Somu viedoklis un vajāšanā Kremlī

Somijas prezidents Sauli Nīnisto uzskata, ka krievi pret Ukrainu karo ekstrēmi nežēlīgi un brutāli. „Šis nav karš starp divām armijām. Nē, te karo bruņota krievu armija pret Ukrainas sabiedrību: infrastruktūru un parastajiem cilvēkiem. Lai iznīcinātu viņu iespējas dzīvot savā zemē.“
Kāda ir krievu stratēģija?
„Vispretīgākais bija rudenī saorganizētais referendums par okupēto Ukrainas teritoriju pievienošanu Krievijai. Pēc tam Putins paziņoja, ka šī zeme tagad esot Krievija. Izskatās, ka viņa spēle ir kategoriska – visu vai neko“
Kas jūs visvairāk pārsteidz?


„Tas, ka arī neveiksmes gadījumā Putins spēj savai tautai iestāstīt, ka šī ir uzvara“
Pēc Nīnisto domām krievu diktatoru mūžīgā nelaime ir viena un tā pati – nebūt labi informētiem par to, kas notiek ārzemēs. „Krievi kļūdījās iebrūkot Ukrainā. Negaidīja, ka ukraiņi rīkosies tik apņēmīgi. Mums Somijā šķiet, ka tieši to pašu kļūdu savulaik izdarīja Staļins, iebrūkot Somijā Ziemas kara laikā. Viņi toreiz bija paredzējuši iekarot Helsinkus divu nedēļu laikā. Nekas no tā neiznāca. Despotiskie diktatori nespēj saprast ko un kā domā cilvēki demokrātiskā vidē. Viņiem nav saprotams kā cilvēkam var būt principi un spēcīga griba.”
Pēdējās sarunas laikā ar Putinu paziņojāt viņam, ka Somija iestāsies NATO. Kāda bija reakcija no Putina puses?
“Pārsteidza, ka viņš šo faktu uztvēra ļoti mierīgi. Vispār jau krievi zināja kāpēc es zvanu un bija manam vēstījumam gatavi. Bija apņēmušies nebrīnīties. Nav izslēgts, ka nevēlējās savai tautai paziņot, ka atkal klapatas tepat Ziemeļeiropā. Putins formāli atbildēja, ka neredz nekādas problēmas, lai gan tā nav taisnība.“
Kāds ir vislabākais veids šī kara pārtraukšanai?
„Atrast tādu miera līguma veidu, kuru Ukraina uztvertu kā taisnīgu. Tātad tādā formā, kas izslēdz krievu atriebības atsākšanos“.
„Ir smagi piekrist savas teritorijas atdošanai ienaidniekam. Mums Somijā ir pieredze no otrā pasaules kara laikiem. Toreiz ļoti grūti aizvākt krievus no mūsu zemes (1944.gadā). Taču miers bija nepieciešams. Diemžēl atdot krieviem visu Karēliju bija neizturami smagi. Taču ukraiņiem tagad pašiem ir tiesības izlemt kāda veida miera līgumu viņi vēlas”.
Vai krievi varētu uzbrukt Somijai tagad? Vai nav bail?
„Nav bail, bet esam gatavi šādam notikumu pavērsienam. Neraugoties uz to, ka visu pēckara laiku mums ar Krieviju bijā it kā draudzīgās attiecībās, paturam prātā, ka „kazaks“ ņem visu ko var paņemt. “ (Fragmenti no vakardienas intervijas DN)
Tikmēr Putins Maskavā turpina turēt stresā vara eliti. Tas notiek Staļina stilā – jo tuvāk varai, jo ātrāk pienākas karātavas. Ja Staļinam būtu bijusi televīzija, tad viņš visas Berijas izrēķināšanās ar krievu komunistiem būtu rādījis kā tiešraides. Pašlaik Putins izrēķinās ar armijas cilvēkiem. Iespējams, ka vainīga bija Sergeja Surovikina atkāpšanās no Hersonas. Šādas lietas Putins nepiedod. Krievs atkāpties nedrīkst nevienu centimetru. Taču nav izslēgts, ka Putinam patīk turēt visus stresā. Ja neviens nav drošs par sevi, tad nebūs neviena pretinieka, kas varētu pretendēt uz viņa amatu. Izsmiet un ņirgt par savējiem ir Putina stils. Mobings pēc pilnas programmas. Cilvēks Putina tuvumā nekad nevar būs drošs par to kas ar viņu notiks rīt. Vakardienas uzslava neko nenozīmē šodien.
Labi un uzskatāmi šo konfliktu var redzēt Putinas attiecībās ar vagneriešu šefu Prigožinu. Vakar uz aizvakar Prigožins lielījās internetā ar savām uzvarām Soledarā un nekautrējās atzīties, ka „šo visu“ viņš esot „sasniedzis pats“, bez krievu armijas palīdzības. Fotografējās sāls raktuvēs Soledārā un stāstīja pasaulei, ka šo zemes pleķīti vāgnerieši esot iekarojuši un atdos Krievijai. Taču šo informāciju noliedza gan ukraiņi gan krievi. Šodien krievi mainījuši viedokli un uzskata, ka kontrolē šo teritoriju.
No vienas puses varonis, bet no otras puses bailes nonākt konfliktā ar Kremļa šefu. Neviens Krievijā nedrīkst būt lielāks un veiksmīgāks par Putinu. Ieročus vāgnerieši saņem no Krievijas armijas un cietumniekus arī. Saplēsties ar Putinu par Soledaras iekarotāja godu nav gudri. Malā novākts arī Prigožina draugs Surovikins. Tagad atliek klausīt un pakļauties Gerasimovam, kurš turpmāk būs arī Prigožina priekšnieks. Kas notiks tālāk? Nav izslēgts, ka Putins jau nākošajā nedēļa nometīs Gerasimovu no amata televīzijas tiešraides laikā un mēs visi varēsim apskatīt šī cilvēka pārsteigto seju tuvplānā. Var gadīties, ka vāgneriešu šefs Prigožins pēkšņi nonāk cietumā un tur sapūst, jo viņam tiks izvirzīta kāda sūdzība, piemēram, par korumpētību utt. „Uzvara“ Soledarā dažiem var izmaksāt ļoti dārgi. Īpaši tad, ja cilvēks dzīvo un strādā krievu sistēmā.

Attelā Putins un Gerasimovs (SvD)

Leave a Reply