25 gadi cietumā par nepareizu domāšanu

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs ieradies Brazīlijā. Turienes valsts prezidents Luīzs (Lula) da Silva paudis ideju, ka viņš varētu uzsākt miera sarunas starp Krieviju un Ukrainu. 

Vai tiešām to spēj izdarīt tālāks Brazīlijas kreisais prezidents? Rodas iespaids, ka ikviens sevi cienošs valsts galva vēlas paveikt šo neiespējamo misiju.

Kāpēc šo „starpnieku“ ir tik daudz? Tāpēc, ka liela daļa no viņiem vēlas ieiet vēsturē kā varoņi. Viena daļa (no viņiem) sevi uzskata par tik neatvairāmiem, ka pat diktatori saļims viņu priekšā un labosies. Citi vienkārši neorientējas reālajā situācijā, bet piedalīties grib. Aizliegt to nevar. Protams.  

Tāpēc pirms dažām nedēļām da Silvas padomnieks (pavisam slepeni) bija ieradies Maskavā un kaut ko runāja ar Vladimiru Putinu. Sagatavojot augsni „miera sarunām“. 

Nedomāju, ka šai iniciatīvai būs laimīgas beigas, jo Silva diezgan atklāti ir pats nostājies Krievijai draudzīgās pozīcijās un aicina ASV „izbeigt kurināt šo karu“. 

Viņš ir patētiski aicinājis arī Eiropas valstis būt labvēlīgām pret šīm miera sarunām. Jau agrāk Brazīlijas prezidents ir nācis klajā ar ideju, kuru uzskata par savu atklājumu. Proti – Krimu vajag atdot krieviem un tad mieru ar Krieviju varēšot mierīgi noslēgt. Līdzīgi priekšlikumi ir bijuši daudziem Krievijai draugiem. Diemžēl šāds priekšlikums ir ļoti negodīgs. Nožēlojams un zemisks. 

Lavrovs tiksies ar visiem Brazīlijas entuziastiem un tad dosies tālāk uz draudzīgajam valstīm: Kubu, Venecuēlu un Nikaragvu. Aina tieši tā pati, kas PSRS laikā – tie paši draugi.

Kopš Ukrainas kara sākuma ir pat palielinājusies Krievijas tirdzniecība un diplomātiskie kontakti ar vairākām Latīņamerikas valstīm par 4%. Miltu eksports par 48,8%. Starp citu, aizvakar Brazīlijas lielākā rīta avīze Folha da S. Paulo publicēja ievadrakstu ar virsrakstu: „ Krievija nevienam nedraud un nav drauds“. 

Vakar Maskavā ieradās arī Ķīnas Aizsardzības ministrs. Solīja sadarboties ar Kremli (The Guardian). 

Vakar Krievijā notiesāja krievu opozīcijas politķi, žurnālistu Vladimiru Kara Murzu. Viņam piesprieda 25 gadus cietumā. Ar ko? Par saviem pretkara uzskatiem. Tagad Krievijā vairs brīvībā nav neviena opozicionāra, kas runātu pretī Kremlim vai Putinam. Visi ir vai nu cietumā vai ārzemēs. Domāju, ka nav vajadzības paskaidrot, ka šāds sods ir ļoti neatbilstošs nodarījumam. Ja Ukrainas kara sākumā par pretošanos „specoperācijai“  tika piespriests cietumsods 7 gadi, tad mēs bijām sašutuši par šādu soda mēru cilvēkam tikai par to, ka viņš domā citādāk nekā Putins. Tagad par to pasu piespriež jau 25 gadus cietumā. 

Tas liecina par Kremļa izmisuma niknumu. Frontē Putleram neiet kā gribētos un vēl „daži runā pretī“.  

Šis nenormālai ssods jau tagad izpelnījies pasaules sabiedriskās domās un dažādu organizāciju nosodījumu. Cilvēks nav zadzis, slepkavojis. Nē, tikai domājis citādi. 

