Nodevēja alga un bažas par atentātu pret Putinu

Šodien par nodevējiem. Vispretīgākais personu tips, kas visos konfliktos izvēlas nākamo uzvarētāju un palīdz tieši tam. „Mīlu nodevību, bet neciešu nodevējus“, – esot teicis Jūlijs Cēzars, lai gan draugs Marks Bruts bija tas, kas viņu pašu nodeva un iznīcināja. Tagad kārta pienākusi ukraiņu nodevējiem. To ir daudz, viena daļa no tiem tiek „noķerti“ un pamazām uzpeld ūdens virspusē. Kā mēsli. 

Viens no viņiem ir tikko notiesātais ar ieslodzījumu cietumā uz 10 gadiem par krievu militāra blogera Igora Girkina apgādāšanu ar militāru informāciju Slovjanskā. Šo krievu vīru aizturēja pie frontes līnijas Doņeckas reģionā jau pavasarī. Viņš bija apkalpojis krievu „Doņeckas Tautas Republikas“ (DNR) līderi Igoru Girkinu ar faktiem par ukraiņu armijas pozīcijām frontē. Par to ziņoja Novaja Gazeta. Nodevējs bijis ļoti centīgs: piegādājis Girkinam vajadzīgus un nevajadzīgus sīkumus par ukraiņu armijas stāvokli, reljefu Slovjanskā utt. 

Rudenī Girkins jeb Strelkovs pats piedalījās kaujās pret ukraiņiem. Pēc kaujas viņš aizbrauca uz Krieviju un ļoti aktīvi izpaudās krievu medijos par problēmām, kas krievu pusē netiekot nokārtotas. Esot krīze militāro operāciju plānošanā, nedz virsnieki nedz karavīri nesaprotot par ko viņi karo un kā tas jādara. Pēc Girkina domām krievu armija esot steigšus jāreformē, lai tā gūtu labākus panākumus karā ar Ukrainu. Girkins visus šo mēnešus ir bijis izaicinošs savos izteikumos un mēs varam tikai pabrīnīties kāpēc Putins viņu pacieš. Decembrī Girkins izteicās īpaši kašķīgi krievu medijos, apgalvojot, ka zivs pūstot no galvas un „zivs galva pašlaik ir galīgi sapuvusi“. (DN) 

Ukrainas izlūkdienests ir piesolījis diezgan lielu summu naudas tam, kas notvertu Girkinu un nodotu viņu ukraiņiem. Viņš esot viens no pašiem populārākajiem krievu teroristiem (Novaja Gazeta). Novembrī viņu tiesāja neklātienē par to, ka 2014.gadā viņa vadībā tika notriekta Malaysia Airlines  pasažieru lidmašīna MH17 ar 298 pasažieriem uz klaja. Visi gāja bojā pēc lidmašīnas avārijas okupētajā Ukrainas teritorijā. Krievija jau paziņojusi, ka Girkinu soda izciešanai neizdos. 

Vakar baltkrievu mediji nenogura ziņot par to, ka viņu teritorijā (Brestas zonā, 15 km no Ukrainas robežas) esot nokritis ukraiņu S-300. Tika izsaukts uz sarunām Ukrainas vēstnieks Baltkrievijā. (Belta) Pagaidām nav ziņu, ka būtu cietušie (The Guardian), taču „cepšanās“ medijos turpinās un ukraiņu mediji ziņo, ka šī esot krievu provokācija, lai piespiestu baltkrievus iesaistīties kara darbībā (SvD) 

Ukraina vēlas, lai ANO šefs Antonio Guterešs uzņemas miera sarunu starpnieka lomu. Pagaidām no Ņujorkas nav ziņu, ka ģenerālsekretārs būtu gatavs šo misiju uzņemties. 

Miera faktu pašlaik ietekmē 3 faktori: 1) ukraiņu izturīgums, 2) rietumu palīdzība ukraiņiem, 3) Putina spēja vai nespēja „turēt Krieviju“ skarbā kontrolē. Tādejādi ir arī trīs scenāriji:

  1. Labais scenārijs: Ukraina atgūst visu savu teritoriju Dņepras kreisajā krastā vai austrumos – Luhanskas zonu. Bahmuta pagaidām turas un pastāv iespēja atbrīvot arī Kreminu un Svatovi. No šejienes iespējams atgūt  Lisičansku un Severodoņecku.  Dienvidos ukraiņi var aiziet līdz Melitopolei un sagraut krievu bloku pie Azovas jūras. Ja tas izdodas, tad nākamais solis būs Krima. Pagaidām situācija ir saspringta, jo krieviem tagad labāks ģenerālis (Sergejs Surovikins), kas pamanījies pamatīgi nocietināties šajās teritorijās un tās atņemt ukraiņiem nebūs viegli. 
  2. Sliktais scenārijs: Krievija krampjaini turas jau okupētajā zonā, ieņem Bahmutu un tad dodas uz Kramatorsku un Slovjansku. Surovikins cer, ka čmobiku masa šo projektu varētu realizēt. Viņi neesot noguruši un „vāgnerieši“ rādītu priekšzīmi kā pareizi jākaro. Ja tas krieviem izdodas, tad viņi dosies tālāk uz Hersonu un ziemeļos nāks palīgā baltkrievi, kuru plānos ir ieņemt Kijivu. Nosalušie un izmocītie civilie iedzīvotāji šādā kara projektā varētu zaudēt spītību un neturētos vairs naidniekam pretī. Putins cer, ka šādi viss notiks – nosalušie, izsalkušie un krievu artilērijas nomocītie ukraiņi padosies paši. Nedomāju, ka tas izdosies.  
  3. Sasaluma punkts: nav būtisku panākumu nevienai no pusēm. Turpinās artilērijas kaujas. Bojā iet cilvēki, bet būtisku pārmaiņu frontē nav. Krievu karavīru sliktā motivācija kaujām un niecīgie panākumi tiek kompensēti ar viņu „masu“ (skaitu). Visos karos krievi nežēlo savējos un upurē tos labprāt. Turpretī ukraiņi ir noguruši un viņiem pagaidāma pietrūkst vajadzīgo ieroču. Tā tas varot turpināties ilgi. 

Man šķiet, ka pirmais scenārijs ir visreālākais. Rietumvalstis tupina palīdzēt, piemēram Somija tikko nosūtījusi zāles un energosistēmas uzlabojumus ukraiņiem (Yle).  Lielbritānija gatavojas palīdzēt 2,3 sterliņu mārciņu apmērā 2023. gadā (Reuters). Palīdzība turpinās un neviens nav ukraiņus pametis ļauna likteņa varā. 

Krievijas ārlietu ministrs tikko realizējis savu nākamo publisko propagandas šovu un draudējis ASV pārtraukt gatavot atentātu pret Krievijas prezidentu Putinu. (RIA) Piebilstot, ka Krievija esot apguvusi veidos, kā traucēt Ukrainai saņemt ieročus no rietumiem. Baidīt un draudēt Lavrovs prot. Tas arī viss. Taču viņam nepatīk, ka Odesā aizvākti Katrīna II piemineklis. Tagad tas būs pieejams tikai muzejā. (TT)          

Attēlā Bahmuta (SvD)

Leave a Reply