Mūsējos sit Ventspilī! Vai mierīgi noskatīsimies?

Aivars Lembergs, LETA:TVNET

2014.gada 19.maijs

Fakts, ka nakts incidentos Ventspilī nesen cietuši vairāki starptautiskajā mīnu meklēšanas operācijā «Open Spirit 2014*» iesaistītie jūrnieki, ir sašūpojis medijus un sabiedrību. Vissmagāk cietis kāds 21 gadu vecs nīderlandietis, kurš nogādāts Ventspils slimnīcā ar smagu galvas traumu, sejas kaulu lūzumiem un smadzeņu tūsku.

Bezsamaņā esošais puisis esot ievietots slimnīcas reanimācijas nodaļā, un viņa stāvoklis pašlaik ir «grūts, bet stabils». Vairākas dienas pēc piekaušanas puisis joprojām nav nācis pie samaņas. Tātad dauzīts nežēlīgi. Līdz nāvei. Loģiski, ka šāds slepkavības mēģinājums nevar palikt bez sekām. Par to satraucas gan pašmāju, gan holandiešu mediji, jo gadījums nav no vienkāršajiem.

Šī nav parasta puišu plūkšanās, jo notikušais vairāk izskatās pēc apzinātas izrēķināšanās ar mūsu sabiedrotajiem Ventspilī. Vienkārši tāpēc, ka Krimas aneksijas gaismā mūsu aizsardzības alianse NATO Krievijas medijos iegūst aizvien demonizētākas aprises un arī pie mums Latvijā netrūkst Putina piekritēju, kas psiholoģiski nevar pieņemt alianses karavīrus kā savējos. Bez tam kūdīšanu pret mūsu armiju (NATO), kas izvietota Ventspilī, vada un iedvesmo pats Aivars Lembergs. Šie četri burti NATO ir Krievijas lielākais bieds un pasaules ļaunums, un tas tāds ir radīts Krievijas propagandas ietekmē dzīvojošu mietpilsoņu apziņā. Tādu to redz arī A. Lembergs.

Lembergs pret mūsu armiju

Jau agrāk, komentējot iespējamo sabiedroto izvietošanu Latvijā, viņš neizteicās glaimojoši. «Atbrauks 1000 NATO karavīri, un pilsētā strauji palielināsies prostitūtu skaits. No tā ieguvēji būs kafejnīcas, restorāni un prostitūtas,» ironiski smējās Ventspils mērs (TVnet, 14.04.14.). Toreiz daži Aivaru Lembergu pārprata, jo kāds holandiešu mediju portāls (www.fryzo.eu) pilnā nopietnībā juta ventspilniekiem līdzi par to, ka «birģermeistaram Lembergam esot rūpes par to, ka viņa pilsētā neesot pietiekams daudzums prostitūtu, lai apkalpotu Ventspilī izvietoto citu NATO valstu karaspēku» (14.05.2014.). Ironija reizēm nav pārtulkojama svešvalodās. Mājienus ieskaitot.

Kamēr mēs pārējie Latvijā priecājāmies par to, ka amerikāņi un rietumeiropieši ir gatavi nākt mums palīgā, ievedot Latvijas teritorijā karaspēku, un nodrošināt gaisa telpas aizsardzību kā barjeru «zaļajiem cilvēciņiem» un putinisma ambīcijām «Krimas stilā», tikmēr Aivars Lembergs pavisam atklāti un publiski iet pretējā virzienā.

Pilsētas galva neslēpti pauž savu nepatiku pret sabiedroto karavīru izvietošanu Ventspilī, un viņa antipātijas līnija tika turpināta publiskās aģitācijas virzienā ar viņam raksturīgajām frontālā uzbrukuma metodēm. Nomainot būtiskus faktus ar nebūtiskiem, operetiskiem efektiem: «Fui, mums nevajag to svešzemju un mums naidīgo NATO, kas neprot uzvesties!» – simboliski klaigā Ventspils mērs, kas ir pēkšņi aizmirsis pāris ļoti svarīgas lietas.

Ko ir izdevīgi neatcerēties?

Pirmkārt pašu galveno. To, ka mēs, Latvijas iedzīvotāji, vēlamies redzēt sabiedroto karavīrus pie mums tāpēc, ka šādi jūtamies drošāk pret Krievijas prezidenta Vladimira Putina nepārprotamās un viegli prognozējamās agresijas draudiem. Tātad – nevis sabiedrotie NATO mums uzbāzās ar savu karaspēku, bet mēs viņus esam aicinājuši nākt palīgā.

