Kara dekorācijas un inspekcijas

Ukraina ar koka modeļu palīdzību panākusi to, ka krievu šauj uz dekorācijām, kas nav Himars. Tā izniekojot savas dārgās raķetes (Washington Post). Vecās un pārbaudītās kara stratēģijas darbojas arī šodien. Tā kā Himars līdz šim lieliski palīdzējis ukraiņiem iznīcināt krievu ieroču noliktavas un infrastruktūru, tad Sergejs Šoigu ir devis savējiem uzdevumu – iznīcināt tieši šo amerikāņu ieroču sistēmu Ukrainā. Līdz šim varējām klausīties Kremļa ziņojumus par to, ka daudzas Himars sistēmas krievu armija ir veiksmīgi iznīcinājusi. Tagad izrādās, ka nekas nav iznicināts, jo Pentagons augustā informāja publiski, ka visas ukraiņiem dāvinātas Himars sistēmas ir „dzīvas un veselas“ un darbojas nevainojami. Ko tad krievi sagrāva? Viņi trāpīga dekorācijām. Pie kam, savā propagandā Kremlis nosauc daudz vairāk Ukrainā iznīcinātu Himars sistēmu, nekā amerikāņi ir piegādājuši ukraiņiem (Washington Post).

Kā tiek būvētas šādas koka dekorācijas, kuras ārēji atgādina Himars? Jā, to var izdarīt. Krievu izlūkošanas droni tos neatšķir no īstajiem lielgabaliem. Ja Kremļa droni ierauga dekorācijas , tad viņi nekavējoties nosūta signālu par it kā Himars lokāciju saviem kuģiem Melnajā jūrā. Pēc tam kuģi šauj un norādītajiem mērķiem. Tāpēc krievi ar saviem dārgajiem Kalibr sabumboja koka dekorācijas, vismaz 10 gab. Tātad – nauda vējā.

Šādu taktiku cilvēce izmantoja jau sensenos laikos. Vecākais šāds viltus ierocis bija Trojas zirgs grieķu eposā Iliāda. To grieķi piedāvāja kā dāvanu trojiešiem, taču pēc zirga ievilkšanas aplenktajā pilsētā, no tā izspurdza ārā karavīri un iekaroja pilsētu. 

Otrā pasaules kara laikā amerikāņi plaši izmantoja tanku dekorācijas cīņai pret vāciešiem. Tos izvietoja Lielbritānijā, lai jauktu galvu vācu komandu centrālei. Šim paņēmienam ir divi mērķi: 1) aizsargāt vērtīgu savējo kara tehniku, 2) piespiest ienaidnieku šķiesties ar munīciju nejēgā.  Protams, ka nepietiek novietot koka kastes un cerēt, ka krievi tos noturēs par Himars. „Kastēm“ jāiešķir elektromagnētiskā (radaru signāla un izstarojuma) signatūra jeb „paraksts“. Tāds pats kāds ir orģinālam. Taču ukraiņiem izdevās apmānīt krievu donus pat bez šāda paraksta. 

Vai krievi arī māna ukraiņus?

„Jā, viņi to dara. Piemēram, krievi izvietoja radaru reflektorus līdzās tiltam pār Dņepru. Hersonā. Viņu mērķis bija panākt ukraiņu tehnikas misēkli, lai izskatītos, ka tilts atrodas nevis tur, kur tas ir, bet mazliet sāņus. Taču šie pūliņi neko nedeva, jo Himars lido, izmantojot GPS. Tas lido un redz.“, – komentē Joakims Pāsikivi. 

Vakar Zaporižjā esot ieradusies (apstiprinājuma pagaidām nav) šī IAEA delegācija, lai inspicētu AES, kuru Kremlis ir pārvērtis par savu kara bāzi.  Reaktoru virzienā tiek regulāri šauts un abas puses uzskata, ka pretinieks ir vainīgs un šādi izvērš „nukleāro terorismu“ pret visu Eiropu. Ja tiks trāpīts reaktoriem, tad var notikt liela nelaime, līdzīga Černobiļas katastrofai. 

Ukraiņu tehniskais personāls jau pusgadu strādā atomelektrostacijā krievu terora situācijā. Šis ir jau nākamais drošības risks. Delegācija strādās Zaporižjas AES līdz sestdienai, taču vēlas palikt tur pastāvīgi un uzraudzīt drošību. Pagaidām neizskatās, ka Kremlis šādu atļauju būtu gatavs dot.  

Krievija, protams,  izplata dezinformāciju par to, ka IAEA (ANO organizācija) tiek „vadīta no rietumiem“ utt. Melo, ka ap AES poļi un lietuvieši izliekot mīnas  un tamlīdzīgi. Kremlī ilgi tika filtrēts arī ekspertu sastāvs.  No 14 ekspertiem neviens nedrīkstēja būt no ASV vai Lielbritānijas. Tās sastāvā ir lietuvieši, poļi un vairāku NATO valstu pārstāvji. Krievi pieprasīja, lai delegācijā iekļauj pārstāvjus no Ķīnas un Serbijas.  

Attēls no DN  

Leave a Reply