Krievu karš pret pasauli turpinās

Aizvadītā gada laikā mīņājamies pie Ukrainas kara sliekšņa strīdoties par to vai šis ir Putina vai tomēr krievu karš pret ukraiņiem. Viena daļa skaļi apgalvo, ka vainīgs ir tikai diždiktators pats un viņa rokas puiši. Pārējie krievi esot bez vainas, jo „neko noteikt nevarot“. Citiem šķiet, ka tā īsti nav, jo 80% krievu atbalsta Putina uzsākto karu pret Ukrainu. Pretošanās Krievijā nav iespējama, taču nav manīts, ka ārzemēs dzīvojošie krievi paustu savu atbalstu Ukrainai. Redzami un pamanāmi. Par to runājam vakar un tāpēc šodien pievērsīsimies no gūsta atbrīvotajam (gūstekņu apmaiņas ceļā atbrīvots) ukraiņu žurnālistma Staņislavam Asejevam un viņa domām par šo problēmu. 

Vai vainīgs ir tikai Putins jeb tomēr visi krievi? 

Vispirms par viņa grāmatu. 

Savu aprakstu:„ Elle uz Parādes ielas“ viņš sāka rakstīt krievu cietumā ar trulu lodeni uz kartona gabaliem. Pēc pārvešanas uz nākamo cietumu, teksti pazuda. Taču galvā tie vienalga paliek. Tur kopija ir drošībā. Pēc izkļūšanas no ieslodzījuma vietas, viņš pirmās trīs dienas esot centies atcerēties visu, kas agrāk ticis pierakstīts uz kartona kastēm, skabargainiem dēļiem un mitrām cietuma sienām. Daļēji tas viņam esot izdevies. Tā piedzima grāmata.

Krievi viņu aizturēja 2017.gada vasarā, Doņeckā. Pilsēta bija okupantu kontrolē un žurnālistam piesprieda 15 gadus cietumā. Par ko? Par to, ka viņš ar pseidonīmu bija sistemātiski ziņojis par to kas un kā notiek krievu okupētajā Ukrainas austrumu daļā. 

Kam ziņoja? Avīzēm: Mirror Weekly, Pravda un ASV raidstacijai Brīvā Eiropa.

Apcietinājumā pasaule apstājās. Krievu drošības dienests izmantoja cietuma vajadzībām fabrikas ēku, kurā savulaik tika ražoti troksni izolējoši segumi. Sienas bija biezas un krievi varēja spīdzināt uz nebēdu.  Ārpusē neviens neko nemanīja, kas iekšā notiek. Formāli šādas cietuma ēkas nav. Ap „cietumu“ kūsā ikdienas dzīve un garāmgājēji nespēj pat iedomāties kas ēkas iekšienē notiek. Šī ēka esot viena no daudziem krievu cietumiem, kuros tiek spīdzināti ukraiņi un pārējie, kas krieviem nepatīk. 

  • Kā tas notiek? 
  • Tas notiek tieši tāpat kā spīdzināšana, vajāšana tika praktizēta Padomju Savienības laikos. Nekā jaunā. Vecās tradīcijas tiek turpinātas. Nekas nenotiek nejauši. Ieskaitot spīdzināšanas metodes. Viņiem to ir vesela sistēma“, – skaidro Staņislavs. 

Par šo nejēdzību var sīki izlasīt grāmatā. Patīkama lasāmviela tā nav 

Grāmatas autoram šķiet, ka vide ietekmē cilvēka valodu. Kopš cietuma viņš raksta skaudrāk, īsākiem teikumiem un lakoniskāk, nekā agrāk. Viņa pirmā valoda ir krievu. Pirmais romāns tika uzrakstīts krievu valodā. Tagad viņš principa pēc runā un raksta tikai ukraiņu valodā. Tas nav viegli. Sākumā nekas neizdevās un rakstīšana ukrainiski gāja kā pa celmiem. Traucēja stress pēc atbrīvošanas no cietuma. Tas sēž galvā un zum. Kā kamene no kuras nav iespējams atbrīvoties. 

Staņislavs apraksta un analizē arī krievu kara noziegumus. Analizē sistēmu kādu krievi izmanot aizturot cilvēku, izvēloties upurus un to spīdzināšanas metodes. 

Pirmie krievu upuri ir tie, kas strādā valsts pārvaldē un administrācijā, pēc tam universitātes pasniedzēji, tad žurnālisti un kultūras darbinieki. Visi viņi pamazām pazūd. Viena daļa neatgriežas, bet citi pēkšņi parādās pēc zināma laika. 

Viņu pašu esot izglābusi starptautiskā palīdzība un atbalsts. 

Vai karš var beigties? 

Pēc viņa domām, nav iespējams piedot krievu realizēto spīdzināšanu un „tīrīšanas akcijas“. Šie apstākļi bremzē visas iespējamas miera sarunas. Ja Rietumi pārtrauks piegādāt ukraiņiem ieročus, tad nāksies sarunāties ar Putinu pēc viņa noteikumiem. Kremlis ar nepacietību gaida tieši šo brīdi. 

Vai šis ir Putina karš? 

„Nē, šis nav tikai Putina karš. Situācija Krievijā patlaban ir tieši tāda pati kāda bija Vācijā 30.gados“, – uzskata Staņislavs. Pēc viņa domām vainīga ir ne tika propaganda un tie, kas krieviem šo kara aģitāciju ražo, bet arī nekritiskie patērētāji.

Manuprāt, tas tā arī ir – šis ir krievu karš pret kaimiņvalsti, kuru vada Putins. 

Tagad par citiem jaunumiem. 

Ceturtdien New York Times ziņoja, ka ir publicēti slepeni dokumenti, kas aprakstā kā ASV apgādā Ukrainu ar ieročiem. Dokumentā aprakstīta arī Ukrainas armija. Vienlaikus dažas lietas pievērš uzmanību kā blefs. Proti: tiek minēti pārspīlēti lieli kritušo ukraiņu skaitļi un uzsvērts, ka kritušo krievu ļoti maz. Tieši šis kritušo kaujinieku datu viltojums liecina, ka „dokumenta“ autors ir Kremlis. Viss trokšņainais „pasākums“ izskatās pēc krievu dezinformācijas kampaņas. 

Ukraiņiem šķiet, ka krievu rokās ir nonācis autentisks dokuments, kuru viņi ir pārtaisījuši pēc savas gaumes un pēc tam publiskojuši. Rodas iespaids, ka propagandas jomā Kremlis dara visu, lai pārbiedētu ukraiņus un viņu atbalstītājus. Lai pavasara ofensīva ukraiņiem neizdotos. 

Trīs anonīmi avoti ASV valdībā apstiprina, ka dokumentus nopludinājuši krievu spiegi (Reuters). ASV Aizsradzības departaments pašlaik izmeklē notikušā apstākļus.  

Kā medijiem norādīja Oleksijs Daņilovs (Ukrainas Nacionālas Drošības un Aizsardzības padomes priekšsēdētājs) reālos faktus par gaidāmo ukraiņu uzbrukumu okupantiem un ieroču piegādēm zina tikai pieci cilvēki. (Radio Svoboda)  

Attēlā ukraiņu karavīrs pie Zaporižjas (SvD)

Leave a Reply