Krievijas elites bērni, šī nav mobilizācija“,  – uzskata Prigožins (ISW).

Kas tur īsti notiek? Vai privātā armija nostājas pret Putinu, jeb šī ir spēle? To uzzināsim vēlāk. 

Tā kā Vāgnera grupa formāli neeksistē, tad tā nevar būt atbildīga par kara darbību. Taču tā aktīvi piedalās kara darbībā, īpaši pašlaik cīņās pie Bahmutas. Formāli krievu likumi aizliedz leģionāru piesaisti taču „drošības dienesti“ drīkst piedalīties kaujās. 

Jau sen pierādīts, ka Vāgnera grupa vienmēr izmanto Krievijas armijas transporta sistēmu, ieročus, lai aizbrauku un karotu Sīrijā, Libijā, Āfrikas valstīs. Pašlaik Vāgnera grupa cenšas piesaistīt sev jaunus spēku no Krievijas cietumiem. „Pats Pirgožins ir vairākkārt sodīta persona“, – konstatē zviedru eksperts Jorgens Elfvings. Uzsverot, ka Prigožins ir izcietis 10 gadu ilgu cietumsodu par līdzdalību laupīšanā un izspiešanā. Pēc atbrīvošanas sācis nodarboties ar biznesu (Concord Catering) un labi nopelnījis, iegūstot līgumu ar valsti pusdienu piegādēm skolām un iestādēm. Pirms 10 gadiem Prigožins noslēdza līgumu ar valsti par pārtikas piegādi Krievijas armijai. Peļņa no šī darījuma tika novirzīta troļļu fabrikas Internet Research Agency Pēterburgā.  Šie ļaudis no troļļu fabrikas aktīvi piedalās arī mūsu sociālo mediju diskusijās. Tātad bruņotas armijas un propagnadas bataljona komadieris.

Nedaudz par kontekstu. Pašlaik daudzās valstīs skaita vēlēšanu iznākumu. Izskatās, ka Mete Fredriksena paliks pie varas Dānijā. Var gadīties, ka Benjamins Netanjahu atgriezīsies pie stūres Izraēlā un Žirs Bolsonatio ir atzinis sevi par uzvarētu Brazīlijā. Tur atpakaļ prezidenta tronī kreio līderis Lula. Jā, šis viss ietekmēs arī (zināmā mērā) Ukrainas kara iznākumu.  

Attēlā Prigožins apkalpo Putinu

Leave a Reply