Sirdspukstu melodija kā personu apliecinošs dokuments. Vai tās nav kibervažas?

2014. gada 17. februāris

Sirdsritma rokassprādze
Sirdsritma rokassprādze

Valsts cenšas mūs apgredzenot visādi. Kā vien spēj.

Piešķirot ikvienam no mums personas kodu, kas pamazām nostājas vārda un uzvārda vietā (nebrīnīšos, ja drīz šo personas kodu nāksies mums visiem ietetovēt uz pieres).

Tā varai būs ērtāk mūs uzreiz atpazīt.

Izgudrojot metāliskus marķējumus, kurus varētu ieoperēt mūs ķermeņos.

Izmantojot acs varavīksneni, kā caurlaidi.

Tagad pienākusi kārta sirdij. 

Beidzot ir izgudrota rokassprādze, kas ”noklausās” mūsu sirds ritmu un savieno to ar mobila telefona aplikāciju, kas ”nostrādā” kā slēdzene un personas identifikācijas kods. Ar to var var atslēgt dzīvokli, automašīnu vai bankas seifu. 

Izrādās, ka mūsu sirds ritmi atšķiras un ir tik pat unikāli kā pirkstu nospiedums.

Nav nozīmes vai esat mierīgs vai nikns. Identifikāciju garantē nevis ritma ātrums, bet gan unikālais melodiskums ar kādu pulsē ikviena mūsu sirds.

Uzņēmums, kas tikko sācis ražot šīs ”sirds – melodijas rokassprādzes” uzskata, ka viņiem piederot nākotne. Ar rokassprādzi būšot ērti un vienkārši atslēgt automašīnas vai dzīvokļa durvis, ieslēgt datoru vai mobilo telefonu. 

Ķermeņa unikālo signālu sistēmu sākuši izmantot daudzi. Vairāki mobilo telefonu ražotāji jau tagad cenšas ieviest acs varavīksnenes nolasīšanu tieši telefonā. Tas esot vienkārši – telefona kamera nolasa mūsu acis un ļauj lietot telefonu.

Baumas ziņo, ka dienvidkorejiešu Samsung esot nedaudz atlicis šo procedūru, taču nākamajā Galaxy S5 šī ”acu atslēga” jau būšot jālieto.

Arī Apple publisko patentu, kas liecina, ka šajos telefonos pavisam drīz parādīsies acs ”skannēšana”, dažos Apple telefonos šo lomu jau tagad veic veic pirkstu nospiedumi.

Ja mobilo telefonu ražotāji ieviesīs sirdspukstu sensoru, tad telefonus būs grūtāk nozagt un zaglim lietot tos tālāk. Zagļa sirdspuksti vairs nederēs kā atslēga. Telefonu nevarēs atslēgt arī visgudrākais seifu atslēdzējs.

Šo virzienu veicina arī jaunākā likumdošana šajā jomā, kas pieprasa ražotājiem panākt drošāku mobiltehnikas lietošanu. Piemēram, Kalifornijas likumdošana izvirza jaunas prasības mobilo telefonu ražotājiem tieši aizsardzībā  pret zagļiem.

Daudz no šīs sensoru sistēmas šodien izmanto veselības aprūpē. Samsung jau tagad ražo īpašo rokas pulksteni, kas pagaidām gan vēl nav kļuvis par pieprasītu preci. Arī Apple pavisam drīz laidīs klajā ”iWatch”. Tas piedāvās šos sensorus, kurus viegli nolasīs gan slimnīcas aparatūra gan mobiltelefona aplikācijas. Rokas pulkstenis pats paziņos slimnīcai, ja pacienta veselības stāvoklī būs novērojamas novirzes.

Piemēram, sirds infarkta gadījumā, šāds pulkstenis pats sazināsies ar tuvējo medicīniskās palīdzības centru un ziņos skaņas un video informāciju tieši uz ātrās palīdzības personāla datoru.

