Kara mācības un elektrības zagšana

Dienvidanglija. Te četras slepenās karabāzēs trenē ukraiņus. Šeit viņu ir ap 10 000, jo notiek mācības karam pret Krieviju. Pievienosies arī 5 zviedru instruktori un kanādieši. Nekās tamlīdzīgs līdz šim nav piedzīvots. „To ko šeit iemācīsimies, izmantosim cīņā par savas zemes atbrīvošanu“, – saka Sņežana. Viņa lādē, pārlādē, mērķē un šauj. Uz sejas maska, taču zilās acis var redzēt. Skaista, kopta sieviete kaujas tērpā. Varēja mukt uz ārzemēm un nekarot. Sievietēm šis nav obligāti. Taču viņa pieteicās un karo. „Nav jēgas bēgt un vaimanāt, ja brīvībai katrs cilvēks ir no svara“, – viņa saka un pievienojas skrējienam. 

Ukraiņu bāzēs katru dienu krīt krievu artilērijas šāviņi. Te (Lielbritānijā) varot atliekties bez bažu. Līdz šim ukraiņu pusē visvairāk cietušo bijis tieši jauniesaucamo vidū. Bez pieredzes un piesardzības (New York Times). Savas vizītes laikā Ukrainā Džonsons apsolīja šo apmācību 10 000 ukraiņiem katru ceturto mēnesi. Tagad solījums tiek izpildīts. Te mācās tādi, kas nekad nav karojuši.

Pilsēta atgādina britu miestiņu, taču notiek atbrīvošanas kurss. Var dzirdēt automātiskā ieroča troksni un eksplozijas. Pie sarkano ķieģeļu sienas grand dūmu granāta. Viss tiekot pieskaņots reālajiem apstākļiem, skaidro instruktors, brigādes ģenerālis Džastins Stenhauzs. No skotu gvardes. Ja vajadzēs vēl, tad mācība turpināsies ar nākošo grupu. Līdz uzvarai. 

„Stāt! Nolieciet ieročus!“, – kliedz kāda balss angļu valodā un skaļi noskan paralēlais tulkojums ukraiņu valodā. Kādu aiznes ar nestuvēm. 

Visi mācīs to ko prot iemācīt: ieroči, šaušana, izdzīvošana sliktos apstākļos, kara taktika, medicīniskā izglītošana, mīnu un spridzekļu likvidēšana, tautu tiesības un kara likumi. Sākumā esot bijušas valodas problēmas, taču tagad viss kārtībā. Skolēni esot apķērīgi.  

Otrā pasaules kara laikā daudzi pretestības kustības dalībnieki nacistiskajai Vācijai trenējās tieši šeit – Lielbritānijā. Tagad šī tradīcija tiek turpināta arī šodien. 

Kari cilvēku starpā nebeidzas. 

Diemžēl.  

Tikmēr krievi gatavojas zagt Zaporižjes elektrību, lai nedotu ukraiņiem iespēju šo elektrību izmantot. Tātad Kremlim ir plāns pievākt šo strāvu sev (DN). Ir pierādīts, kā krievi ieņēma šo AES un kā viņi šantažē Ukrainu un ārpasauli (WSJ).     

Leave a Reply