Vakcīna kā Kremļa kalašņikovs

Vakcīna Sputņik V ir kļuvusi par nākamo Putina ģeopolitisko ieroci. Tieši tāpat kā dabas gāze, nafta un kodolieroči. Laikā, kad Eiropas valstis un politiķi ir sastrīdējušies un meklē vainīgo rietumu vakcīnu piegāžu kavēšanās dēļ, krievu vakcīna nostājas izdevīgā pozīcijā. Ungārija jau to pērk, bet Ukraina kategoriski atsakās. Mēs gaidām rietumu vakcīnas, bet Miķeļa balss telefonā skumji atzīst, ka vēlētos „labāk to krievu Sputņiku“, jo tā esot „vislabākā pote pret covid–19“. Izskatās, ka arī mūsu valsts iedzīvotāji ir sašķēlušies tajos, kuri tic Kremļa medijiem un pārējos, kas turpina gaidīt savu pareizo vakcīnu.

Mākslīgais zemes pavadonis

Tas, ka krievu vakcīna saucas tieši tāpat kā pirmais Padomju Savienības mākslīgais zemes pavadonis, nav sagadīšanās. Savulaik Sputnik I-IV bija pirmais satelīts kosmosā un 1957. gadā atnesa Padomju Savienībai slavu, atzinību globālajā spēlē ar Rietumiem. Tieši tāpat kā toreiz satelīts, arī tagad vakcīna dod Krievijai virkni priekšrocību politikas arēnā. Šī vakcīna netika forsēta pilsoņu vajadzībām. Ar to bija paredzētas lielākas spēles starptautiskajā arēnā. Vispirms Kremļa propagandas kanāli nekautrējās izplatīt aktīvu pretvakcīnu propagandu un sludināt, ka covid–19 „tāda parasta gripa vien ir“.  Taču, ja pandēmija nonāks „līdz kliņķim“, tad Vladimirs Putins pateiks, ko darīt tālāk. Tā arī notika. Kad „ūdens sāka smelties mutē“ pašiem un ārzemēs un kļuva skaidrs, ka inficējas un mirst arī tie, kas runā krievu valodā, toņkārta mainījās. Tagad arī Krievijas prezidents beidzot ir publiski atzinis, ka Sputņiks esot vislabākā vakcīna pasaulē, ka „vakcinēties vajag“ un, ka propagandas buldozeram  jāsāk strādāt Sputņika V tirgvedības kampaņas labā. Režīma propagandas taure Dmitrijs Kiseļovs jau paguvis formulēt kampaņas saukli: „ Sputņiks ir tik pat drošs kā Kalašņikova automātiskais ierocis”. Taču ārpasaule turpina būt skeptiska pret šiem lozungiem. Neraugoties uz to, ka 2020.gada 11. augustā Krievija reāli uzsāka vakcinācijas kampaņu. Tas nozīmēja, ka Sputņik V vakcīnu sāka lietot pirms bija pabeigta 3. testēšanas fāze. Tātad nepiesardzīgi agri. Toreiz Krieviju kritizēja par avantūrismu, savas vakcīnas dokumentu slēpšanu, jo krievi neļāva ārzemju zinātniekiem iepazīsties ar vakcīnas sastāvu un dokumentāciju. Rietumu vakcīnām sastāvs nav slepens. 

Neaugoties uz visiem šiem faktiem, daudzas valstis tomēr sāka pieprasīt un pasūtīt Kremlim krievu vakcīnu, jo tās ražošana ir valsts kontrolē. Kā ziņo Sputņik V vakcinācijas fonds, tad krievu vakcīna šodien tiek tirgota samērā plaši un eksistē pasūtījums 1,2 miljardiem dozu, kas paredzētas 600 miljoniem cilvēku vakcinācijai pret covid19.  Pasūtītāji esot Krievijai brālīgās valstis. Sākot no Baltkrievijas līdz Venecuēlai un Serbijai. Rietumvalstis ir skeptiskas joprojām.

Skepses iemesli

Diemžēl Krievija turpina Padomju Savienības laika taktiku, kas pieprasa slēpt savus atklājumus, neatklāt dokumentāciju un nesniegt patiesus faktus par vakcīnu sastāvu publiskajā telpā. Pandēmijas laikā Krievija piegādāja nepatiesas ziņas par saslimušo daudzumu valstī. Tagad ir zināms, ka covid19 infekcijas rezultātā Krievijā bojā gājuši nevis 77 000 cilvēku (kā tika ziņots oficiāli) bet gan divas reizes vairāk upuru – 163.000. Nepatīkams starpgadījums Sputņik V vakcīnas tirdzniecībai bija arī Alekseja Navaļnija indēšanas gadījums, kas ir pierādīts fakts, taču Krievija atsakās to atzīt. Arī spiegu aģentūra FSB no savas atbildības Navaļnija indēšanas lietā kategoriski atsakās. Vispirms krievu zinātnieki rada indi Novičok saviem ienaidniekiem un pēc tam tik pat veikli uzbur pasaulē labāko vakcīnu? Paradoksāli, taču nepatīkami. Šī iemesla dēļ aizspriedumi pret krievu vakcīnu rietumos joprojām ir spēkā. 

