Morāles kurlums – krievu aizsardzības stratēģija

Ir gandrīz neiespējami saprast kā 80% krievu spēj turpināt atbalstīt karu Ukrainā. Tai pat laikā 50% vēlas pabeigt šo specoperāciju. Tas, ka vairums krievu tic savam vadonim, nepārsteidz. Pie mums arī ir ļoti daudz šādu „postsovjetisku produktu“, kuri vēlas spēcīgu vadītāju, izlēmīgu diktatoru un varenu valdnieku pie Latvijas stūres. Padomju laiki ir iedēstījuši patētisku „vadoņa spēka baudu“ apziņā un just laimes trīsas apskatot sava diktatora profilu līdzās Marksa, Mao, Engelsa, Trampa, Ļeņina, Putina vai Orbana ģīmetnēm. Šādiem politiskajiem mazohistiem šķiet, ka tad izdarīšana būs skarba, visi klausīs un pakļausies. Tātad – būs labāk, ja ministru kabinetā vai Rīgas pilī komandēs šlesers, pīlēns vai krištopāns. Savādi, ka cilvēks tik ļoti var vēlēties pazemojumu un degradāciju, taču tādi cilvēki ir.

Arī Latvijā.   

Taču atgriezīsimies Pēterburgā. Kolēģe Anna Lena mēdz ziņot no turienes. 

Kā izskatās šodien Pēterburgā? Uz ielām izvietoti propagandas plakāti, aicinot „kontraktņikus“ dienēt armijā. Cilvēki steidzas tiem garām, pat neievērojot saturu. Vai agrāk tik cienītie Pēterburgas iedzīvotāji vēlas šo karu? Nē, viņi izliekas, ka tas uz viņiem neattiecas un viņiem nav teikšanas. Tāpēc viņi soļo garām. Izliekas, ka ir nevainīgi garāmgājēji. Cilvēku sarunās visi cenšas no „kara tēmas“ izvairīties, taču neredzamais zilonis „karš“ turpat līdzās vien stāv un mīņājas. Katru mīļu brīdi. 

Par protestēšanu šodien draud ilgs sods cietumā. Tas ir zināms un būtu naivi pieprasīt, lai cilvēki Krievijā būtu gatavi mesties ar Ukrainas karogiem uz ielas, lai pierādītu pasaulei, ka visi krievi nav putinisti. To es saprotu. 

Taču nekādi nespēju saprast kāpēc krievi neatzīst, ka ir okupanti, ka paši ir uzbrukuši Ukrainai, nevis otrādi.

Tas, ka vienmēr būs truls pūlis, kuru putinisti/šleseristi manipulēs, ir zināma lieta. Taču ir arī izglītoti, domājoši krievi, kuri izmanto vpn un tiek klāt mūsu informācijas avotiem.  „Ir vieglāk dzīvot, ja tu pats sev iestāsti, ka šī nav mana kļūda“, – konstatē Olga no Pēterburgas. 

Liekas savādi kāpēc krievi nejūt līdzi ukraiņiem.

„Daudzi jūt līdzi ukraiņiem, bet zina un saprot, ka viss kas tur notiek ir ukraiņu pašu vaina. Viņiem nevajadzēja draudzēties ar amerikāņiem“- uzskata Olga. 

Iznāk, ka ukraiņi tiek sodīti par to, ka nepareizi draudzējas?

Jā, protams. Viņiem jāzina „kurai ģimenei“ viņi ir piederīgi un par izlēkšanu tagad tos soda. 

Kas ir šīs domāšanas pamatā? 

Vājajam vienmēr jāpiekāpjas. Ja Krievija ir liela un grib pievākt sev arī Ukrainu, tad ir jāpadodas. Citādi mokas vien būs. Pie kam, krievi zina, ka „ir spēcīgākie pasaulē“ un „vienmēr aizstāv savu dzimteni“, jo „citiem nekad neuzbrūk“.  

Jaunākie pētījumi (Levada) liecina, ka 77% krievu atbalsta kara darbību Ukrainā (februāris, 2023).  Puse no krieviem (50%) domā, ka „vojennije ģeistvija“ (kara darbību) vajadzētu beigt. 

Kā 80% var atbalstīt karu, bet 50% gribēt to pārtraukt? 

Levadas centrs secinājis, ka tikai 10% krievu ir kauns par karu Ukrainā. (DN) 

Šie ir vidēja vecuma, izglītoti cilvēki. Tie, kuri ir kritiski pret Putina režīmu. 

Pārējie 90% „politikā nejaucas“, zina, ka „politika ir neglīta lieta“ un šādi bloķē savu empātiju un līdzjūtību pret ukraiņiem. To var apzīmēt kā „morāles kurlumu“. Kā specifisku veidu kā cilvēks dzīvo diktatūras apstākļos. 

Protams, ka liela daļa saprot kas notiek, taču apzināti bloķē savu vainas apziņu ar universāliem saukļiem: „karš – tas vienmēr ir slikti“, „karos cilvēki mirst“ utt. 

Kāpēc 50% krievu vēlas patraukt karu?

Vai tāpēc, ka saprot kas Ukrainā notiek?

Nē, tāpēc, ka pašiem ir problēmas šī kara sakarībā: nedarbojas kartes ārzemēs iepērkoties, nevar skatīties Netflix, ceļot kļuvis daudz grūtāk utt. 

„Man liekas, ka mēs tā īsti nesaprotam kolektīvi, ka Krievija uzbruka Ukrainai nevis otrādi. Visu laiku prātā ir patriotiskas kara dziesmas par to, ka mēs aizstāvam savu tēvu zemi. Līdzko kāds paceļ šo tēmu, tā saņem atbildi, ka Putins zinot ko darot.“- saka Olga

Viņa saprot kāpēc ieviestas sankcijas. Lai sodītu Krieviju kā agresorvalsti. To viņa saprot. Taču uzskata, ka šādi krievi un Krievija tiek sodīti. Pēc viņas domām ukraiņiem nedrīkst dot rietumu ieročus, jo tas tikai paildzināšot šo karu. Labāk to ātri sagraut un karš būs beidzies. 

Taču tad Krievija būs uzvarējusi?

Par to Olga domāt nevēlas. Viņai nepatīk, ka „visi ir pret Krieviju“. 

Tas arī viss. 

Statistika rāda, ka 2022.gada pavasarī uzbrukumu Ukrainai atbalstīja 68% krievu, bet gadu vēlāk (2023.gada februāri) jau 77%. 

Par miera sarunām pašlaik balso 50% krievu, bet 2022.gada septembri šādi domāja 48% Krievijas iedzīvotāju. 

Kara uzvaru vērtējumā novērojama pretēja aina: 2022. gada aprīlī 68% uzskatīja, ka specoperācija ir panākumiem bagāts pasākums. 17% tobrīd to vērtēja kā neveiksmīgu. Gadu vēlāk – 63 % tic, ka karš ar Ukrainu ir veiksmīgs pasākums, bet 24% domā, ka tā ir izgāšanās. (Levada)  

Attēlā – Ukraina 17.marts 2023

2 comments


  1. Paturpinot fb komentaru tēmu par to kā tiek aizstavetas krievu tiesības lv nemacities latviešu valodu, vilties liek Spriņģes parliecība šajā jautājumā.

Leave a Reply