Teātris par aizspriedumiem un Maidana revolūciju

Kijeva, Maidans, SR, foto Fredrik Wadström
Kijeva, Maidans, SR, foto Fredrik Wadström

2014. gada 3. aprīlis

Dramaturģijas nespēja iet līdzi laika būtiskajiem notikumiem reizēm kaitina.

Tirgus domāšana mākslā lēni aprij novitātes un aizmet jaunas domāšanas riskus, kā komerciāli neizdevīgus atkritumus.

Malmes mazais teātris Foratt beidzot saņēmies un izvirzījis priekšplānā mūsu aizspriedumus. Osas LIndholmas lugā ”Nakts sākās” autori pievēršas rasisma problēmām. Tas lieliski, jo aizspriedumi un konvencionāli pieņēmumi neļauj mums dzīvot normāli mūsu jau tā īso dzīvīti uz šīs zemes. Rasisms ir dziļi iesakņojies un teātrim te būs ”ko darīt” vēl ilgi.

Latvijā man nav nācies noskatīties aizspriedumus maļošu teātri vai nopietnu sarunu starp skatuvi un publiku par problēmām, kas deg mūsu ikdienā un joprojām nav radušas savu atrisinājumu ikdienā. Mums patīk sodīt un norādīt, bet atzīt vainu domāšanā joprojām nav publiski izplatīts pasākums uz skatuves. Romu/ čigānu tēma zviedriem tikko ieguvusi grāmatu, bet lugas vēl trūkst. Maz skatuve runā par homofobiju, varas abstinenci vai bēgšanu no sevis uz ārzemēm.

Kaut kas jau parādās, bet – nepiedodami maz. Histēriski, sakratīti un nepārliecinoši. Tā pati Latvijas finanšu krīze (skatuves risinājumā) joprojām netiek apskatīta. Žēl.

Pats interesantākais notikums man šodien ir fakts par jaunu lugu, kura top Kijevā un būs veltīta Maidana kustībai jeb aizvadītās ziemas dramatiskajiem notikumiem Kijevas centrā. Neliela ukraiņu teātra darbinieku grupa ir vairāku mēnešu laikā vākusi materiālu ar aculiecinieku liecībām un tagad Natālija Vorožbita to visu ieliks savā dramatiskajā darbā. Viņa sevi neuzskata par dramaturģi, bet drīzāk gan par redaktori. Līdz šim Natālija vairāk strādājusi televīzijā un kino, rakstījusi dažādām skatuvēm, bet tagad kārta pienākusi Ukrainas lielajiem notikumiem.

Pārsteigumi? Jā, protams: negaidīti straujā revolucionāru radikalizācija, bailes no ieslodzījuma un izmisums, ka sacenšanās var arī neizdoties. Pagaidām izskatās, ka luga nebūs jāspēlē kādā pagrīdes teātrī, bet gan valsts teātros Kijevā. Cerams, ka izdosies.

Būs jābrauc uz Kijevu noskatīties Maidana skatuves versija. Cerams, ka aktieri būs labi, jo satura substance nevar nebūt šādu notikumu skatuvizācijā. 🙂

Šajos laikos, kad skatuvi gandrīz pilnība okupējusi ”izklaide līdz nāvei” ir garšīgi sajust, ka māksla tur roku uz ikdienas pulsa un svaiga gaisa plūsmas cirkulē tepat līdzās.

Leave a Reply