Otrkārt, šis sabiedroto kontingents nav nekādi «viņi», «šamējie» vai svešie mums, Latvijas iedzīvotājiem. Arī šie puiši, kas trobelē naktsklubos Ventspilī, (diemžēl) ir mūsējie, jo Latvijas armija ietilpst NATO sastāvā un tāpēc Lemberga pārmetumi NATO karavīriem, kas «plēš Ventspils puķes», «nepieklājīgi uzrunā meičas» un plūcas pie naktsbāriem, ir faktiski ir pārmetumi mūsējiem – savējiem. Mūsu – NATO armijas karavīriem. Turpretī tie, kas viņus Ventspilī piekauj līdz nāvei, – tie gan vairs nav mūsējie.

Kas ir šie Ventspils sitēji? Tie varētu būt parasti ierindas bandīti, taču nav izslēgts, ka viņi ir Krievijas «zaļo cilvēciņu» vietējie kloni, kurus Ventspils mēra publiskā ņirgāšanās par sabiedrotajiem uzjunda jaunai atriebības akcijai pret viņiem nepatīkamajiem «natovciem», ko katru dienu sludina Krievijas propaganda un šīs propagandas vietējā bazūne Lembergs. To nevajadzētu aizmirst. Piebildīšu, ka Aivars Lembergs nesen, neuzkrītoši ir ticies Ventspils «Skroderkrogā» ar Krievijas vēstnieku, kur it kā esot notikusi saruna par situāciju Ukrainā (Ir, 15.05. 2014). Reakcija nebija ilgi jāgaida.

Varas reakcija

Ja kādu 21 gadu vecu puisi smagi piekauj līdz nāvei, tad būtu loģiski, ka par notikušo pirmkārt uztrauktos cilvēks, kura amats uzliek par pienākumu nodrošināt iedzīvotāju drošību. Tas būtu loģiski. Taču šis cilvēks – Ventspils domes vadītājs – rīkojas pretēji, viņš nevis piedalās līdz nāvei piekautā puiša situācijas analīzē un uzlabošanā, bet tā vietā ķeras pie draudiem. Sūdzoties par NATO visiem, kam vien iespējams pasūdzēties. Par ko? Par to, ka «NATO dēļ Ventspils varētu kļūt par apvemtu un nourinētu pilsētu (Apollo, 14.05.2014.). Savāda varas reakcija. It kā kriminogēnā situācija Ventspils naktī būtu ieradusies tieši kopā ar starptautisko mīnu meklēšanas operāciju «Open Spirit 2014». Jauns puisis ir smagi piekauts, bet Ventspils mērs līdzjūtības vietā uzreiz sāk vicināt kara cirvi un valsts premjerministre Straujuma un prezidents Bērziņš par notikušo, protams, neko nav dzirdējuši. Valsts premjerministre Straujuma uz notiekošo pieticīgi noreaģēja tikai vakar, bet prezidents Bērziņš par savu patronu Lembergu joprojām baidās izteikties.

No malas šāda reakcija izskatās ļoti nežēlīga un cietsirdīga pret Ventspilī sakropļoto Nīderlandes jaunieti. Ventspils nav nekāda sociāli droša pilsēta, kurā ar iejūtību kāds rūpētos par tās iedzīvotājiem. To mums atgādināja nesenā pašnāvības epizode Ventspilī, kad jauna māte nolēca no tilta kopā ar saviem nepilngadīgajiem bērniem un pilsētas vadība par šo notikumu sarūgtināta neizskatījās nedz vārdos, nedz darbos.

LASI CITUR: Kura būs nākamā māmiņa ar bērniem uz Ventas tilta? Līgo nakts pārdomas.

Bez tam tā liecina par domes vadības centieniem novērst sabiedrības uzmanību no fakta, ka Ventspils publiskajā telpā ir ieradies faktors, kas vairs nepakļaujas Lembergam un tieši tāpēc nav šajā karalistē vēlams. Pastāv bažas, ka totalitārisma paliekas Ventspils vietējās varas spiedienā uz vietējo policiju var ietekmēt izmeklēšanu. Pašlaik nakts incidentu izmeklē Latvijas militārā un valsts policija. Sitēji it kā esot noskaidroti, taču publiski par to informācija nav pieejama. Joprojām nav.