Šāds pulkstenis var arī neatļaut pārlieku uztrauktām personām publicēt Twiterā vai interneta čatos lamas, kuras pašam vēlāk nākas nožēlot. 🙂

Nav izslēgts, ka nākotnē šāda vieda aplikācijas tiks iebūvētas jau mūsu datoros. Viss ir skaisti līdz brīdim, kamēr šī tehnika sāk strādāt pret mums. Jo ar to palīdzību varēs mūs izsekot vēl labāk nekā Čeka vai Stasi kopā.

Var gadīties, ka sirds melodijas legāla noklausīšanās nemaz nav praktiska un vajadzīga lieta.

Kā jums šķiet?

 

10 comments


  • Kā gluži nav, ka nav jāuztraucas – tas ir specdienestu radīts mīts. Specdienesti ne vienmēr rīkojas godprātīgi, kā jau tas vairākkārt redzēts. Nekad nezini, vai tava šodienas nepubliskā rīcība nākotnē netiks traktēta un tiražēta pilnīgi citā gaismā, nerunājot par gadījumiem, kad vari kļūt par ērtu grēkāzi specdienestiem, un tev nebūs iespējas pierādīt, ka neesi kamielis.


 1. Jautrāk būs, kad vienkāršos DNS noteikšanu līdz līmenim, ka varēsi to norādīs sociālajos portālos. Tad gan izlīdīs zili brīnumi, kad cilvēki atradīs vēlamus un ne tik vēlamus radiniekus, tai skaitā bērns uzzinās par savu radniecību ar “kaimiņu”, nevis ar savu tēvu, utt. Daži uzzinās, ka viņu priekštečos ir tautība vai rase, kuras pārstāvjus viņš nicina.
  Bet šajās personības noteikšanās sliktākais ir iespēja, ka kāds var viltot personību! Piemēram, sirdspukstu ritms tiek nolasīts ar elektroniskām ierīcēm, tad arī ar elektroniskām ierīcēm to var noviltot un šo sirdspukstu kopiju izmantot kaut kur citur. Līdzīgi, kā pašlaik uzstāda skimmerus bankomātiem, lai nokopētu kredītkartes. Ja tiek konstatēts, ka kredītkarti kāds nokopējis, to bloķē un klientam izsniedz jaunu kredītkarti, bet sirdspukstu ritmu, acs varavīksneni un DNS nenomainīsi.


   • Ja kāds radīs lētu ierīci, ko pieslēgt pie datora, ar kuru var noteikt DNS un Facebook ieviesīs iespēju ievadīt savu DNS, lai sevi identificētu un atrast savus radiniekus – vai jums liekas, ka daudzi to neizmantos?
    Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, arī šodien jau jādzīvo ar sapratni, ka mūsu darbības kāds var ieraudzīt tādā vai citādā formā.


  • Pareizi, viss kas ir ērtāk 1 lietotājam šajā gadījumā rada 7.000.000.000 ērtību tam, kurš seko šim un visiem lietotājiem. Pa starp apakšu un augšu teroristi, bandīti, hakeri, riebīgi ierēdņi, korumpēti varneši, ideologi-psihopāti, korporācijas, kuras slauc savu daļu caur sistēmas iespējām.


   • Katru reizi, velkot nost zābakus lidostās (pie drošības kontroles) un brienot ar zeķēm pa netīro lidostas grīdu, es dzirdu kā cilvēki pukojas par šo publisko striptīzu. Man vajadzētu gavilēt par to kā drošībnieki par mani rūpējas, bet sajūtas ir pavisma citas. Pretīgums un pazemojuma sajūta.


 2. Pag, bet vai tad “sirdspukstu nolasīšana”, nozīmē tikai un vienīgi informācijas iegūšanu? Vai, ja jau var pieslēgties lai “noklausītos”, tad šo pašu principu nevar izmantot arī lai ietekmētu? Piemēram, rokassprādze nogļuko, un onkulis garšļaukus ar sirdskaiti gan. Protams, tas vienkāršoti. Bet principā, vai tādā gadījumā tik neiespējami būtu sistēmai pieslēgties, pamainīt parametrus, un varmāku rokās “universāls ierocis”?

Leave a Reply