Arests kapos un riņķadeja ap slepenajiem dokumentiem

Aktīvists Vitālijs Votanovskis pat iedomāties nespēja, ka viņu gandrīz  arestēs kapos. Pērnā gada maijā ceļoja pa savu dzimto novadu Krasnodaru un nolēma saskaitīt cik kritušo krievu karavīru pašlaik apglabāti viņam tuvajās kapsētās. Sacīts – darīts. Braukāja pa kapiem, skaitīja nesen apglabātos un sarunājās ar vietējiem, lai precizētu datus. Darbs turpinājās rudenī, bet tika varmācīgi pārtraukts ziemā. Tobrīd viņš jau bija atradis tā sauktos „Vāgneriešu kapus“, kuros apglabā Prigožina privātās armijas kritušos. Galvenokārt tos, kuriem nav tuvinieku. Vienas dienas laikā saskaitīja 1400 kapu kopiņu Krasnodarā, Adugejā. Par savu atklājumu ziņoja interneta vietnē. „Mana doma bija pastāstīt par to, ka karā tiešām krīt karavīri. Pie kam – diezgan daudzi. Tepat līdzās viss tik klusi. Neviens neko nemana. Bet aiz stūra, gandrīz neredzami apglabāti simtiem karavīru mirstīgo atlieku un laikabiedri par to neko nezina“ – viņš taisnojas. (BBC) 

Viņa secinājums ir tāds – krievu karavīru upuru skaits gigantiski pieaudzis kopš decembra. Lielākā daļa no tiem ir vāgnerieši. Parastās armijas karavīru starp kritušajiem salīdzinoši maz. 

Diemžēl pētniecības un  ziņojumu dēļ Votanovski sāka vajāt. Jau janvārī kāda telefona balss viņam pašam piedāvāja vietu kapos. Pēc tam viņu aizturēja kapos un vēlējās tiesāt par neslavas celšanu krievu armijai. Par to kapu statistiķim draudēja piecu gadu cietumsods. (Protokol). Protams, ka Vitālijs bēga projām uz Armēniju. Tur viņš uzturas arī patlaban un plāno ceļot tālāk uz Vāciju. Izskatās, ka īstie kritušo skaitļi Kremlī satrauc un neviens nedrīkst uzzināt patiesību. 

Ungārija tikko parakstījusi līgumu ar Krieviju (Gazprom) un turpinās saņemt gāzi no agresora. Ar šo ungāri iet pret Eiropu, kas uzskata, ka nevajag atbalstīt krievus ar maksājumiem. Ungārijas vadība atkal uzskata, ka šāds līgums stabilizējot Ungārijas drošību. (TT) Šāda Ungārijas rīcība ir pretīga nodevība pret ukraiņiem un civilizēto pasauli. 

Krievu Vāgnera armija Bahmutā sakusi izmantot internetu, lai tur izvietotu attēlus ar noslepkavotiem ukraiņu karavīriem. Attēlos ukrainim ir nocirsta galva un uzsprausta uz mieta. Šāda rīcība ir kara noziegums un tiks sodīta pēc visiem noteikumiem (ISW)

Krievijā tikko mainīta iesaukšana taktika armijā. Agrāk iesaukšanas pavēste bija personīgi jāiedod nākamajam karavīram, bet tagad tā vairs nebūs. Sakarā ar to, ka daudzi izvairās saņemt šīs pavēstes, lai nebūtu jāiet armija, tagad iesauks digitāli. Tas efektivizēšot  iesaukšanas procesu (Reuters). Tas nozīmē, ka nākamo karavīru ierakstīs iesaucamo saraktā un šis saraksts ir pieejams internetā. Karavīrs būs pats vainīgs, ja neieradīsies iesaukuma vietā. (TT)

9.maijā Stokholmā uzstāsies Ļvivas nacionālais simfoniskais orķestris. Šis koncerts būs fināls akcijai “European festival: Ukrainian Spring” un noslēgs ukraiņu kultūras mēnesi, kas sāksies 14.aprīlī. Tā laikā varēs iepazīsties ar labāko ukraiņu mūziku, teātri, kino, mākslu un literatūru. Visi festivāla dalībnieki ieradīsies no frontes un ienākumi par koncertu tiks nodoti Ukrainas atbalsta fondam. (TT)

CNN ziņo, ka kopš februāra Polijas robežu ir šķērsojuši 10,6 miljoni bēgļu no Ukrainas. 87% no tiem bija sievietes un bērni. 

Krievi turpina Ukrainas teritorija mīnēšanu. „Pēc kara būs vajadzīgi 30 gadi, lai atmīnētu mūsu zemi“, – intervijā Polijā konstatēja Oleksijs Rezņikovs. (TT)

Turpinās „riņķa deja“ ap 100 publiskotajiem slepenajiem Pentagona amerikāņu dokumentiem. Kāds ir efekts? 

Tātad – pēdējais no šiem dokumentiem datēts martā. Tie ir svaigi. Aktuāli. Kā norādīja Bellingcat, tad šie dokumenti vispirms tika publicēti interneta platformā Discord. Šī ir geimeru iecienīta platforma. No turienes to paņem žurnālisti. Par ko ir šie dokumenti? Tie apraksta situāciju Ukrainas karā, kauju laukus, satur informāciju par ieročiem un rietumvalstu palīdzību Ukrainai. Viens no tiem apgalvo, ka ukraiņu pretgaisa aizsardzības sistēmu var sasist driskās viena mēneša laikā. Citos tiek ziņots kādi amerikāņu spiegi darbojas Krievijā, par ieroču pirkšanu no Korejas un Izraēlas izlūkdienesta Mossad darbību. Tur var izlasīt arī tekstu par to kā Ēģipte gatavojusies atbalstīt Krieviju ar ieročiem. 

Joakims Pāsikivi domā, ka viena daļa no šiem dokumenti ir īsti un nozagti no CIP. Šis fakts ir smags trieciens amerikāņiem, ka tā var notikt ar lietām, kas ir valsts noslēpums. Viņam šķiet, ka autentisko dokumentu ir maz, lielākā daļa tomēr fabricējumi: par Korejas ieročiem, par krievu upuru skaitļiem utt. Ukraiņi par šo tēmu nav satraukti. Pēc viņu domām tas ir Krievijas kiberkara parasts paņēmiens. Mihailo Podoļaks iesaka amerikāņiem pārāk neuztraukties par šiem 100 publicētajiem „papīriem“, bet vairāk pievērsties ieroču eksportam uz Ukrainu. 

Vai šo materiālu ir nopludinājis nākamais „Edvards Snoudens” ? Var gadīties.  Taču viens ir skaidrs – sabiedrotie Austrālija, Kanāda, Lielbritānija un Jaunzēlande pašlaik ir dilemmas priekšā – dot vai nedot amerikāņiem arī turpmāk slepenu informāciju. Ja viņu spiegu „mājā“ tik traki zog, tad šāda informācijas apmaiņa var kļūt bīstama.   

Attēlā Bahmuta (SvD)

One comment


  1. Par tiem kritušiem krieviem, kādā “liberālo” krievu žurnālistu intervijā, neatceros, kurš intervējamais, norādīja, ka tie priekš krievijas mērogiem mobilizēto skaits ir salīdzinoši mazs, apkārtējie to pat īsti neizjūt. Tā ir traģēdija konkrētā ģimenē, bet pārējos tas neietekmē, tāpēc nav ko cerēt, ka tas izsauks kkādu neapmierinātību iedzīvotājos.

Leave a Reply