Cik atbaidoši smird krievu oligarhu nauda?

Speciāli TVNET

Pagājušajā nedēļa krievu miljardieri Mihailu Frīdmanu arestēja Londonā. Viņu apsūdz naudas atmazgāšanā un dokumentu viltošanā. Jāuzsver, ka miljardieris pats jau vairākkārt sūdzējies par savu skarbo dzīvi ārzemēs, nosodot Krievijas oligarhu blokādes politiku. Grūti atrast kādu, kas Frīdmanam tagad justu līdzi. Agrāk tā nebija.

Toreiz Mihails Frīdmans bija viens no Lielbritānijas bagātākajiem cilvēkiem, jo 2016.gadā iegādājās sev daiļo un senatnīgo Viktorijas laiku ēku Athlone House Londonas Hampstead Heath. Pirkums viņam izmaksāja 65 miljonus sterliņu mārciņu. Šādi Kremļa oligarhs tika arī pie slaveniem kaimiņiem. Tagad viņam līdzās dzīvo modele Keita Mosa un aktieris Džuds Lo. Pāris metrus tālāk kapos aprakts guļ pats Kārlis Markss.

Proletārieši – savienojieties

Kārlis Markss (savu slaveno tekstus ievadā) aicina visu zemju proletāriešus apvienoties kopīgai cīņai. Tas attiecas arī uz Frīdmanu, jo savu karjeru (Padomju Savienībā) viņš savulaik sāka kā logu tīrītājs. Dzimis Ļvivā un ātri izlauzies pie Kremļa kontrolētajiem naudas sūkņiem. Labvēlīgu apstākļu rezultātā, viņš pieder pie pirmās īpaši bagāto krievu oligarhu plūsmas, kuriem “apaugt ar naudu“ palīdzēja Jeļcina politika. Brīdī, kad Putins nāk pie varas, viņš ir jau oligarhs, jo 1990.gadā dibinājis Alfa bank Krievijā. Šobrīd tā ir viena no lielākajām privātajām krievu bankām.

Nedomāju, ka būtu jāpaskaidro kāpēc bagātie krievi nedzīvo dzimtenē, bet ārzemēs. To visi zina kāpēc. Cits jautājums – kāpēc viņus nav iespējam sodīt par to kādā veidā viņi tikuši pie lielas naudas un to piesavinājušies. Sodīt viņus nevar tāpēc, ka nav pierādījumu par to kā tieši viņi ir izmantojuši civilizētā pasaulē neatļautus paņēmienus, lai kļūtu bagāti. Kamēr krievu likumi viņiem atļauj ņemt kukuļus, nemaksāt nodokļus, pārcelt visus ienākumus uz ārzemēm, mēs šīs kategorijas cilvēku ienākumus uzskatām par „netīro naudu“. Jo tā iegūta netīrā (negodīgā) ceļā. Protams, ka par šo tēmu var filozofēt gari un plaši, taču zinātāji pateiks, ka tik lielu naudu (tik īsā laikā) iespējams nokampt tikai un vienīgi apzogot līdzstrādniekus un valsti ar Kremļa ziņu.

Naudas iesmaržošana

2013.gadā, pēc pārcelšanās uz dzīvi Londonā, Mihails Frīdmans turpināja strādāt privātā kapitāla investīciju uzņēmumā LetterOne ar mērķi koncentrēties uz telekomunikāciju, tehnoloģiju un enerģētikas nozarēm. Šim uzņēmumam pieder vācu energouzņēmums Wintershall Dea, spāņu pārtikas veikalu ķēde Dia un britu veselīgā uztura un uzturpiedevu uzņēmums Holland & Barrett. Viss bija labi līdz februārim. Tobrīd Eiropas Savienība iekļāva arī Frīdmanu sankciju sarakstā un raksturoja kā „vadošu krievu privātuzņēmēju, kurš ietilpst viedokļa veidotāju grupējumā tuvu Vladimiram Putinam“. Frīdmans pats pret šo raksturojumu protestēja. Bija ļoti sašutis. Vēlāk uzzinājām, ka nākamajā dienā pēc Ukrainas kara uzliesmojuma, viņš bija nosūtījis saviem darbiniekiem vēstuli, kurā krievu invāzija Ukrainā tika raksturota kā „traģēdija“ un pievienots secinājums, ka „karš nekad neko nav atrisinājis“. Pēcāk viņš caur palīdzības organizāciju Genesis Philantropy Group dāvināja 10 miljonus dolāru ukraiņu bēgļu atbalstam. Vai viņš kritizēja šo Putina lēmumu – iebrukt Ukrainā? Nē. Vai atļāvās to publiski apšaubīt? Nē.

