Dronu pirkšana kā krievu patriotisms

Hersonas krievu ieliktenis Vladimirs Sadlo vakar pieprasījis, lai visas civilpersonas atstāj Hersonu. Dēļ gaidāmā ukraiņu armijas uzbrukuma. Jau tagad notiekot kaujas pilsētas pievārtē un tāpēc Sadlo pieprasījis Maskavai evakuācijas autobusus (Reuters). 

Tas nozīmē, ka arī Maskava ir sagatavojusies ukraiņu armijas uzbrukumam. 

Sarunās ar Eiropas tiesas pārstāvjiem vakar Zeļenskis atklāja, ka Ukrainai tikai 10% robežās pietiek pretgaisa aizsardzības ieroču (France 24). Vienlaikus viņš novērsa jebkādus mēģinājumus uzsākt diplomātisku sarunu gaitu ar Krieviju. „Diplomātija nav iespējam apstākļos, kad jāvienojas ar pretinieku, kurš nerespektē starptautiskas vienošanās, likumus un noteikumus“, – uzsvēra Ukrainas prezidents. (DN).

Vakar izdevās izglābt 12 gadus vecus zēnu no sabombardētas piecstāvu ēkas Mikolajivā. Zem gruvešiem atradušies vēl septiņi cilvēki, kurus nav izdevies izglābt. Krievu uzbrukums notika pēc pusnakts un sagrāva piestāvu ēkas divus augšējos stāvus (DN). Šos graujošos aktus krievi veikuši pateicoties irāņu droniem. Krievi tos izmantojuši, lai uzbruktu daudzdzīvokļu namiem arī Kijivā. Cik zināms, tad Vladimirs Putins tikko pasūtījis jaunas Irānas dronu Shahed 136 kravas (2400 gab.). Šie droni veic divas funkcijas: spēj pārnēsāt lādiņus un var doties uz mērķi lai pašiznīcinātos (SvD). 

Vairākas valstis pieteikušās apgādāt Ukrainu ar pretgaisa aizsardzības sistēmām. Jau norādīju, ka Vācija piegādās Iris-T, Nīderlande un Francija attiecīgi savējās. Tāpat Lielbritānija, kas „piemetīs klāt“ pretgaisa aizsardzības sistēmai arī vairākus simtus dronu un haubices (TT).

Pagājušajā nedēļā ES vienojās par modernu ieroču sistēmu piegādi ukraiņiem. Tika aicināts pie viena uzņemties ukraiņu karavīru apmācīšanu, par ko katra valsts izlemj pati. 

Vakar ANO nosodīja Doņeckas, Luhanskas, Zaporižjes un Hersonas aneksiju. 142 no 193 valstīm balsoja par rezolūciju, kas apstiprina Ukrainas robežu neaizskaramību un valsts neatkarību. 35 valstis attiecās no balsošanas, ieskaitot Ķīnu. Tikai Krievija, Ziemeļkoreja, Sīrija, Nikaragva un Baltkrievija balsoja pret.  

Norvēģija un Zviedrija uz robežām aizturējušas vairākas krievu privātpersonas, kas iegādājas dronus ārzemēs un cenšas tos pārvest pāri robežai uz dzimteni. Šāds eksports šobrīd ir aizliegts. Vai uz Latvijas robežas pārbauda dronu pircējus? Ceru, ka tas notiek.

Attēlā – bēgšana uzlidojuma laikā Kijivā