Krievu policija arestējusi 77 gadus vecās krievu mākslinieces Jeļenas Osipovas darbus

Krievu dezertieri sākuši komentēt notiekošo krievu armijā. Krievu virsnieks Konstantins Jefremovs raidstacijai BBC stāsta par gūstā saņemtu ukraiņu armijnieku spīdzināšanu Zaporižjā. Šis nav pirmais gadījums kad krievu dezertieri stāsta šādus faktus rietumu medijiem. Satelītu fotoattēlu fiksētais un dokumenti pierāda, ka šie cilvēki runā patiesību.  

Konstantīns apgalvo, ka nav gribējis doties karot uz kaimiņvalsti. Pirms tam kā sapieris bija strādājis Čečenijā, taču 2022. gadā pārcelts uz Krimu. „Tobrīd, februāra beigās, neviens neiedomājas, ka var izvērsties šāds karš. Visiem šķita, ka tas ir tikai „tāds mēģinājums“. Pat visaugstākā ranga virsnieki īsti nesaprata kas notiks un kā viss attīstīsies“, – stāsta Jefremovs. Viņš esot nolēmis neiet karot, taču augstais sods par šādu rīcību piespiedis tomēr doties uz fronti.

Viņa nodaļa karojusi ziemeļos no Melitopoles. Nācies noskatīties kā Ukraina tiek izlaupīta. „Zaga visu ko vien varēja iznest. Piemēram, viens karavīrs pievāca ukraiņu zāles pļaujamo mašīnu un stāstīja visiem, ka ar šo viņš turpmāk pļaušot zāle pie krievu barakām Krievijā“ . Pēc tam pusotru mēnesi nācies apsargāt lidostu Melitopolē. Pa nakti nācies gulēt ārā, nav bijis ko ēst. Tāpēc krievu karavīri sākuši medīt zaķus un fazānus.

Veids kā krievi izrēķinājušies ar ukraiņu gūstekņiem, bijis ļoti nežēlīgs. Virsnieki likuši gūstekņiem pistoles pie deniņiem un smejoties tos nošāvuši. Kādu ukraiņu gūstekni, kurš atzinies, ka bijis snaiperis, iznīcinājuši īpaši nežēlīgi. Sasējuši novilkuši apģērbu un izvarojuši ar slotas kātu, piebilstot: „Tagad pataisīsim tevi par sievieti, nofilmēsim un ierakstu nosūtīsim tavai sievai“, – teicis virsnieks.  Pēc tam ukraiņu snaiperis nošauts.

ANO cilvēktiesību komiteja intervējusi apmēram 400 gūstekņus Krievijā un Ukrainā. Pēc ekspertu domām, spīdzināšana notiekot abās pusēs frontei. Lai gan smagāka situācija esot tieši ukraiņu gūstekņiem. 

Jefremovs uzsver, ka pats neesot nevienu spīdzinājis vai nogalinājis. Viņām izdevies aizbēgt no Krievijas uz Rietumiem.   

Tikmēr viņa bijušais šefs Vladimirs Putins turpina kurināt krievus kaujām ar visu pasauli. Tikko viņš apmeklēja Volgogradu, lai tur nosvinētu slaveno kauju 80.gadskārtu. Savā runā krievu fīrers uzsvēra, ka jau atkal pret krieviem karošot vācu tanki un viņa armija esot gatava karot ar „rietumu kolektīvu“. (TT, AFP)

Eiropas Savienība pašlaik veido kara noziegumu tribunālu, kas izskatīs noziegumus Ukrainas karā. Tiesa atradīsies Hāgā, Nīderlandē. 

Eiropas Savienības delegācija jau ierausies Kijivā. Tur pašlaik notiek sarunas starp Ukrainas valdību un Eiro komisijas pārstāvjiem. 

70 ukraiņu karavīru pašlaik Vācijā apgūst amerikāņu pretgaisa aizsardzības sistēmas Patriots apkopi. (TT) 

Trīs cilvēki gājuši bojā un 20 ievainoti krievu uzbrukumā Kramatorskai. (AFP) Krievu raķetes saspirdzinājušas dzīvojamās ēkās. Diezgan daudz joprojām klaudzina zem sabrukušā daudzdzīvokļu nama drupām. (SvD)

Kopš Ukraina skara sākumā, Krievija zaudējusi savu lomu kā viena no lielākajām ieroču eksporta valstīm.  Pašlaik krieviem pašiem vajag ieročus un pietrūkst rezerves daļu, kuras viņi agrāk iegādājās Rietumos. (DN)

Krievu policija konfiscējusi 77 gadus vecās krievu mākslinieces Jeļenas Osipovas mākslas darbus, kas apskata pretkara tēmu. Izstāde ar 20 darbiem, kuru organizējusi opozīcijas partija Jabloko, tika pakļauta kratīšanai. It kā iespējama lādiņa dēļ. Lādiņu neatrada, taču darbus konfiscēja, jo tajos „iespējams esot melīga informācija par krievu armiju“. Partijas pārstāvji bija sašutuši par  izstādes iznīcināšanu. Kādā glezna esot bijusi attēlota maza meitenīte ar lielām acīm, kura saka mātei: „Mammu, man bail no kara!“. Krievu un ukraiņu valodā. Pati māksliniece neslēpj savu ideju un skaidri un gaiši pasaka, ka šī izstāde esot viņas pretkara demonstrācija. Lai gan visi zina, ka vārdus „karš“ un „okupācija“ nedrīkst lietot šī kara kontekstā Krievijā. Bez tam ir pieņemts likums, kas piespriež 15 gadus cietumā tiem, kuri uzdrošinās publiskot informāciju, kas varētu kompromitēt krievu armijas godu un cieņu. (TT, AFP)

Attēlā Jeļena Osipova

2 comments


  1. Šī visa kontekstā ir nožēlojama t.s. kolektīvo rietumu maspēja, nožēlojami, ka ik pa laikam publiskajā telpā uzrodas kāds, kas vēl meklē dialogu ar punduri.

Leave a Reply