Par to – uz cietumu. 25 gadus.

Tikmēr karš iet savu gaitu, neraugoties uz Kremļa represijām.

Slovākija jau nogādājusi Ukrainā savas 13 Mig-29 lidmašīnas. (Kyiv Indempendent)

Sākušies protesti pret Ukrainas pārtikas produktu eksportu uz Poliju, Ungāriju un arī Bulgāriju. Poļi uzskata, ka viņu tirgu pārpludinot ukraiņu preces, kas esot lētākas. Sestdien Polija aizliedza ievest valstī no Ukrainas piena produktus, graudus, cukuru, olas, gaļu, dārzeņus, augļus. Līdz 30. jūnijam. (AP) Par šādu rīcību nav sajūsmā nedz Kijiva nedz Brisele, jo bija nolemts iepirkt no ukraiņiem, lai šādi palīdzētu viņiem grūtajā kara situācija. Tagad poļi un ungāri domā citādi. (TT)

Somija tikko iegādājusies no Izraēlas pretgaisa aizsardzības sistēmu David’s sling (Rafael). Tas somiem maksās 329 miljonus eiro. Pēc tam vēl 264 miljonus eiro. (HS)

No frontes pienāk ziņas, ka krievi gatavojas likt galveno akcentu uz gaisa floti. Mihails Teplinskis ir atkal „izvilkts ārā no miskates“ un iecelts no jauna par gaisa spēku pavēlnieku. Viņš ir Prigožina draugs un izskatās, ka krievu  kara blogeri savu ir panākuši. Starp citu, viņš ir dzimis Ukrainas teritorijā, netālu no Bahmutas, kur pašlaik turpinās asiņainas kaujas. Eksperti lēš, ka krievu gaisa flote ir ļoti novājināta un nekādu būtisku pagriezienu kara gaitā nepanāks. Protams, ka arī  jēdziens „desantnieks“ kopš PSRS laikiem „skan lepni“, taču nekas maģisks šajos karavīros nav. „Tie ir tikai labāk sagatavoti krievu kājnieki un viss“, – uzskata Jorgens Elfings. Viņš uzskata, ka pašreizējām kaujā pie Bahmuta nav un nebūs nekādu ietekmes faktoru uz cīņām maijā. 

Ko var uzskatīt par noteicošo faktoru Ukrainas karā patlaban? 

  • Kad tiks saņemtas visi rietumu ieroču piegādes Ukrainā, tad mainīsies situācija. Pagaidām viss nav saņemts un ukraiņu karavīru izglītošana nav pabeigta. Te ir vesela sastāvdaļu ķēde, kurai jāsakārtojas, – uzskata Jorgens. 

Kad sāksies pavasara kaujas? 

  • Aprīļa beigās vai visticamāk – maijā. Ukraiņiem svarīgi ir sapieri, jo krievi faktiski visu ir mīnējuši. To var paveikt ar Leopardiem. Tāpēc viņi šajā karā var kļūt par izšķirošo elementu, – konstatē Jorgens Elfvings. (SvD)  

Ir arī kāds dīvaini stulbs notikums. Krievi skumst, ka no valsts aizvācies IKEA. Tagad šī zviedru veikala vietā baltkrievi izveidojuši Kamprāda veikalu kopiju ar nosaukumu Swed House. 

„Mēs neesam IKEA, bet kopēsim šo uzņēmumu un veikalu“, – apgalvo  zviedru veikala kopijas īpašnieks Mamedali Kasimovs Krievijā (Reuters)

Aizvakar notikusi Zeļenska saruna ar Makronu. Abi esot diskutējuši Makrona vizītes rezultātus Ķīnā. (AFP)

Krievi turpina apšaudīt Slovjansku. Sestdien tur gāja bojā 20 cilvēku.  (AFP) 

Attēls – ukraiņi Bahmutā (SvD) 

Leave a Reply