Vai klusējošie dzīvo ilgāk?

Vispirms Zeļenskis skaļi un publiski informēja, ka būs uzbrukums Hersonai. Pirmdien tas arī tika uzsākts, bet…reportāžu no turienes nav. Kijeva izvēlējusies jaunu informācijas stratēģiju – klusēšanu. Tagad grūti saprast kā viņiem iet. Vieni avoti ziņo, ka krievi panikā bēg. Citi – neziņo neko. Trešie saka, ka noteikti ieņems Hersonu, bet krievu kanāli smīkņā, bet mēs viņiem neticam. Loģiski.

Katrai nopietnai militārai operācija ir vajadzīgs informatīvs klusums un pacietība. To var saprast. Grūtāk akceptēt ukraiņu nevēlēšanos ielaist valsī žurnālistus šajā ofensīvu brīdī. Vienlaikus tiek lūgts nekur nepublicēt attēlus un bildes no ukraiņu armijas mašīnām sociālajos medijos. Baidoties, ka krievi var tās lokalizēt. Visi esam klusēšanas zvēresta marķēti. Kā sazvērnieki Ukrainas interesēs. 

Klusums vīd arī no ASV puses. Preses brīfingā Pentagons atsakās runāt par šo ofensīvu Ukrainā publiski. 

Ko mēs varam izlobīt par notikumu gaitu? 

Ir atkaroti pāris ciemi pie Hersonas. Inhulecas upes krastā veikta operācija, bet nekas vairāk. Fakti starp ziņojumiem liecina, ka kara dzirnavas maļ lēni un stratēģiski. Ir upuri (Wall Street Journal).

  • Viņi šauj cik spēj. Krieviem ir daudz ieroču, bet maz cilvēku“, – liecina kāds ievainots ukraiņu karavīrs WSJ. Kāds cits karavīrs (Pavlo) liecina, ka dažās frontes zonās ukraiņi iet uz priekšu, bet citās ir spiesti palikt uz vietas. 

 Krievi nocietinājušies trijās līnijās ap Hersonu.  Pagaidām munīcija viņiem pietiek ( Britu aizsardzības departaments un Institute for study of War). 

Šajā skaistajā laikā atkal iet bojā cilvēki. Liels skaits ievainoto. Traģiski.

Taču Krievijas izraisītajā karā esam ierauti arī mēs. Tas notiek ne tikai Ukrainā, bet arī pie mums – Rīgā, Siguldā un Rēzeknē.   

Tāpēc, ka Krievijas karš pret Ukrainu ietver sevī piecus faktorus: karš politiskajā frontē ārzemēs, kiberkarš, informācijas spiediens uz pretinieku un tā sabiedrotajiem, spiediens uz energopiegādēm un šantāža. 

Pirms uzbrukuma Ukrainai, krievi izsita no ierindas satelītu komunikāciju KA-SAT, kuru izmanto Ukraiņu armija. Sekoja virkne kiberuzbrukumu vairākos virzienos arī Ukrainas sabiedroto sabotēšanai.

Pēc tam Krievija aktīvi strādāja ārzemju auditorijas virzienā, lai uzspiestu savu versiju par šo karu informatīvajā telpā. Šo Kremļa pasaku maļ daudzi joprojām arī mūsu valstī. Tātad  – Putina cīņa pret it kā ukraiņu nacistiem un it kā amerikāņu laboratorijām, kas izplata nāvi. Tā tika murgots un daudzi to noklausījās un sāka izplatīt tālāk. Kā konspirācijas teoriju. 

Šo kara formu var nosaukt par informācijas operāciju, kad kāda valsts uzspiež citām savu viedokli, kas savā būtībā ir melīgs. Tāpēc ir svarīgi, lai arī Latvijā anulē uztveršanai visus melīgos kremļa informācijas avotus. Te nav runa par cenzūru, bet gan par informācijas kara uzbrukuma formu.

Nākamais solis ir piekukuļot citu valstu viedokļu noteicējus vai politiskos līderus kā arī amatpersonas Kremlim vajadzīgu lēmumu pieņemšanā. Pirms kara tika kukuļotas ukraiņu amatpersonas, lai Ukrainas anšluss norisinātos netraucēti. Taču tas neizdevās. 

Nebūsim naivi, arī Latvijā ir samērā liels skaits Kremļa piekukuļoto personu, kas netieši atbalsta Putina vajadzības Latvijā. Ar to mums visiem būtu jārēķinās vēlēšanu laikā, kad Putina cilvēki un stipendiāti mēģinās atkal iekļūt kā deputāti Saeimā. Pie kam, šie cilvēki nav tikai un vienīgi krieviski runājošie. 

Nākamā kara forma ir krievu enerģijas eksporta efekti Eiropā. Tieši šī svira lieliski trāpa pa vāciešiem, kas jau tagad izskatās noguruši no Ukrainas kara un ir gatavi uzdāvināt visu Ukrainas teritoriju Putinam, ja viņu ikdienas izdevumi tāpēc samazinās. 

Nākamā ir neredzamā līnija – publiski iznīcināt pretinieka skaļākos oponentus, indēt politiskos pretiniekus, novākt tos, kas runā pretī un turēt nāves bailēs krievu tautu. 

Putins prot iebaidīt. Pēc viņa atomkara draudiem, daudzi ir gatavi piekāpties un kniksēt diktatoram bez mitas. 

Kremlis prot apmelot nevainīgus cilvēkus, mākslu, zinātni un gudrus prātus. Pēc viņa scenārija, visus vajag iemīt dubļos. Ja visus padara par mēsliem, tad Putina zvaigzne iemirdzēsies spožāk pie „rietumu vispārējā posta“ debess juma. 

Pašlaik kampaņa pret somu un zviedru pasaku tēliem Kremlis turpina Pēterburgā. Tēvocis Sems dancina Pepiju un Trolli Muminu.  „Neesiet lelles svešas varas rokās“, – tiek sludināts aicinājumā. Šo kampaņu Kremlis sāka jau maijā Maskavā un tagad tā tiek turpināta Pēterburgā. Formāli to organizē biedrības „Mūsu uzvara“ Maskavas kantoris, kas it kā neeksistē reālajā dzīvē. Taču ja pameklē dziļāk, tad atklājas, ka tāda organizācija ir bijusi un eksistējusi Latvijā. Facebook vai Vkontakte lapas likvidētas.  Kremlis ir pasaules čempions melošanā un šādas organizācijas tas prot uzcept un likvidēt kad vien vajadzīgs. Somijai uz Zviedrijai šādi tiek uzbrukts dēļ vēlmes iestāties NATO. 

Vai parastie krievi šo savu vadoņu melošanu pieņem? 

Pavaicāsim pensionētai skolotājai Pēterburgā. 

  • Nu…viņi te grib pateikt, ka jūs atļaujat amerikāņiem sevi komandēt.
  • Tu tiešām tam tici?
  • Mani daudz vairāk uztrauc dzīves dārdzība…

Olga maina tēmu. Loģiski – nevajag runāt par bīstamām lietām. Padomju Savienībā bija tieši tāpat. Kas klusē, tas ilgi dzīvo.   

Attēls no DN    

Leave a Reply