Lavrova šarma ofensīva kara apstākļos

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pašlaik uzsācis savaldzināšanas turneju Āfrikā. Starta līnija – Ēģipte. Valstī, kas ir pasaules lielākais graudu importētājs. Tātad vizīte notiek laikā, kad Krievija ir apsolījusi pārejai pasaulei netraucēt ukraiņu labības eksportu uz to pašu Ēģipti. Taču no malas neizskatās, ka viss notiks gludi. „Neticas, ka krievi pieļaus izņēmumu un netraucēs ukraiņu labības eksportam humānu mērķu vārdā. Tāpēc, ka citur cilvēki tāpēc cietīs badu, “, – konstatē  Stokholmas Aizsardzības augstskolas eksperts Oskars Jonsons. 

Lavrovs ir ieradies Ēģiptē, lai informētu, ka ukraiņu graudu vietā būs krievu graudi. Pie viena viņš paguva apelēt pie ēģiptiešu patriotisma un paskaidrot, ka rietumu vērtības to apdraudot. Uzsverot, ka Krievija „veicina patiesu starptautisku attiecību veidošanu, nevis tādu, kuru tautām uzspiež rietumi“. Pie viena Lavrovs paguva Kairā pavēstīt, ka rietumvalstis izplatot melus par Ukrainas kara gaitu un ar savām sankcijām esot izraisījuši badu trūcīgajās pasaules valstīs (BBC). Lai gan patiesībā ir otrādi – Krievija ar savu karu ir izraisījusi gan rietumvalstu blokādi, gan arī bloķējusi ukraiņu graudu eksportu, veicinot badu Āfrikā. Tagad (no Lavrova puses) tiek mēģināts pārlikt akcentus un samainīt zagli ap upuri vietām. Tas, kurš zog tiek tēlots kā upuris.  

Tālāk Sergeja Lavrova šarma ofensīva turpināsies arī Ugandā, Etiopijā un Kongo Kinšasā. „Krievijas kara stratēģijā ietilpst Melnās jūras satiksmes bloķēšana savās interesēs. Viņu mērķis bija iznīcināt infrastruktūru, kas ukraiņiem dod iespēju eksportēt graudus. Nedomāju, ka krievi atteiksies no šīs savas izdedzinātās zemes un presinga taktikas, lai palūgtu sankciju atcelšanu vai vismaz atvieglošanu no rietumvalstu puses“ (Oskars Jonsons). 

Uzbrukums Odesai pirms pāris dienām šo pieņēmumu apstiprināja. Krievi atkal bombardēja ostu, lai gan apgalvoja, ka esot uzbrukuši militārajai infrastruktūrai. 

Kāpēc tad vispār slēdza līgumu ar ukraiņiem? Ja tomēr neatļauj viņiem eksportēt graudus uz valstīm, kam draud bads? 

Vairāku iemeslu dēļ; 1) lai panāktu, ka ukraiņi aizvāc mīnas no saviem ūdeņiem, 2) lai Putina režīms no malas izskatītos konstruktīvs un gatavas sarunām, 3) lai no malas izskatītos, ka Putina režīms nav pārtikas krīzes izraisītājs. Tas bija svarīgi tieši pirms sarunām ar Ēģipti. Tagad varēs viņiem ietirgot savus graudus ukraiņu labības vietā. 

Īsi sakot – Lavrovs dara visu, lai iepatiktos.

Starp citu Ēģipte ir svarīga krieviem ne tikai graudu, bet arī ieroču eksporta dēļ. 

Tātad līguma slēgšana ar ukraiņiem par graudu eksporta netraucēšanu, bija „tēla veidošana“ Krievijai. Ir jāizskatās labi. Jāpozē kā labajiem uz slikto ukraiņu fona. Ēģiptes priekšā. 

Pirms kara Ēģipte saņēma apmēram pusi graudu importa no Ukrainas un Krievijas. Labības piegāžu traucējumi, kurus izraisījusi Krievija Ukrainā ar savu karu, radījusi akūtu pārtikas krīzi Āfrikas valstīs. Taču Krievija tagad visiem spēkiem cenšas pārlikt akcentus un iztēlot kā vainīgos ukraiņus un rietumvalstis. Āfrikā viņiem tas zināmā mērā izdodas, jo tur kompetence par notikumiem Ukraina nav tik augstā līmenī kā pie mums.  

Tagad Lavrovs izmanto šo plaisu, lai vēl vairāk šķeltu viedokļus par to kas ir patiesība un kas meli. Ēģiptē Krievijas ārlietu ministrs pat paguva pateikties par to, ka Āfrikas valstis ir izvēlējušās „neatkarības ceļu“ un izturas „līdzsvaroti“ pret notikumiem Ukrainā. Tai pat laikā draudzīgā Krievija visiem spēkiem atbalstot afrikāņu cīņu pret koloniālajām briesmām. Tas nozīmē, ka krieviem ir izdevies iestāstīt jau sen šajās zemēs savu patiesību un tagad atliek tikai to piekrāsot. 

Tikmēr karš Ukrainā turpinās un ukraiņiem ir visai grūti atsākt graudu eksportu atrodoties apšaudes zonā. Vienlaikus Maskava devusi komandu uzbrukumam Bahmutas pilsētai Donbasa reģionā.          

Krievi attīstījuši divus uzbrukumu virzienus – austrumos un dienvidos. Pagaidām netiek galā ar abiem (Lielbritānijas aizsardzības departaments). 

Tikmēr Kijeva vēlas atsāk labības eksportu no Odesas, Černomorskas un Pivdenijas (Bloomberg), lai gan Lavrovs nenogurst apgalvot publiski, ka galvenais Maskavas mērķis joprojām esot atcelt Ukrainas valdību (TT). Ir pat izveidots krievu tribunāls, kurā tiks sodīti gūstā saņemtie 92 ukraiņu karavīri. Krievija lūgšot sev labvēlīgās valstis piedalīties šo „kara noziedznieku“ sodīšanā. Tātad kara tribunālu veidos: Krievija, Sīrija, Irāna, Bolīvija un Maskavas okupētās Doņeckas un Luhanskas republikas. To nevarēšot izdarīt ar ANO palīdzību, jo rietumi visus esot sakūdījuši pret Krieviju (TT).

Tikmēr Krievijas armijai neklājas viegli  Luhanskas ofensīvā. Viņus atspieduši atpakaļ ukraiņi (Ukrainskaja Pravda). Kaujas turpinās arī Hersonā. 

Laba ziņa no Vācijas – prezidents Franks Valters Šteinmeijers uzskata, ka Putins karo ne tikai pret Ukrainu, bet arī pret Eiropas vienotību. „Neļausim mūs sašķelt“, – viņš aicina (TT).

Tas ir labi.    

3 comments


  1. Vai jums ir nepieciešams aizdevums, lai sāktu vai paplašinātu savu biznesu vai nomaksātu hipotēkas vai apmaksātu medicīnisko aprūpi? Saņemiet no mums aizdevumu ar 3,5% atlaides likmi.Sazinieties ar avantcapitalss@gmail.com Tūlīt viņi ir uzticami un uzticami.

Leave a Reply