Karš ieiet ziemā

1,4 km garais Antonivkas tilts pašlaik nav izmantojams. Viss ir saplosīts. Par zvērībām, kas Hersonā sastrādātas, arī nav vērts izvērsties. Tās atklājas praktiski visur, kur Kremļa okupanti it bijuši un teritorijās, kas tikušas „pievienotas“ Krievijai (BBC).Rodas iespaids, ka svešās zemes un ļaudis ir jāsagandē un jāizlaupa, citādi iegūtās teritorijas „Krievijai nepiestāvēs“. 

Privātpersonas Hersonā liecina, ka viņu dzīvokļi izlaupīti.  Aizstieptas plītis, veļas mašīnas, mikroviļņu krāsnis un automašīnas (The Guardian). Nolaupīti arī 15 000 mākslas darbi no Hersonas muzejiem (DN). 

Svētdiena atklājās, ka izlaupīts pat zvēru dārzs. Aizstiepti visi mazie dzīvnieki, kurus bija iespējams ieslodzīt uz aizvest (The Guardian). Lamas, ēzelīši, pāvi, vāverītes un citi dzīvnieki ir „evakuēti uz Krimu“. Pie kam,  dzīvnieku izlaupīšana notikusi organizēti, ar krievu militārās vadības atļauju (The Guardian). Nolaupītie radījumi nonākuši Krimas parkā, kura īpašnieks agrāk sodīts par drošības rutīnu neievērošanu (Meduza). 

Pēc astoņu mēnešu karošanas, Putins ir nostādīts aklajā ielā. Ne uz priekšu, ne atpakaļ. 

Putina ideāls – filozofs Aleksandrs Dugins bija viņa idejiskais skolotājs, kura murgi spārnoja Putina karot. Viņš izveidoja kroplo ideju konstrukciju par „krievu tautas“ misiju garīguma priekšā. Tieši tāpat kā citi slavofili. Tagad pat Dugins sāk apšaubīt Putina piemērotību Krievijas vadoņa krēslam (ISW). Pēc Dugina domām, Hersonas krišana pierāda, ka Vladimirs Putins nav spējis iesēt pasaulē „krievu ideoloģiju“ un to aizstāvēt. Pēc viņa domām šādiem „autokrātiem“ (kas nespēj aizsargāt savu tautu) jāiet bojā. Pēc brīža, kad šie izteikumi bija skaļi noskanējuši mediju telpā, Dugins  pēkšņi sāka satraukties un tos labot. Taču tendence ir redzama. Ultranacionālisti sāk paust savu neapmierinātību ar Putinu. Līdzīgā veidā Vladimirs Solovjovs pieprasīja ģenerāļu atkāpšanos no amatiem dēļ Hersonas zaudēšanas. 

Lieluma mānija atriebjas saviem upuriem. Te to var redzēt.

Mūsu iecienītajam kara ekspertam Joakimam Pāsikivi šķiet, ka šie izteikumi liecina par Putina sarežģīto situāciju 2022.gadā. Kremļa armija atkāpusies un rok ierakumus savās 2014.gadā iekarotajās teritorijās. Dņepras otrajā krastā. „Tas, ka krievi rok grāvjus Krimā, neliecina par augstu pašapziņu vai cīņas sparu“, – domā Pāsikivi. Pēc viņa domām šis ir mēģinājums ievilkt karu garumā, „iesaldēt esošo situāciju“, cerot, ka ukraiņi baidīsies uzbrukt zonām, kurās krievi nocietinājušies „zem zemes“. 

Galvenā misija šajā gadījumā ir ievilkt karu līdz pavasarim un panākt, lai Eiropa un visa pasaule nogurst Ukrainas pusi atbalstīt. Tātad – lai mēs un jūs, piespiestu Zeļenski piekrist Putina prasībām un atbalstītu krievu okupēto teritoriju atdošanu Kremlim. Tad karš beigtos. Visi būtu apmierināti, izņemot ukraiņus.

Situācija krievu armijas iekšienē esot kritiska. Karavīri slimojot, dzīves apstākļi necilvēcīgi un nereti savējie šaujot savējos. Skaļi noskanējusi arī „vāgneriešu“ izrēķināšanās ar dezertieri. „Morāles sabrukšana ir smaga lieta armijas iekšienē“, – uzskata Joakims Pāsikivi. Viņam šķiet, ka tas varētu būtu krievu kara beigu sākums. 

Citi satraucas par to, ka krievi ir smagi nocietinājušies Dņepras viņā krastā un ieņemt viņu pozīcijas pašlaik nebūšot iespējams. Ukrainas armija atbildes uz šiem jautājumiem neizsniedz, taču ir zināms, ka nākamie uzbrukumi varētu notikt Zaporižjes zonā (The New York Times).

Joakims Pāsikivi nedomā, ka ukraiņi ziemā apstāsies. Pēc viņa domām, ziema nav slikts laiks kauju turpināšanās. Daudz labāks nekā pavasaris vai rudens. 

Kā paliek ar atomieročiem? Dugins atkal pieprasa lietot kodolieročus pret Eiropu, taču Putins klusē. 

Pēc Pāsikivi domām, krievi apzinās šī ieroča problēmas. Šāds ierocis nav burvju nūjiņa un radīt vēl vairāk problēmu arī pašiem krieviem. Starp citu, Putins parakstījis pavēli, ka krievu armijas rindās tagad var cīnīties arī ārzemnieki (Ukrainskaja Pravda, TASS). 

Pats jautrākais vakar bija propagandas karš ap Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova sirdslietām. Vietējie mediji ziņoja, ka pēc ierašanās Bali, Lavrovs nonācis slimnīcā. Sirds vājuma dēļ. Krievu mediji to nosauca par melu kampaņu un cītīgi rādīja bildes, kurās saguris Lavrovs sēž pie baseina viesnīcā un krāmē papīrus. Esot vesels, nekādu problēmu ar sirdi neesot. Bijušas tikai divas konsultācijas (divas dienas pēc kārtas) un viss. No malas raugoties izskatās, ka Lavrovs nedrīkst slimot. Priekšnieks Kremlī tā darīt neatļauj, tāpēc 2 dienu vizīte slimnīcā jānosauc par divām konsultācijām.

Esmu bijusi Indonēzijā, ieskaitot Bali. Tur sutīgs un ļoti augsts mitruma līmenis gaisā. Tāpēc ir iespējams, ka pensionāram Lavrovam varēja tur palikt slikti ar sirdi. Cits jautājums vai viņš drīkstēja griezties pēc palīdzības pie budistiem un hinduistiem? Divas dienas pēc kārtas? Izskatās, ka nedrīkstēja. 

Viena lieta ir skaidra jau šodien – Krievijai neizdosies atņemt Ukrainai Melnās jūras piekrasti.  Krimu noturēt viņiem arī neizdosies. 

Attēlā Antonivkas tilts pie Hersonas

2 comments

Leave a Reply