Žurnālisti kā pierādījumu vācēji tiesai

Janīne Didžovani ir pieredzējusi kara reportiere. Ilgi strādājusi medijos un gatavojusi materiālus par dažādiem kariem. Tas, ko viņa redzēja Bosnijas kara laikā, nav prātam aptverams. Karš ir tik pretīgs, ka tupināt ziņot par to vairs neesot bijis iespējams. Ir kaut kas jādara, lai tas izbeigtos. Ko viņa darīja? Sadedzināja visas savas kara piezīmes ugunskurā. Savas Londonas mājas dārza mucā. Likās, ka ar to bija pielikts punkts. 

Pēc tam viņai piezvanīja  izmeklētāji no kara noziegumu izmeklēšanas tribunāla un lūdza liecināt par redzētajiem pārkāpumiem Dienvidslāvijas karā. Taču liecību vairs nebija. Impulsa iespaidā viņa visu pati bija iznīcinājusi. 

„Toreiz pati nesapratu, ka tas kas man bija pierakstīts, bija pierādījumi. Biju vieglprātīgi tos pazaudējusi“, – viņa domīgi secina. 

Šodien Janīne ir godalgām apbalvota kara reportiere par reportāžām no kara Ruandā, Čečenijā. Sīrīja un citiem bruņotu konfliktu rajoniem. Viņa ir  30 darba gadu gaitā redzējusi kas notiek un novērojusi, ka kara noziedznieki izsprūk sveikā cauri. Proti – nesaņem sodu. 

Kad krievi uzbruka Ukrainai, viņa nolēma rīkoties citādi. Apņēmās rūpēties par to, lai reportieru ziņojumi no kara kļūtu par pierādījumiem un panāktu, ka vainīgie kara noziedznieki tiek sodīti. „Mēs žurnālisti mēdzam atrasties nozieguma vietā pirmie. Redzam kas ir noticis. Šo informāciju vajag savākt vienkopus un  nodot vēlāk izmeklētājiem un tiesai“ – uzskata Janīne.  

Tāpēc tagad viņa apmeklē Ukrainu katru mēnesi. Pēc tam raksta aprakstus Vanity Fair. Taču galvenais uzdevums ir motivēt un mobilizēt vietējos žurnālistus un vākt pierādījumus tiesai. Viņa izglīto ukraiņu žurnālistus un māca kā pareizi pierakstīt redzēto, kā fiksēt dokumentāli to, kas noticis.  Lai šos savāktos faktus vēlāk tiesā var izmantot kā pierādījumus. Tas nozīmē, ka žurnālistiem ir jāzina kādas prasības tiesa izvirza pierādījumiem. Tie ir jāsavāc. Kāda loma šeit žurnālistikai? Žurnālistam vienmēr jāaizstāv vājākais, upuris un tas, kuram kāds stiprāks dara pāra. 

Tagad viņa kopā ar kolēģi Peteri Pomerancvu ir uzsākuši projektu: „ The reckoning project“ un iesaistījuši apmācībā par pierādījumu vākšanu 25 ukraiņu žurnālistus.

Kad fakti un pierādījumi ir savākti, tad tie tiek nosūtīti uz arhīviem. Pašlaik jau savāktas 300 liecības un pierādījumi par konkrētiem pārkāpumiem un kara noziedzniekiem. 

Tikmēr Lieldienas Ukrainas frontē bijušas saistītas ar gūstekņu apmaiņu. Apmainīti 100 ukraiņu kara gūstekņi pret 106 krievu karavīriem. (TT)

Krievu mediji turpina apgalvot, ka krievi pašlaik kontrolējot 75% Bahmutas teritorijas.  (Sky News), taču neatkarīgi avoti šo informāciju nav apstiprinājuši. 

Svētdien Zaporižjā atkal gājuši bojā divi cilvēki. Krievu apšaudes rezultātā. (TT)      

Attēlā ukraiņi Bahmutā (SvD)

Leave a Reply