Ja netiks uzlabota komunikācija ar sabiedrību, tad pandēmija turpināsies

Speciāli TVNET

Ir cilvēki, kas neiztur vientulību. Tiem gribas pievienoties komandai, bandai, klubam, sektai vai klanam un uguņošanai, kas dārd aiz loga: priecāties kopā un sildīties no tuvuma. Pašizolācija šo iespēju anulē. Ir cilvēki, kas  nespēj iedziļināties zinātniskos tekstos un nesaprot, ko ārsti skaidro. Pandēmijas apstākļi šos cilvēkus paralizē. Tas nozīmē, ka šādos apstākļos (kā šodien) daudzi neiztur noteikumu spiedienu un vēlas sacelties pret piedāvātajiem apstākļiem. 

Jā, šie ļaudis nevēlas akceptēt to, kas notiek. Viņi skraida pa veikaliem bez maskām un nemazgā rokas. Viņi rīko koronas ballītes un aicina katru svētdienu protestēt Daugavmalā. Pret ko protestēt? Pret savu situāciju, kas nav izturama. Pandēmijas pašizolācijas apstākļi ir nopietna psihiska trauma daudziem. Mēs zinām, kas ir klaustrofobija, bet nekas nav runāts par nemotusfobiju jeb bailēm no nedrīkstēšanas pārvietoties. Ir vesela grupa cilvēku, kas sociālajos medijos sapņo par savu nākamo ceļojumu uz ārzemēm tieši tāpat kā cietumnieki iztēlojas maltīti pasaules labākajā restorānā. Viņi jūtas apspiesti un vēlas pret ierobežojumiem protestēt. Taču reizēm notiek tā, ka neizturamā vajadzība pievienoties protestētājiem un cīnīties „par labu lietu“, faktiski aizved pretējā virzienā. – uz elli. Līdzīgi secina arī kino producente Polija Tomija, kas veidojusi skandalozo pretvakcīnu filmu ”Vaxxed”. Viņas atzīšanās ir pamanāma  atmaskojošajā Zviedrijas televīzijas pētnieciskās žurnālistikas sērijā „Vakcīnu apkarotāji“ (”Vaccinkrigarna”), kuru ir vērts parādīt arī Latvijas publikai. 

Cilvēku vajadzība pievilkties pie mistikas un pasakām

Vakcīnu pretinieku sākumi esot meklējami jaunu mammu pārliecībā, ka visas mazuļu kaites izskaidrojamas tikai un vienīgi ar vakcīnām. Polija pati, piemēram, uzskata, ka dēla autisms ir tieši tā radies. Proti, zīdainis bija vesels, bet pēc potes esot sākusies slimība. Viņai pievienojas arī vairākas citas amerikāņu mātes, kurām liekas tāpat. Pierādījumu šai pārliecībai nav. Šis apgalvojums ir tikai pieņēmums, jeb vēlme, ka tā tas varētu būt. Latvijā autismu sauc par „autiskā spektra traucējumiem“ (ATS) un arī šeit (vecāku vidū) ir izplatīta „teorija“ par to, ka tas  „it kā ceļas no vakcīnām“ jeb precīzāk no kombinētās vakcīnas (MPR), kuru zīdaiņi saņem 12 mēnešu vecumā, bet revakcinācija notiek septiņus gadus vēlāk. Respektīvi ir  ērtāk izskaidrot savu bērnu kaites  ar „ļaunu ārēju iejaukšanos“ no malas, nevis ar iedzimtību vai citiem apstākļiem. Kā tas iespējams, ka cilvēks var kaut ko tādu izgudrot un citi viņam notic? Jā, šādas lietas notiek. Ir diezgan daudz bērnu, kuriem tiek konstatēta viena vai otra hroniska saslimšana, taču vecākiem nav izskaidrojuma, no kurienes nelaime ir ieradusies. Šādos  gadījumos ir vieglāk vainot kādu „nelieti no malas“ jeb valsti, kas liek vakcinēties. Pa šo līniju var iet vēl tālāk un saskatīt vakcīnu pretinieku kopējo „politisko manifestu“, kurā dominē pārliecība par to, ka pasauli pārvalda ļauni spēki, kas  izgatavojuši negantas vakcīnas ar mērķi samazināt planētas iedzīvotāju skaitu un panākt visu pārējo deģenerēšanos. Vakcīnas it kā esot slepenais ierocis, lai šo mērķi panāktu. Zināmā mērā šai iedomu nostādnei pieskaņojas arī pandēmijas noliedzēju „filozofija“, kas apgalvo, ka pašlaik nekādas epidēmijas neesot, jo viss esot „augstākas varas“ sazvērestība pret parastajiem cilvēkiem ar mērķi „sagraut ekonomiku“. 

