Krievu armija pazūd no Somijas robežas

Krievija pašlaik izmanto „operatīvu pauzi“ Ukrainas frontē, lai pārgrupētu spēkus nākamajam kara vilnim (AP). Tāpēc vakar un aizvakar krieviem nebija nekādu vērā ņemamu panākumu.

Ukrainas otrā lielākā pilsēta Harkova šonakt atkal cietusi krievu apšaudes rezultātā. Trīs miruši. Uzbrukumi notiek arī Odesai. Vakar saspridzināta tvertne, kurā bija 35 tonnas graudu (The Guardian).

Zeļenskis paudis nožēlu par Borisa Džonsona atkāpšanos no amata. Ukraina šo ziņu uztvērusi ar skumjām, bet cer, ka sadarbība ar Lielbritāniju turpināsies (Reuters).

Tikmēr viens cilvēks gājis bojā krievu uzlidojumā Kramatorskai (Le Monde). Pilsēta atrodas Donbasa reģionā.

Ukrainas Ārlietu ministrija vakar izteica protestu turkiem par to, ka kuģis Zhibek Zholy ar Ukrainā zagtajiem graudiem varēja pamest ostu. Par šādu rīcību Kijevā izsaukts uz sarunām Turcijas vēstnieks.

Šodien Balī sākas G20 valstu apspriede, kuru apmeklēs arī Krievijas Sergejs Lavrovs. Apspriedes laikā tiks diskutēts par Ukrainas kara efektiem uz pasaules ekonomiku. Īpaši svarīgi tas šķiet Austrālijas delegācijai, kuru vada Ārlietu ministrē Penelope Vonga. Viņai šķiet, ka varēs pievērst pasaules 20 turīgāko valstu vērību notikumiem Ukrainā. Starp citu, Džo Baidens nesen nāca klajā ar priekšlikumu izslēgt Krieviju no G20 kluba Ukrainas kara dēļ.

Pašlaik Ukrainas iestādes izmeklē 21 000 kara noziegumu, kas veikti Ukrainā. Katru dienu valstī tiek reģistrēti ap 200-300 kara noziegumu (BBC). Kā norāda prokurore Irina Venediktova, daudzus pārkāpumus grūti iztiesāt un liela daļa apsūdzētu, iespējams, būs sarežģīti nogādāt tiesas zālē. Viņai ir pārliecība, ka tie krievu zaldāti, kas slepkavo, spīdzina un izvaro ukraiņus, īsti nesaprot, ka patiesība viņiem seko. Nesaprot, ka viņus atklās un visi būs noskaidroti un atrasti. No 600 apsūdzībām 80 jau pašreiz sākti tiesas procesi. Pirmais notiesātais krievu karavīrs ir 21 gadu vecais krievs, kurš nošāva ukraiņu riteņbraucēju kara pirmajās dienās. Par slepkavību viņam jāizcieš mūža ieslodzījums (TT).

Kara ēnā notiek nejēdzības ar bēgļiem. Ukraina nesen arestējusi kādu 31 gadu vecu vīrieti, kurš nodarbojies ar cilvēku tirdzniecību (The Guardian). Vilinājis ukrainietes it kā uz ārzemēm darbos, bet licis nodarboties ar prostitūciju.

Satelītu attēli liecina, ka krievu armija pašlaik atvelk savus spēkus no Somijas robežas (Alakurtti) militārās bāzes, kuras misija bija aizsargāt Murmansku. Ja tiek „tukšotas“ kara bāzes, kas paredzētas aizsardzībai pret nākamo NATO valsti, tad ir pamats pieņēmumam, ka ar krievu armiju ir slikti un tai pietrūkst spēka karam Ukrainā. Līdzīgās domās ir eksperts Ilmari Kaihko. Pārvietošanās projām no Somijas robežas esaot sākusies jau maija beigās. Šīs krievu karaspēka daļas bija specializējušās kaujām arktiskā vidē (Yle).

Tas, ka krievi ved projām armiju no Baltijas jūras zonas, liecina, ka šī armija nav liela un visvarena kā mums to mēģināja pēdējos 50 gadus iestāstīt. Viņi ir pamatīgi zaudējuši Ukrainas karā un tagad mēģina atjēgties.

Attēlā – krievu tanki manevros Murmanskā