Vai Krima varētu tikt atbrīvota gadu mijā?

Polijā nokritušās raķešu atlūzas esot tomēr ukraiņu (Washington Post). Tās otrdien nogalināja divus cilvēkus Pševoduvas ciemā, kas atrodas 6 kilometru attālumā no Ukrainas robežas. Jā, raķetes bija Krievijas ražojums un tāpēc aizdomas uzreiz krita uz Kremli. Tagad tomēr noskaidrojies, ka ukraiņu pretgaisa aizsardzības sistēma ir vainīga pie nelaimēm Polijas pusē. No vienas puses tā ir laba ziņa, jo Krievija nav uzdrošinājusies uzbrukt NATO valstij un aizsākt trešo pasaules karu. No otras puses – vainīgi tomēr ir krievi, jo viņi uzbruka ukraiņiem tuvu Polijas robežai un aizstāvēšanās bija neizbēgama. Slikti, ka nejēdzīgas krievu apsēstības dēļ, cieš arī poļu zemnieki. Protams, ka Kremļa mediji turpina stāstīt, ka tomēr šauts no Baltkrievijas.

Cienu ukraiņus par to, ka viņi nepamet savu zemi arī smagā un grūtā situācijā. Taču tagad visi tiek aicināti aizbraukt uz laiku, palīdzētu savai valstij uzvarēt šo karu (BBC). Elektrības pārrāvumi un neiespējamība nodrošināt visiem siltumu ziemā, ir galvenie iemesli. Aizsardzības ministrs Volodimirs Havrilovs uzskata, ka Ukrainas atbrīvošana būs pabeigta pavasarī (Skay News). Krima būšot brīva jau gadu mijā un jaungadu mēs varēšot svinēt iedzerot šampanieti par brīvu Krimu. 

Simtiem cilvēku ir pazuduši no Hersonas Kremļa okupācijas laikā (The Conflict Observatory, Yale University). Analītiķi dokumentējuši 226 personu pazušanu un ¼ no tiem gājuši bojā krievu spīdzināšanas rezultātā. Šīs „tīrīšanas“ Hersonā tika veiktas no krievu armijas cilvēku un FSB puses, izmantojot iepriekš sastādītus sarakstus ar uzvārdiem, kas „varētu pretoties un nebūt lojāli“ okupācijas varai. Nogalināto skaitā ir vīrieši mobilizācijas vecumā, žurnālisti, skolotāji un bijušie policisti. Dokumentēta arī seksuālo pazemojumu izmantošana spīdzināšanas procesā. (TT)

Krievija pašlaik gatavojas nākošajam mobilizācijas vilnim. Iesaukšana armijā sākšoties nākamā gada janvārī. Ārzemju ekspertiem šķiet, ka šie pasākumi Maskavai neko nedos un nemainīs šī kara iznākumu, jo iesauktie būs bez kara izglītības. (ISW) 

Ukrainas prezidents noraidījis krievu priekšlikumu par kauju pārtraukšanu ziemā.  Pēc viņa domām šādi rīkoties nav jēgas, jo ar šo Krievija vēlas iesaldēt esošo frontes līniju un pasludināt kara beigas. Miers esot iespējams tikai pilnīgi sagraujot okupentu armiju un aiztriecot to projām no Ukrainas. Džons Kērbijs (ASV) piektdien uzsvēra, ka miera sarunu iniciatīva esot ukraiņu rokās. 

Tikmēr frontē krievi turpina rakt 3 m platas tranšejas, kas palīdzēšot bremzēt ukraiņu tankus. Pašlaik Luhanskā ir +10 grādu silts un rakšana iet pilnā sparā. Taču drīz būs lietus un tad šī bedres pārvārtīsies dīķos. Izskatās, ka krievu pavēlniecība nerēķinās ar ziemas iestāšanos. Granātas tāpat sasniegs šo grāvjus un droni arī. Lai aizsargātos pret droniem, ir nepieciešama laba pretgaisa aizsardzība. Pagaidām tāda šajās frontes zonās nav izveidota. Taču krievi turpina būvēt „Vāgnera līniju“ Kāda tā izskatās? Priekšpusē ievietotas mīnas, pēc tam mazas, asas betona piramīdas (zobi= 1m), lai apgrūtinātu transporta pārvietošanos. Pirms tām izvieto „lamatas“, kurās jāiesprūst ukraiņu transportam. Visbeidzot tranšeja, kurā slēpjas karavīri. Taču tiem vajadzīgs arī siltums un pārtika. Tranšeju būvē zig-zag formā, ar bunkuriem.

Tieši tā vācieši būvēja savu „Zigfrīda līniju“ 1940.gadā Tā toreiz bija ap 600 km gara. Tagad Kremļa mediji šo sauc par „Vagnera līniju“, kas no kvalitātes viedokļa maz līdzinās nacistu būvei.  Tur „pūķa zobi“ esot bijuši lielāki un ierakti zemē. „Nav svarīgi cik lielas tranšejas vai „pūķa“ zobi. Noteicošais ir kā karo karavīri. Tā ir krievu smagāka zona“ – uzskata Joakims Pāsikivi. Pagaidām lielākā šāda celtne ir Hiršas ciematā pie Luhanskas. To var labi redzēt satelītu attēlos un tur tā ir 2 km gara.  Kopumā visa krievu aizsardzības zona ir pārāk gara un iestiepta un pēc Pāsikivi domām, var nedarboties. Rodas iespaids, ka viņi grasās uzsākt karo tikai pavasarī (RUSI).

Pagaidām izskatās, ka krievu taktika paredz ziemas bombardēšanu un cerību, ka ārzemes ukraiņiem vairs nepalīdzēs. Šī iemesla dēļ Kremlis pašreiz runā par pamieru. Tas. ļoti būtu vajadzīgs tieši krievu pusei.  

Attēlā – ukraiņu atbrīvotāji Hersonā tiek sagaidīti kā slavenības        

Leave a Reply