Modernie rietumu ieroči – Krievijas problēma

Ukrainas armijas panākumi frontē (aizvadīto dienu laikā) rāda, ka Himars ir pienākumu augstumos. Jūnijā ukraiņi saņēma pirmos 4 M142 Himars, kas ir augstas precizitātēs „lielgabals“ (var nosaukt smalkāk, bet no tā būtība nemainās). Pēdējo nedēļu laikā pievienojušies vēl pieci tādi paši. Pateicoties šiem modernajiem ieročiem, ukraiņiem izdevies saspridzināt krievu munīcijas bāzes. Tiek ziņots, ka „himarsi“ iznīcinājuši 20 noliktavas.

Lielākā priekšrocība šim ierocim esot nevis šāviena tālums, bet precizitāte. Līdz šim krievu ieroču precizitāte bija kvadrātkilometra robežās, tagad (ar Himars) – kvadrātmetra ietvaros. 

Eksperts Joakims Pasikivi uzvēra, ka krieviem nav šāda augstas precizitātes ieroča. 

Precizitāte pašlaik ir galvenā ieroču atšķirība. Kamēr krievi „bliež uz aklo“ un noslauka no zemes virsas ēkas un cilvēkus (kas trāpās pa ceļam), ukraiņi spēj trāpīt tur kur vajag.

Ja ukraiņiem izdosies saspridzināt vairumu krievu munīcijas noliktavu, tad pretiiekam vairs nebūs ar ko šaut. „Šādā veidā nebūs iespējams pilnīgi pārraukt krievu artilerijas haotiskās zalves, bet  vismaz tās ierobežot“- uzskata Pasikivi. 

Tātad ražotāja: Lockheed Martins Himars sistēma  šobrīd krieviem nozīmē to pašu ko krievu „katjušas“ vāciešiem – otrā pasaules kara beigās. Tas ir liktenīgi iznīcinošs ierocis. Tajā var izmantot dažāda veida munīciju, kuras specifika arī nosaka šāviena attālumu. Himarsi spēj šaut diapazonā no 70 – 300 km (ar īpašu munīciju). 

Liktenīgo ieroci ukraiņiem nesuta amerikāņi, jo tad Maskavai būtu iemesls uzbrukt Vašingtonai. 

-Vai šis ierocis ir liktenīgs krieviem?

Joakims Pasikivi: Šī ieroča efekti panāk to, ka krieviem sokas sliktāk.

  • Vai ši ierocis var uzkarsēt kara iespējamību starp Krieviju un Rietumiem?

J.P.: Krievijai Ukrainā vēl būtu jāsper 2 soļi: 1) jāuzsāk vispārēja mobilizācija un jāapruņo katru,kurš spējīgs nest ieroci (jālegalizē šis karš); 2) vēl iespēja – ķerties klāt masu iznīcināšanas ieročiem. Tas arī viss. Nekādas trešās iespējas viņiem nav. Pagaidām izskatās, ka Kremlis neuzbruks NATO valstīm. 

Interesanti, ka Ukrainas bagātnieks Rinats Ahmetovs ir piekritis atdot visu savu mediju impēriju Media Group Ukraine Ukrainas valdībai. Iemesls ir nevis labdarība, bet jauns likums, kas pieprasa nekūdīt pret valsts varu un  atbrīvot medijus no oligarhu ietekmes. Tas tika pieņemts 2021.gada septembrī. Pašlaik esot grūti izpatikt likumiem un gūt peļņu mediju jomā Ukrainā, tāpēc koncerns tiek atdots Zeļenskim. Media Group Ukraine sastāv no iespiestajiem medijiem, portāliem un 10 TV kanāliem (TT). 

Nepatīkami, ka Irāna turpina apgādāt krievus ar droniem. Tuvāko mēnešu laikā krievi apgūs Irānas dronu tehnoloģiju. Tas nozīmē, ka krieviem vairs nepietiek ar saviem vecajiem ieročiem. 

Pēdējā uzrunā Zeļenskis uzsvēra, ka Krievija nav apklususi, jo kaujas turpinoties nepārtraukti. Vakar, piemēram, krievi izmantoja 34 kaujas lidmašīnu uzlidojumus Ukrainai. Taču nekādu grandiozu panākumu Kremlim joprojām nav.  Tā nu tas ir.