Nīderlandes vēstnieks Latvijā par notiekošo pauž bažas un uzsver, ka nav īsti pareizi kādai no pusēm (NATO vai Ventspilij) tagad nākt klajā ar pārsteidzīgiem secinājumiem, pirms policija nav pabeigusi lietas izmeklēšanu. «Ne es, ne Lemberga kungs incidenta laikā neatradāmies blakus,» uzsver vēstnieks Dols (TVNET. 14.05.2014.) un pasvītro, ka «Ventspils lieluma pilsētā var notikt dažādi incidenti, taču jāatceras, ka par pilsētas drošību ir atbildīgs tās mērs»

Ventspils kā mūsu «Doņecka»

Lemberga pundurseparātisms varētu izskatīties komisks, ja nebūtu asinīm slacīts. Tieši šā holandieša smagais stāvoklis sarežģī mūsu vienaldzību pret notikušo. Kopš Krievijas agresijas pret Ukrainu NATO ir pieņēmusi lēmumu sniegt papildu drošības garantijas Latvijai un pārējām sabiedroto austrumu robežas valstīm, kas ietver papildu kaujas un izlūklidmašīnu izvietošanu, kā arī papildu karavīru, kuģu un bruņutehnikas nosūtīšanu uz militārajām mācībām Baltijas reģionā. NATO militārās klātbūtnes palielināšana ir ļoti svarīgs solis Latvijas aizsardzības nostiprināšanā. To uzsver arī Lemberga kabatas partijas ZZS ministrs Vējonis, kurš tagad ir mūsu armijas virspavēlnieka prezidenta Bērziņa labā roka militārās lietās. Tikmēr Ventspils mērs sūta draudu vēstules NATO ģenerālsekretāram, dānim Andersam Fogam Rasmusenam par jūrnieku nepieņemamo uzvedību Ventspilī pagājušās nedēļas nogalē, kas, pēc viņa domām, diskreditējot NATO dalībvalstu prestižu iedzīvotāju acīs.

Par prestižu runājot, jākonstatē, ka šis fenomens ir arī Lembergam pašam ļoti svarīgs. Nav noslēpums, ka Ventspilī daudzām blokmājām fasādes ir nokrāsotas tikai uz ielas pusi, lai no malas izskatītos 100% prestiži. Starp citu, Ventspils nebūt nav pilsēta, kura jau agrāk nebūtu tikusi «pievemta un pieurinēta» un piekliegta naktīs peļņa nolūkā. Pašai nācās par to pārliecināties vasarā, gadskārtējā motociklistu salidojuma laikā Ventspilī. Tā uzvesties nav glīti, bet tā dara arī citi. Ar Lemberga atļauju.

LASI CITUR: Melno motociklistu diskotēka Ventspils naktī. Saule štokos.

Līdzīga izrāde «par prestižu» tiek spēlēta neskaitāmās tiesās, kurās mums viņa vadītie mediji cenšas uzburt sava patrona cienījamā cietēja tēlu pret «pasaules ļaunumu», kas it kā nepamatoti vajā personu, kura ir iedzīvojusies, izmantojot ieņemamo amatu Ventspils pašvaldībā.

Vai vēlēsim par Lemberga marionetēm Griguli un Bērziņu?

Protams, ka nav ko gaidīt no šāda cilvēka cienījamu reakciju un notikušo. Normālos apstākļos pilsētas mēram būtu pirmajam jāsastāv pie sakropļotā puiša gultas un jādara viss iespējamais, lai parādītu savu solidaritāti un atbalstu pret viņu kā vienu «no mūsējiem». Kaut vai tāpēc, ka mēra neuzmanīgie izteikumi pret mūsu militāro partneru klātbūtni Ventspilī varēja kļūt par impulsu izrēķināšanās akcijai. Iespējams, ka stihiskai un impulsīvai, taču neatgriezeniski nepiedodamai.

Protams, ka tāpēc der pārdomāt, vai nākamnedēļ, dodoties uz Eiroparlamenta vēlēšanām ir jēga balsot par Lemberga kabatas partijas ZZS deputātiem Griguli un Bērziņu, kas pašlaik grezno gandrīz visu Rīgas mikroautobusu aizmugurējos stiklus un katru rītu ar savām reklāmām noslīcina Latvijas Radio ēteru. Vienkārši tāpēc, ka Grigule un Bērziņš ir Lemberga marionetes.

Neticu, ka šīs patriotiskos lozungos labi nomaskējušās personas savējos, t.i., Latviju, aizstāvēs Eiroparmentā.

Viņi aizstāvēs Lemberga naudas maka un Krievijas impēriskās intereses. Tāpēc viņi klusē šobrīd, kad prokremliskie zaļie cilvēciņi Ventspilī sit mūsējos.

