Video: par ko Kannu festivāls izmeta slaveno režisoru Larsu fon Trīru (Lars von Triers)

2011. gada 19. maijā

Pēc tam, kad trešdien Kannu filmu festivālā slavenais dāņu kinorežisors Laršs fon Trīrs  atļāvās pajokot par Hitleru un nacistiem, festivāla rīkotāji viņu pasludināja par persona non grata.   Kannu festivāla pārstāvji aģentūrai AFP paskaidroja, ka, lai gan fon Trīrs pats no festivāla padzīts, teorētiski viņa filma joprojām var iegūt konkursa galveno balvu Zelta palmas zaru, taču režisoram būs liegts pašam saņemt balvu festivāla noslēguma ceremonijā.

Skandāls izcēlās trešdienas preses konferencē pēc tam, kad fon Trīram tika uzdots jautājums par viņa vācu saknēm.

 “Es patiesi gribēju būt ebrejs, bet tad atklāju, ka patiesībā esmu nacists. Ziniet, tāpēc, ka mana ģimene bija vācu izcelsmes, Hartmaņi, par ko es arī biju diezgan priecīgs,” smaidot sacīja fon Trīrs.

Ko tad sacīja fon Trīrs, var apskatīties šajā video ( spiediet uz zemāk redzamo saiti)  no zviedru medijiem, kur pirmās 11 sekundes rāda reklāmu, taču tālāk seko viss, ko fon Trīs teica Hitlera sakarā.

http://vms4.admin.qbrick.com/p3/modules/mediaplayer.swf?mcid=52C9CB7BDE1BA107

Īsāks fragments no fon Trīra izteikumiem šajā video:

Šis notikums rosina daudzus jautājumus par vārda brīvības respektēšanu Kannu festivālā, par pārspīlētiem tabū, par neprasmi jokot tā, lai nerodas pārpratumi. Par to, ka daži diktatori un režīmi Eiropas kultūras salonos joprojām skaitās sliktāki nekā citi.

Starp, citu, vai varam iedomāties kāda režisora izraidīšanu no Kannu festivāla, ja  būtu jautājums un analoģiska atbilde par  kāda režisora komunista saknēm? 

Laikam jau nē, kultūras aprindās Eiropā joprojām komunistisko režīmu un Staļina noziegumi nav tas pats kas Hitlera noziegumi.

2 comments


  1. Bet kurš var novilkt robežu starp veselu un slimu psihi, savdabību un ģenialitāti, cilvēcisku nekaunību un cinisku aprēķinu – darīt visu, lai mani pamana? Mocartu arī droši vien izraidītu no kāda mūsdienu mūzikas festivāla. Viņs arī noteikti “neprastu uzvesties”! Un Bjorku slavenajā gulbja kleitā ar olu arī vajadzēja padzīt… Es nekad neesmu sekojis Trīra darbībai publiskajā telpā, bet lielākoties gandrīz katra viņa filma atstāj graujošu pēcgaršu psihei. Es vēl joprojām neesmu gatavs otreiz noskatītities viņa filmas “Škeļot viļņus”, “Dejotāja tumsā”. Un “Antikristam” vispār vēl briestu… Bet lai izraidītu, manuprāt, vajag izdarīt kaut ko fiziski apdraudāmu, nevis par uzskatiem!


  2. Tabū tēmas turpina eksistēt. Reizēm man liekas, ka vajadzētu uzskaitīt mūsu Latvijas tabū. Iznāktu garš saraksts. Tās sastāda valdošās personas. Brīdī, kad “viedokļa noteicēji” krīt, rodas jauns “tabū saraksts”. Latvijā piemēram nevar runāt par Irākas karu un politiķiem, kas LV iesaistīja šajos karos, nevar runāt par trešā dzimuma personām, nevar runāt par daudz ko…arī pie mums….

Leave a Reply