2. februāris

Britu zinātniskais žurnāls “The Lancet” šogad, 2. februārī konstatēja, ka krievu vakcīnai Sputņik V ir efektīva aizsardzība pret covi19 un tā ir spēkā arī cilvēkiem virs 60 gadu vecuma. Maskavā šo publikāciju svinēja kā uzvaru Olimpiskajās spēlēs un režīmam uzticīgie cilvēki neslēpa sajūsmu, ka ir noticis tas, ko viņi esot sen paredzējuši. Taču sajūsmas nonākšanai Rietumos atkal notraucēja politiski notikumi Maskavas lidostā. Aleksejs Navaļnijs tika apcietināts un tas izskatījās ļoti nelāgi. Pēc tam sekoja rietumvalstu kritika un tika izraidīti diplomāti. 

Vēlāk politiskais satraukums aprimās. Tagad, pēc The Lancet raksta un britu „brexiteru“ neglītās pasūtīto Astra Zeneca vakcīnu nepiegādāšanas lietas Eiropai, skatieni sāk pievērsties arī nepatīkamajam satelītam vakcīnas veidolā.  Pfizer un Moderna nespēj piegādāt solīto, bet Sputņiks vēl nav panācis EMA akceptu. Tad, kad tas notiks, nav iespējams 100% paredzēt tālāko notikumu gaitu. Taču iezīmēt prognozi var un vajag. Krievu vakcīna ir lētāka un ērtāk uzglabājama. Vienam cilvēkam paredzētās 2 devas maksā apmēram 20 eiro. Vakcīnu var uzglabāt parastā ledusskapī. Tas atvieglo arī transporta izdevumus. Taču pirkt no krieviem vakcīnu, nozīmē veikt izmaiņas pasaules politikā. Ukraina, Krimas okupācijas dēļ, nevēlas  izdot naudu šai vakcīnai, jo nopelnīs taču Krievija. Ukraiņi Sputņik V uzskata par nākamo hibrīdieroci.  Turpretī serbiem šādu konfliktu ar Krieviju nav. Tur šo vakcīnu lieto plašā mērogā. Autoritārais prezidents Aleksandrs Vučičs pat uzskata šo vakcīnu par politiskā kara trumpja dūzi, kas izjaukšot spēku samēru starp austrumiem un rietumiem. Līdzīgās domās ir Ungārijas premjers Viktors Orbāns, kas turpina skandalēties ar  Eiropas Savienības vadītājiem un noliedz, ka Ungārija tiktu pārkāptas demokrātiskas valsts prasības. Saprotams, ka tieši tāpēc arī viņš izvēlas savai valstij politiski pareizo Sputņik V, rietumu vakcīnu vietā.    

Kuras valstis ir pasūtījušas Sputņik V vakcīnu? 

Tās ir valstis – kādreizējie Padomju savienības draugi un tie, kuriem nav citas izejas: Meksika, Nikaragva, Venecuēla, Brazīlija, Bolīvija, Argentīna, Paragvaja, Alžīrija, Tunisija, Ēģipte, Gvineja, Ungārija, Kosova, Serbija, Turcija, Irāna, Kuveita, Apvienotie Emirāti, Kazahija, Uzbekija, Indija, Nepāla, Ķīna, Pakistāna, Malaizija, Dienvidkoreja. Interesi izrādījušas arī: Peru, Bosnija – Hercogovina, Moldāvija, Grieķija, Nigērija, Saūda Arābija, Kuveita, Turkmēnija, Bangladeša, Vjetnama, Japāna, Indonēzija. 

Eiropas lielvalstis Francija un Vācija neiebilst pret Sputņik V izmantošanu, ja šo vakcīnu akceptēs EMA. Šo pieeju aktīvi atbalsta labējās partijas ar Marinu Lepenu priekšgalā. Taču pret šo vakcīnu nostājas citas valstis, kas politisku apsvērumu dēļ nevēlas to iegādāties: Polija un Baltijas valstis.  

Vai Krievijai izdosies pārvērst vakcīnu par politisku sviru?

Jā, tas ir iespējams. Kā norāda ideju smēdes Creas (Brisele) vadītāja Tereza Falona, tad Krievija centīsies „izspiest no pasaules maksimālu prestižu“ izmantojot tieši vakcīnu. „Sputņiks V ir veids kā nopirkt sev labu slavu. Tā kā šī vakcīna ir lēta un viegli transportējama, tad ar tās palīdzību būs viegli iekarot trūcīgās Āzijas un Āfrikas valstis. Vakcīna palīdzēs iedragāt Ķīnas ietekmi šajā reģionā un iegūt plašāku atbalstu saviem lēmumiem ANO“. 

Pirmos signālus esam saņēmuši arī no kaimiņvalsts Igaunijas, kas arī ir gatava iegādāties Sputņik V. Kā būs ar mums? Vai pirksim „Kremļa kalašņikovu“?