Sestdienas vēlētāju skola, nr. 4

Šodien atsākam „Sestdienas skolu vēlētājiem 2022”. 

Ceturtā nodarbība. 

Līdz šim esam apskatījuši vairākus būtiskos principus, kas būtu jāievēro izvēloties savu partiju. Tātad: 

  1. Ir jāiet uz vēlēšanām, jo šī ir mūsu valsts un tikai kopā mēs to spējam pasargāt no ļaunuma un neveiksmēm. Īpaši svarīgi tas ir tagad – Ukrainas kara apstākļos. Zviedrijā uz vēlēšanām iet 87% pilsoņu, pie mums apmēram puse. Ir jāsaņemas un jāiet balsot.
  2.  Nevajag saskaisties un pārdzīvot, ka neviena partija nav gana laba. Tas ir normāli. Visās valstīs vēlētājiem ir tieši tā pati problēma. Ar partiju nav jāprecas, tāpēc samierināsimies, ka neviena nav 100% pievilcīga. Atsijāsim tās, kas nejēdzīgas vai bīstamas mums un Latvijas valstij. Pēc tam izvelēsimies no atlikušajām „mazāko ļaunumu“ sev un valstij. Par to arī balsosim.
  3. Nebalsosim par narcisiem jeb vīriešiem, kas neprot zaudēt politikā un dzīvē. Tādiem kā Donalds Tramps. Mūsu politikā (un daudzās citās jomās) tādu ir samērā daudz. Viņi redz tikai citu kļūdas, bet savējās nekad nepamana. Spītējās, krīt histērijā, bet kritizē tikai citus, nevis sevi. Izvairīsimies no partijām, kas nodarbojas ar citu cilvēku vai partiju kritizēšanu. 
  4. Nevajag balsot par mazām partijām jeb tādām, kurās darbojas kāds mūsu rads, draugs vai paziņa, slavenība vai populāra persona. Tas, ka cilvēks ir labs draugs vai labs ārsts vēl nenozīmē, ka viņš būs arī labs politiķis. Mūsu Saeimā ir darbojušies vairāki slaveni rakstnieki, komponisti, populāri sportisti un iecienīti ārsti, taču nekādu īpašu labumu valstij un tautai viņi ar šo darbošanos nav devuši. Nebūsim mušas. Neuzķersimies uz saldiem mušpapīriem.
  5. Nevajag vērtēt, izejot no partijas nosaukuma. Artusa Kaimiņa partijas „Kam pieder valsts!“ patoss jau sen politikas kapos un man pat kauns atcerēties cik patētiski daudzi devās pagājušajā reizē uz vēlēšanām, balsojot tieši par šo brēkātāju partiju.  Skraidīja pāris mēnešus pa parlamentu ar savu rokas kameru, „atmaskoja“ nezin ko, taču reālo parlamentārieša darbu nestrādāja: mediju telpa tika aizlaista atmatā trakāk nekā agrāk. Artus Kaimiņa devums komisijai (kuru viņš vadīja) manuprāt vienādojams ar 0.  Tātad, lūdzu neizvēlēsimies nepārbaudītas kārtis. Nevajadzētu balsot par jaunu un neatzīstamu partiju , cerot, ka tā „tīri slaucīs“ prom gružus no mūsu ikdienas.
  6. Izvēlēsimies lielo partiju, kas var pārvarēt 4% robežu. Ja balsosim par lielajām partijām, tad nodrošināsim valstij lielāku stabilitāti. Iepriekšējās nodarbībās jau noskaidrojām ko tas nozīmē. Tātad – par lielajām partijām. Vislabāk par trim lielākajām. Vairāk ne. 
  7. Ja esam izvēlējušies vienu savējo, lielo partiju, tad ejam balsot. Paņemam partijas lapiņu ar uzvārdiem. Nosvītrojam tos deputātu kandidātus, kas mums nepatīk. Atzīmējam tos, kas patīk. Ja gribam vēl skarbāk, tad nosvītrojam pirmos 10, kas sarakstā. Atlikušos neaiztiekam, lai viņi šādā veidā paceļas uz augšu. Tā mēs nojauksim partijas finansētāju un treknā gala loģiku. Tiks ievēlēti tie, kas saraksta beigās. Apakšā. Iespējams, ka šādi mēs dosim priekšroku jauniem cilvēkiem un jauniem spēkiem pārbaudītas partijas ietvaros. Nekādā ziņā nedrīkst izsvītrot visus un iemelst šādu 100% sasvītrotu sarakstu urnā. Tā nedarām. Labi? Ja visi ir izsvītroti, tad vienalga esam nobalsojuši par partiju un tās nomenklatūru.  Tātad nosvītrojam pirmos 7-10 un iemetam urnā. Viss. Pienākums pret Latviju un Ukrainu ar šo ir izpildīts. 

Tāds ir mūsu reglaments. Ejam uz vēlēšanām un balsojam. 

Sāksim sijāšanu. Lielākais ļaunums. Kur tas dzīvo?

Man ir priekšlikums – šodien sāk ar lielu tēmu. Ukrainas karu. Tātad – sāksim ar karu un valsts drošību. Manuprāt šis ir pats svarīgākais jautājums patlaban. Kā partijas izturas pret šo jautājumu?

Kuras partijas atbalsta Krievijas invāziju Ukrainā vai ieņem neskaidru pozīciju šajā jautājumā? 

Pēc manām domām tās ir prokremliskās partijas, kuras izveidotas krieviski runājošās minoritātes privilēģiju saglabāšanai Latvijā: Latvijas Krievu Savienība un Saskaņa, kā arī Šlesera partija – Latvijas pirmajā vietā un Lemberga partija – ZZS.  Lembergs ir vairākkārt izteicies pret NATO un paudis prokremliskas idejas. 

Vai piekrītat? 

Lūdzu piedāvājiet kuras partijas ir jāsijā projām šajā pirmajā piegājienā? Kuras ir tās, kas nenosoda Krievijas agresiju Ukrainā un varētu atbalstīt Putina tanku ienākšanu Latvijā? 

Pievienoju saites uz iepriekšējām nodarbībām:

1 nodarbība

2.nodarbība

3.nodarbība

Leave a Reply