Šodien svētki – neatkarības diena

Šodien, 24. augustā Ukraina atzīmē savas neatkarības dienu. Pagājuši 6 mēneši kopš kara sākšanās. Kremlis solījis nepatīkamus pārsteigumus. Mediji ziņo, ka visu rītu notiek eksplozijas Zaporožjā un Harkivā un daudzi gaida vēl sliktākas lietas. Ceru, ka nekas nelāgs šodien nenotiks.  

Ukrainas kara apstākļos bojā gājuši 972 bērni (Unicef).  Lielākā daļa miruši artilērijas uzbrukumu laikā jeb eksplodējot mīnām. Jāpieļauj, ka skaitlis varētu būt lielāks, nekā konstatētais. Vienlaikus ir zināms, ka apmēram 1000  bērnu adoptējuši  krievi okupētajos reģionos un piespiedu adopcijas process turpinās ar mērķi iznīcināt ukraiņu bērnu nacionālo piederību. Tas ir cilvēktiesību pārkāpums (ISW).

 Arī ASV vēstniecība Kijevā jau vakar informēja, ka krievi gatavojās intensificēt apšaudi šodien, kad ukraiņi atzīmē savas neatkarības dienu. Visiem amerikāņiem ieteikts šodien neuzturēties Kijevā. Ukraiņus aicina nepulcēties un svinēt klusi.

Vakar Ukrainu apmeklēja Polijas prezidents Andžejs Duda un diskutēja ekonomiskas palīdzības iespējas ar Volodimiru Zeļenski. Polija un tās pilsoņi ir ļoti aktīvi ukraiņu atbrīvošanās cīņas atbalstītāji, jo dāvinājuši ukraiņu bēgļiem uz  valsts aizsardzībai. Polija ir trešais lielākais pabalsta sniedzējs Ukrainai aiz ASV un Lielbritānijas. 1,3 miljoni ukraiņu pašlaik ir bēgļu statusā Polijā. 

Nākošajā nedēļā ES Prāgā vienosies par iespējām apmācīt ukraiņu karavīrus. Līdz šim šāda apmācība tiek veikta tikai Lielbritānijā, lai gan tajā piedalās arī ūnijas valstu eksperti.

Turcijas prezidents Erdogans joprojām ir pārliecināts, ka viņam izdosies aicināt uz miera sarunām abus – Putinu uz Zeļenski. Ukrainas prezidents jau ir atbildējis, ka piedalīsies šādās sarunās tikai tad kad pēdējais krievu karavīrs būs atstājis Ukrainas zemi. 

ASV ir noraidījusi Ukrainas prasību pārtraukt tūristu vīzu izsniegšanu krieviem. Ceļošana tiks ierobežota tikai melnā saraksta personām, bet pārējie krievi var ceļot. Amerikāņu ĀM pārstāvim liekas, ka šī būtu cilvēktiesību ierobežošana. Krievu tauta neesot tas pats kas Krievijas valdība. Amerikāņu argumentus lieto arī Vācijas kanclers Olofs Šolcs. Pretējās domās ir Somijas un Igaunijas valdību vadītājas. 

Izskatās, ka ir svarīgi cik tuvu valsts atrodas Krievijas robežai. Jo tuvāk, jo reālāks skatījums uz dzīvi.         

Leave a Reply