Mūsējā karavīra asinis ir ne tikai uz Ventspils un ZZS ķeizara Lemberga, bet uz visu ZZS potenciālo Eiroparlamenta deputātu Ivetas Grigules, Andra Bērziņa, Ivetas Šulcas, Kārļa Seržanta, Armanda Krauzes, Ilonas Jurševskas, Jura Vjakses, Reiņa Uzulnieka, Jāņa Blūzmaņa, Artūra Graudiņa, Anitas Adijānes, Sarmītes Launagas, Ilzes Kļavas, Indriķa Putniņa, Ivara Bārdiņa un Edgara Tavara rokām.

Vai nejadzētu tās nomazgāt?

  • Jau ziņots, ka no 9.maija līdz 22.maijam Latvijā norisinās starptautiskā mīnu meklēšanas operācija «Open Spirit 2014». Tās sākumfāzē pagājušās nedēļas nogalē Ventspils ostā bija pietauvojušies NATO kuģi. Operācijā piedalās pavisam 26 karakuģi no NATO un Eiropas Savienības valstīm – ASV, Vācijas, Francijas, Dānijas, Zviedrijas, Igaunijas, Lietuvas, Norvēģijas, Beļģijas, Somijas, Polijas, Nīderlandes, Kanādas un Portugāles pretmīnu cīņas vienības. Dalībai mācībās uzaicināti arī novērotāji no Ķīnas.

2 comments


 1. Esmu morāli izdevīgi iekārtojies oldschool pacifists-uzskatu, ka sist nevajag. Nevienu. Labāk-nekad. (Tā gan nav iekārtota reālā pasaule)
  Neesmu ari ZZS fans. Taisnības labad gan jaatzīst, ka nevaru iefanot ari ne par vienu citu (skat. blablabla par visparējo prognozi par gaidāmo protesta balsojumu Eiropā). Tāpēc politvingrojumus izteikumos un abu pušu spekulatīvos sašutumos uz brīdi atliksim malā.
  Atliek prasts kautiņš zveijniekciema zaļumbalē. Diemžēl, kādam ļoti neveiksmīgs.
  Bet man tomēr jautājumiņi rodas:
  1) vai NATO mācības = skautu nometne? Puisīšiem grūtumiņš, tāpēc jārīko draudzības vakars? Vai tā tagad ir jaunā, mīkstā doktrīna un militārais dienests vairs neprasa disciplīnu? Ko, pie velna, armija vispār dara civilā bārā?
  2) kāpēc šī doktrīna ietver/ pieļauj legālu iespēju militārpesonām lopā piedzerties tā, ka neatceras uz kura kuģa un kādā veidā uzrāpties? Kurās gultās tajā brīdī bija attiecīgo kuģu oficieru gods?
  3) man nepatīk, ja britu vecpuiši čurā pie Mildas. Bet viņi ir tizli jefiņi, to visi zina. Izrādās, ka tie, kas (mes tacu ceram un maksājam) mūs braši pasargās no visa ļaunā, arī ir tizli jefiņi, kas ne tikai nemāk uzvesties, bet atļaujas dabūt pa ķobi no kaut kādiem zvejnikciema puišeļiem. Ta, ko viņi grasās darīt ar pret trennētu, apmācītu agresoru? Zvanīt Čakam, Ārnijam un Silvestram? Tie, protams, visu nokārtos, bet viņi var nepaspēt uz katru zaļumballīti.
  Tā nu man savās vecmodīgajās iedomās gribētos armiju, kas neklaiņā pa bāriem, rada man nomierinošu iespaidu par kontrolētu, disciplinētu spēku, un pie pirmā, pašu uzvedības! sapelnītā konflikta vismaz neatļaujās dabūt pa ķobi.
  Tā, ka, manuprāt, Rasmu vai kāds cits mazāks sens, bet tomēr ir kādu atbildi parādā.
  Pirms nomazgā rokas.


  • Nejauksim problēmas būtību ar ģenerāliem principiem miera apstākļos. Netrivializējiet nopietnu problēmu. Raksts nav par “curāšanu” vai kaušanos vai armijas morālo stāju. Raksts ir par to, ka pilsētas mērs nedrīkst kūdīt savus iedzīvotajus savās interesēs izmantojot Putina ideoloģiju. Viņš to izdarīja un panāca pirmos upurus. Nav svarīgi vai tas ir piedzēries puisis vai izaicinoša meitene no NATO. Putins ir sācis ideoloģisko karu un šis mērs viņam piebalso savu merkantīlo interesēu vārdā. Tā teikt izmanto politiku sava maciņa interesēs. Var jau apspriest “armiju morāli” un puķu ziedēšanas principus, bet nevajag jaukt nebūtisko ar būtisku konkrētā situācijā. Jā, lai nomazgā rokas kūdītāji un rīdītāji, kas paši publiski izliekas par tauriņiem.

Leave a Reply