Kaujas pie Bahmutas un kodolieroči baltkrievu lidmašīnās

Vakar sākās ukraiņu uzbrukumi Krievijas okupantu armijai Hersonas reģionā. Ziņu par notikumiem frontē pagaidām maz. Vienlaikus krievu armija mēģina tikt uz priekšu pie Bahmutas (Lielbritānijas aizsardzības ministrija). Šorīt Zeļenskis uzsver, ka situācija tur patlaban „ļoti sarežģīta“.

Ilons Masks pieprasa, lai Pentagons pārņem visas izmaksas, kas viņam jāsedz sakarā ar komunikācijas satelīta Space X izmantojumu Ukrainā. (CNN). Daļa Ukrainas ir nodrošināta ar interneta komunikāciju pateicoties viņa Starlink sistēmas satelītiem. Šo servisu viņš pavasarī ukraiņiem piedāvā pats, taču tagad – Krievijas spiediena iespaidā, grasās no šīs labdarības akcijas atkāpties. Pēkšņi vakar (vēlu vakarā), atsauca šīs savas prasības un deklarēja, ka ir gatavs tērēties Ukrainas dēļ. Kāpēc šāda mētāšanās? Domāju, ka te strādā gan FSB ar saviem ietekmes aģentiem (no vienas puses), gan arī rietumu tirgus spiediens (no otras puses). Nav vairs Tesla tik maģiski magnetizējoša kā agrāk. Ar to viņam jārēķinās.  

Vakar veikta krievu un ukraiņu kara gūstekņu apmaiņa. 20 pret 20 (AFP).

Kyiv Post ziņo, ka Krievija gatavojas aprīkot 25 baltkrievu kara lidmašīnas Su 25 ar kodolieročiem. Šo faktu apstiprina portāls Belarusian Hajun project (Twitter), norādot, ka vienošanās jau apstiprināta Maskavā. Modelis Su-25 ir krievu kara lidmašīna, kuru ražojis Krievijas uzņēmums Suchoj (TT).  

Vakar periodiski turpinājās krievu uzbrukumi arī Kijivai. Raķetes trāpīja diezgan tālu no centra un ziņu par ievainotajiem vai bojā gājušajiem pagaidām nav. Taču tika bojāta elektropiegādes līnija, ziņo Ukrenergo. Šī iemesla dēļ galvaspilsētas iedzīvotājiem lūdz pašlaik būtiski samazināt elektroenerģijas patēriņu (Telegram). Bombardētas arī Zaporižja, Nikopole un Dnipropetrovska.

Interesanti, ka Irāna noliedz, ka būtu piegādājusi dronus karam Ukrainā. Ukraina apsūdz Irānu par dronu Shahed 136 piegādi Maskavai, taču Irānas Ārlietu ministrs šādas piegādes kategoriski noliedz un uzsver, ka Karš neesot pareizasi ceļš problēmu risināšanā nedz Ukraina, nedz arī Afganistānā, Sīrijā vai Jemenā (TT).   

„Krievija izmanto pretinieka seksuālu pazemošanu un izvarošanu kā militārās stratēģijas sastāvdaļu“- informē ANO ģenerālsekretāra vietniece Pramila Patena intervijā AFP. Viņa liecina, ka krievu karavīri pirms uzbrukuma ir bijušai apgādāti ar Viagru. Tas nozīmē, ka jau iepriekš tika paredzēts, ka meiteņu, sieviešu uz zēnu izvarošana un vīriešu seksuāla pazemošana ietilpst krievu karavīra kara pienākumos. Tā uzsver ANO pilnvarotā. Septembrī ANO publicēja pirmo ziņojumu par seksuālu vardarbību kara apstākļos, liecinot, ka jaunākā izvarotā persona ir bijusi 4 un vecākā 82 gadus veca. Pēc viņas domām, visi seksuālas pazemošanas akti kara apstākļos Ukrainā nav zināmi, šī esot tikai „leduskalna redzamā puse“ (DN).

Naftas vads „Draudzība“, kas stiepjas cauri Polijai un savieno Krieviju ar Rietumeiropu, ir atkal salabots. Ceturtdien tas tika bojāts, bet tagad viss esot kārtībā. Iespējams, ka šiem bojājumiem ir gadījuma raksturs un tie nav saistīti ar gāzes vada Norstreem 1 un 2 sabotāžu Baltijas jūrā (Reuters).  

Kopš Putina paziņojumiem par Zaporižjes pievienošanu Krievijai, pasliktinājusies AES darbinieku situācija. Tā uzskata IAEA šefs Rafaels Grosi. Ukraiņu specialistiem liek parakstīt darba līgumu ar Rosatom, jo tad it kā šī atomelektrostacija piederot Krievijai. Grosi uzskata, ka šāda prasība ir nepamatota. Pēc viņa domām visiem atomelektrostacijas speciālistiem jāatļauj turpināt strādāt bez ierobežojumiem un pazemojumiem  (IAEA).

Piektdien Putins publiski ziņoja, ka 16 000 rezervistu ir iesaukti armijā un pavisam drīz ieņems savu vietu frontē Ukrainā. Taču britu izlūkdienests ziņo, ka šie karavīri ir ļoti slikti apgādāti ar apģērbu, īpaši  nepietiek bruņu vestes. Lai tās iegūtu, karavīram, pašam jāmaksā par šādu aizsarglīdzekli 40 000 rubļu jeb ap 700 eiro. Vēl aprīlī šāda veste Krievijas tirgū esot maksājusi 12 000 rubļu (Ministry of Defence, UK). 

Attēlā krievu lidmašīnas Blatkrievijas armijai, kas tiks apgādātas ar kodolieročiem

Leave a Reply