Loģikas šajos apgalvojumos nav, taču tas eksistē un tiek pa kluso izplatīts tālāk. Gadās, ka šiem murgiem cilvēki notic. Rezultātā netiek vakcinēti bērni un tiek radīti priekšnosacījumi jaunām, smagām epidēmijām, kas pateicoties vakcīnām, pagaidām mūsu sabiedrībā ir izskaustas. Protams, ka atklāts joprojām ir jautājums par to – kāpēc normāli, it kā loģiski domājoši cilvēki tic šādām muļķībām. Tāpēc, ka ir vieglāk noticēt pasakām, pievienoties brīnumu leģendām, nekā iedziļināties zinātniskos tekstos un ieklausīties sarežģītos zinātnieku argumentos.

Vakcīnu pretinieku kustība ir šodien starptautiska, tā izplatīta visās valstīs. Līderpozīcijās parasti ir harizmātiskas sievietes, kas lokalizē ideju par vakcīnu it kā kaitīgumu vietējā valodā un funkcionē kā protesta kustības karogs. Viņas ātri kļūst populāras un tām pievienojas sekotāji, jo tiek radīta ilūzija, ka šādā veidā ir iespējams cīnīties pret ļaunumu. „Ļaunums“ šajā gadījumā ir sekojošs: a) vakcīnas nevis ārstē, bet paredzētas, lai nogalinātu vai padarītu slimus bērnus, tāpēc nekādā ziņa nevajag  pašai vakcinēties un atļaut vakcinēt bērnus; b)  šo vakcīnu kā nāves zāļu loģiku ir izdomājusi nezināma un slepena augstāka vara, kas vēlas mūs visus nogalināt vai padarīt „par idiotiem“; c) mūsu vara to nesaprot un pakļaujas slepenajai „augstākajai varai“, kas komandē visu un nosaka visu šajā pasaulē, d) vakcīnas nozīmē slimības ievadīšanu un „visi to zina“, tāpēc labāk ir pašam izslimot (vieglā veidā), nevis riskēt ar vakcīnu, kas var izraisīt dzīvībai bīstamas komplikācijas. Apmēram tādi ir šie murgi. Centos šo neloģismu aprakstīt, cik nu iespējams loģiski.   

Kopības sajūta pāri visam

Vakcīnu pretinieku kustība ASV izmanto speciāli dekorētu protesta autobusu uz kura sienām var parakstīties visi, kas pieslejas šai kustība un spēj izstāstīt savu stāstu. Šo dramatisko stāstu ir daudz un tie visi ir apkopoti divās „Vaxxed“ sērijās. Piedalās vecāki, kuri vēlas izstāstīt par savu bērnu vai tuvinieku slimībām. Pēc viņu domām visos gadījumos vainīgas ir vakcīnas. Neesot nekādu citu slimības izraisītāju tikai vakcīnas, kuras valsts uzspiež ar varu. Pievērsiet uzmanību pieņēmuma, ka “piespiež“, „liek ar varu vakcinēties“ un „tas jādara obligāti“. Saprotams, ka nekas obligāts cilvēkam nepatīk. Tāpēc veselības aprūpes labi gribētā komunikācija ar sabiedrību faktiski atduras pret šiem aizspriedumiem un tiek pārvērsti sava veida protesta formā. Visas organizācijas centrējas ap kādu kopīgu ideju. Arī šī – antivakcīnu kustība sevi deklarē kā kolektīva protesta formu: pret varu, kas spiež vakcinēties ar indīgām vakcīnām. Varbūt kāda no vakcīnām tomēr ir laba un noderīga. Nē, „antivakseriem“ visas vakcīnas ir sliktas. Varbūt būtu tomēr jāatzīst, ka antibiotikas un vakcīnas ir būtiski uzlabojušas mūsu sabiedrības dzīves un veselības kvalitāti? Nē, neesot viss, jo zāļu vietā varot lietot tējas, ķiplokus un alvejas sulu. Lēni palūkojot šo kustību rodas iespaids, ka šeit sakoncentrējušies cilvēki, kas ir Rietumu pasaules izlutināti ļaudis, kuri sava mūža laikā masu iznicinošas slimības nav redzējuši un pat nesaprot, pret ko nostājas un par ko cīnās. Tieši tāpat kā bērns, kurš vēl nāvi savai mammai, kas nav atļāvusi izēst konfekšu kārbu tukšu. 

Ja reiz pretvakcīnu aktīvisti ir tik saliedēti un to nav maz, tad kādi apstākļi viņus vieno? Var pieņemt, ka visi viņi (lielākā vai mazākā mērā) pārdzīvo savu bērnu un tuvinieku slimības un vakcīnu pretinieku rindās ir atraduši domubiedrus. Viņi jūtas vientuļi un nelaimīgi nosodīti par slimību, kas piemeklējusi bērnus vai pašus. Tādos brīžos ir vajadzīgs ne tikai ārsts bet arī sirsnīgs atbalsts, kuru veselības aprūpes sistēma šiem cilvēkiem nepiedāvā. Tad talkā nāk antivakcineru kopības sajūta un savstarpējā – verbālā palīdzība. Sapratne, kopīgu stāstu stāstīšana un vainīgā atrašana, kā arī kopīgs protests pret ļauno varu un kaklakungiem, kas visiem dara tik daudz ļauna, bet neviens to nesaprot. Šim ideoloģiskajam strāvojumam pieslejas pārliecība, ka „mums par visu tiek melots“ un tāpēc neviens neko nezina par „jaunās pasaules kārtības veidotājiem“, kas soda sabiedrību ar vakcīnām. Starp citu šajos antivakcineru lokos ļoti populāra ir antisemītisma tēma, ka nekādu koncentrācijas nometņu Otrā pasaules kara laikā nav bijis un ebreju genocīda tēma esot „bagāto ebreju“ izdomājums jeb sazvērestība pret mums pārējiem. Domāju, ka ar to pietiek, lai saprastu un novērtētu.  

