„Svētās“ Krimas tramdīšana

Amerikāņi piegādās jaunu palīdzības paketi ukraiņiem: ieročus un munīciju 775 miljonu dolāru vērtībā. Tikmēr Gazproms gatavojas  augusta beigās uz trim dienām noslēgt Nordstream 1.Viens piegādā, bet otrs – aizslēdz (SvD). 

Ukraiņi (pēdējo nedēļu laikā) aktīvi darbojas okupētajā Krimā. Formāli Kijeva šajos incidentos nav iejaukta. To visu rīkojot „patrioti–partizāni“ un šis apstāklis radot krieviem nedrošības sajūtu. Ukraiņu uzbrukumi noliktavām un piegādes mezgliem ar Himarsiem ir samazinājusi krievu aktivitātes valsts dienvidos. Protams, ka Kremlis nevēlas atzīties, ka ukraiņi „šiverē“ pa Krimu un spridzina tur kā vien vēlas. Kijevai šāda „partizāņu“ esamība palīdz vienot tautu un parādīt, ka „visi ir pret krieviem“. Turpretī Maskavai šāda versija nemaz nepatīk. Tas rada sajūtu, ka vietējie ir pret viņiem, ka krievi ir nevis atbrīvotāji, bet iebrucēji utt. Tāpēc sprādzienus Krimā Kremlis mīl attaisnot ar „apstākļu sakritību“, „smēķēšanu“ vai „musulmaņu agresiju“ un tml. Lai gan, loģiski ņemot, uzbrukumu Saki bāzei 9.augustā varētu būt rīkojuši speciālo vienību karavīri. Tā izskatās, taču abas puses to noliedz. 

Kāpēc ukraiņi skaļi nepasaka kā tur bija? Tāda ir viņu taktika. Lietas notiek un pasaule redz, ka viņiem izdodas. 

Kā viss notiks tālāk? Agrāk mēs šo jautājumu uzdevām, bet atbildes nebija. Turpretī tagad izskatās, ka Kremlis mēģinās panākt pamieru ar visiem iespējamiem līdzekļiem. Ievilkt šo karu laikā ir Putina interesēs, jo ārpasaule piekusīs ukraiņu atbalstā un Kremlis pagūs atgūties no zaudējumiem un pārgrupēt spēkus. Medijos pavīd informācija par krievu sarunu mēģinājumiem ar Baidenu. Pēkšņi Putins ir pierunāts ielaist Zaporižjes AES neatkarīgos novērotājus. Notiek histēriski, periodiski uzbrukumi Mikolajivai, kur tiek grautas dzīvojamās ēkas (AP), deviņi ievainotie, pāris nokrituši balkoni un sadauzītas logu rūtis. 

Tik pat periodiski Krimai uzbrūk ukraiņu droni, kurus reizēm krievi arī notriec (Reuters, TASS). Kā norāda amerikāņu Institute for the study of War (ISW), Krimas sprādzieni  ir „būtiski reducējuši Krievijas pašapziņu šajā karā“. Kā „partizāni“ to realizē? „Vai nu ar droniem , vai arī ar lidaparātiem, kas tiek iznīcināti eksplozijas brīdī”, – uzskata analītiķis Jēkabs Hedenskugs (Austrumeiropas pētījumu centrs Stokholmā). „ Skaidrs, ka šie spridzināšanas procesi Krimā ir saistīti un nav nekādas izolētas iniciatīvas. Tā ir mērķtiecīga rīcība un uzkarsē spriedzi Krimā” (TT).

Putins ir apgalvojis, ka Krima viņam esot „svēta zeme“, bet Medvedjevs draudējis ar pasaules galu visiem, kas Krimai mēģinās tuvoties. Zaļenskis uzskatam ka Krima ir okupēta un jāatbrīvo. 

Abi kara scenārija autori -Vladimirs Putins un FSB šefs Aleksandrs Bortņikovs  neizskatās laimīgi 

One comment

Leave a Reply