Turpat līdzās vīd „ar Latviju saistītais banķieris“ Pjotrs Avens. Starp citu, latvietis viņš ir nosacīti, jo tautība „latvietis“ bija tikai viņa vectēvam pa tēva līniju. Viss. Taču ar to pietika, lai saņemtu brīvās un neatkarīgās Latvijas pasi. Pjotrs ir dzimis Maskavā 1955.gadā. Vēlāk studējis ekonomiku, 1991-1992. bijis Krievijas ārlietu ministra vietnieks, vēlāk ministrs vairākās valdības un tā nonācis tuvu prihvatizācijas iespējām Krievijā. Tad Alfa Grupas valdes loceklis un Alfa banka prezidents no 1994.-2011.gadam. Vēlāk tā paša LetterOne Group direktoru padomes loceklis un emigrants Londonā no Krievijas. Tātad – viens no Krievijas oligarhiem. Tāpēc arī viņu 2022.gada aprīlī iekļāva ES sankciju sarakstā.

Pasaules mediju uzmanību toreiz pievērsa Krievu oligarhu privāto īpašumu iesaldēšana, apķīlāšana. Sākot ar lidmašīnām un beidzot ar jahtām. Frīdmans apgalvo, ka viņam neesot jahtas un lidmašīnas. Viņam piederot tika māja Londonā un vecākiem esot iegādājies dzīvokli Latvijā. Tas arī viss. Tāpēc sankcijas neesot vajadzīgas.

Galu galā ASV nav sodījusi Frīdmenu, Avenu un Germanu Kānu. Jo represijas esot vērstas pret Avenu un Frīdmanu tikai kā privātpersonām. Tikmēr Alfa Bank turpina strādāt. Tas pats notika ar Ališeru Usmanovu. Viņam atņēma jahtu un privāto lidmašīnu, bet uzņēmumi biznesu nav pārtraukuši. Viņš joprojām ir bagātākais Krievijā un iespējams, ka otrs bagātākais Lielbritānijā. Piemēram, aiz masīva žoga Jūrmalā, Kāpu ielā 51 var apskatīt viņa Latvijas īpašumu. Formāli nams pieder Usmanova padēlam un uz šī pirkuma pamata viņš ir ieguvis Latvijas Zelta pasi jeb termiņuzturēšanās atļauju līdz 2025.gadam.Vairāki dzīvokļi krievu bagāto emigrantu namā Dzintaru 13/15 nopirkti Usmanova radiem, kas tāpēc automātiski ieguva uzturēšanas atļaujas un ceļošanas dokumentus.

Iekļaujot Usmanovu sankciju sarakstā, Eiropas Savienība viņu raksturoja kā vienu no Vladimira Putina cienītākajiem oligarhiem, kurš ir pārstāvējis Krievijas prezidenta biznesa interesēs ārzemēs un pieskatījis naudas plūsmas. Pēc Navaļnija domām, Usmanovs ir viens no tiem, kas palīdz Vladimiram Putinam, finansējot viņa idejas režīma stiprināšanai. Kādā apjomīgā intervijā Bloomberg Fridmans sūdzējās par sankcijām un apgalvoja, ka oligarhu ienākumu iesaldēšana nekā neietekmēšot kara gaitu Ukrainā. „Tie, kas šādu politiku izvēlējušies, neko nesaprot no Krievijas“, – apgalvoja žurnālistiem Frīdmans. Līdzīgi izteicās arī citi krievu oligarhi ārzemēs. Frīdmans uzskatīja, ka sankcijas jāatceļ. Tad viņš varētu vēl vairāk palīdzēt Ukrainai.

Vai Frīdmans patiešām būtu palīdzējis valstij, kurā piedzimis? Grūti pateikt. Iespējams, ka šis bija tikai iežēlināšanas veids. Brīdī, kad krievu nakti šķērsoja Ukrainas robežu, pie viņa durvīm klaudzināja britu policija. Jauns process pret krievu oligarhu bija sācies.

Nav grūti uzminēt, ka Ukrainas kara sākšanās, nebija Frīdmana labvēlīga lieta. Nepavisam nē. Izskatās, ka viņam nav izdevies iesmaržināt savu netīro naudu un tā turpina smirdēt atbaidoši riebīgi.

One comment

Leave a Reply