Cilvēciskā siltuma deficīts?

Analogas sazvērestības teorijas varam šodien noklausīties arī covid–19 vakcīnu sakarībā. Kāda paziņa, tikko telefona sarunas laikā, ļoti nopietni pārvaicāja: „Vai tu patiešām vakcinēsies?“. Jā, noteikti, – es apstiprināju. Nākamais jautājums bija loģisks antivakcineru arguments: „Vai tev par šo propagandu kāds maksā“. Nē, nemaksā. „Kāpēc tu tici vakcīnām?“ – viņa nesaprata. Tāpēc, ka es pieeju šim jautājumam zinātniski, nevis emocionāli sakāpināti, –  atzinos. Šī ir ļoti parasta saruna starp loģiski orientētu cilvēku un pārliecinātu antivakcineri. Nē, man neviens par manu loģisko nostāju nemaksā. Pieslejos argumentiem nevis pārliecībai.  Vēlos pavasarī bez bailēm no saslimšanas  ar covid–19, doties uz lekcijām RISEBA un Liepājas universitātē pie studentiem. Vēlos atkal strādāt klātienē nevis tikai pa distanci. 

Jā, es nepieņemu konspirācijas teorijas, kuras kāds ir izdomājis. Ieskaitot   ”the great reset” jeb lielo atiestatīšanu, kas izskaidro covid-19  parādīšanos ar to, ka eksistē kāda slepena  ANO un PEF jeb WEF (World Economic Forum) plānota sazvērestība pret planētas iedzīvotājiem, ar „vēlmi ieviest jaunu ekonomisko kārtību“. Tā teikt jaunu komunistisku sistēmu, kurā cilvēci vadīs koncernu īpašnieki un “globālisti“, kas jau tagad uzspiežot cilvēkiem klimata krīzes mācību, migrāciju un globalizāciju. Vakcinācija te esot tikai viena no kaitīgajām rutīnām, kas izdomāta pandēmijas efektu pastiprināšanai. Tieši pašlaik šādas dezinformācijas izplatība ir daudz lielāka un aktīvāka nekā to varēja novērot pirms pandēmijas pašizolācijas. Jo visi sēž pie datoriem, nevis sarunājas ar citiem.

Tāpēc būtu jāsaņemas. Gan medijiem, gan Latvijas varas aparātam jāsāk uztver sekas, kas izriet no pašizolācijas noteikumiem, daudz nopietnāk nekā tas tika darīts līdz šim. Parādot arī Latvijas publikai SVT sēriju  ”Vaccinkrigarna” ar diskusijām par tēmām kas filmā tiek aktualizētas. Tas jādara tāpēc, lai  beigtos spekulācijas un meli par Bila Geitsa it kā iesaistīšanos vīrusa izplatīšanā un murgi par „daudzu bagātu uzņēmumu vēlmē uzvārīties uz vakcīnu rēķina“. Lai cilvēki saprastu, ka nav nekādas varas elites vai ”New world order”, kas it kā apzināti izmanto vakcīnas, lai padarītu cilvēkus par muļķiem. Lai paskaidrotu šīs iedomas nepietiek ar „nē“. Ir vajadzīgas garas un izsmeļošas sarunas publiskajā telpā, ne tikai varas koridoros.  Piedāvāju sākt ar faktu pārbaudes lapām, kuras zviedri saviem iedzīvotājiem piedāvā savā koronas pandēmijas faktu pārbaudes lapā Faktajour un BBC britiem nodrošina līdzīgu servisu https://www.bbc.co.uk/beyondfakenews/

Ir jāizskan patiesai informācijai nevis murgiem par “pasaules varas elites terorismu“ un „slepenu iedzīvotāju sterilizāciju“.  

Vīruss izplatās globāli un beidzot zinātne  mums piedāvās vakcīnas. Lai sērgu apturētu un atjaunotu ierasto kārtību, ir nepieciešamas ne tikai vakcīnas, bet plaša informācija. Ja informatīvajā telpā Latvijas valdība un sabiedriskie mediji turpinās nenodrošināt nepieciešamo komunikāciju ar tautu, tad pandēmija turpināsies vēl vairākus gadus, jo iedzīvotāji nebūs gatavi masu vakcinācijai pret covid–19.

Leave a Reply