Vai kremlinu gatavošana notiek arī bērnu televīzijā Rīgā?

Speciāli TVNET

Mediju apmācība augstskolā ir mana ikdiena, tāpēc labprāt iepazīstos ar praksi, kuru veido citi. Šoreiz uzmanības centrā ir nonācis neliels video sižets mikroblogā Twitter. Kāds pusaudzis gari izstieptā rokā tur mikrofonu ar marķējumu „KIDsTV“ un intervē Baltkrievijas prezidentu un diktatoru Aleksandru Lukašenko.

Pirmajā mirklī šķiet, ka šis ir klasisks Ostankino (Krievijas) televīzijas sagatavots propagandas sižets no Maskavas, kas paredzēts masu slepkavas „humanizācijai“ vai iztēlošanai par mīlošu tēvu un vectētiņu. Taču diktators pagūst izstāstīt, ka prezidenta „gēns“ esot iedzimta lieta un liekot saprast, ka tepat līdzās kaimiņvalstīs tik ģenētiski apdāvinātu prezidentu vispār nav. Kurā kaimiņvalstī? Kur dzīvo un no kurienes atbraucis ideoloģiski luncīgais pusaudzis, kas izliekas neko nezinām par Baltkrievijas pretošanās kustības aktivitātēm un Lukašenko lomu šo protesta demonstrāciju apspiešanā? Vai nav dzirdējis par to kā pēc viņa pavēles pirms dažiem gadiem slepkavoja cilvēkus Minskā un citur Baltkrievijā. Vai mediju skolotāji nav puisim ar mikrofonu rokās pastāstījusi un izskaidrojuši, kas šis ir par diktatoru?

Zēns (laikam) nekad nav dzirdējis, ka pēc Lukašenko pavēles spīdzināja simtiem cilvēku. Tāpēc vietējo, baltkrievu patriotu un upuru asinis no šī diktatora rokām nevarēs nomazgāt nekad pat vēl nākotnē. Tātad glaimu ziņotājs ir no Krievijas jeb valsts, kurā kritiskā domāšana pieaugušajiem un bērniem nav atļauta? Citādi nevar būt… Viņš nav redzējis televīzijā baltkrievu masu protestus pret Lukašenko 2020. un 2021. gadā. Tātad – jaunietis acīmredzot ir no Krievijas, par ko mēs nebrīnītos. Internetā ir daudz redzēts kā krievi dresē savus bērnus un pusaudžus militāri – patriotiskā garā: apģērbjot tos kā otrā pasaules kara karavīrus, iespraužot sīkos tanku maketos un liekos dziedāt pompozas dziesma par godu vadonim Putinam un karam Ukrainā. Taču tagad ir noticis kas pavisam negaidīts – pazemīgais un pieglaimīgais pusaudzis, kurš nevis „intervē“, bet pielien publiski Lukašenko, ir no Latvijas un pārstāv mūsu valsti kā Rīgas jauniešu televīzijas pulciņa „Kidstv.LV“ reportieris. Tātad no Rīgas. No pilsētas brīvā Latvijā, kur kritiskā domāšana ir ne tikai atļauta, bet arī pieprasīta no visiem aktīvas un demokrātiskas sabiedrības locekļiem.

Kā tas iespējams, ka no mūsu valsts aizbrauc bērns uz Baltkrieviju, pauž komplimentus asiņainam diktatoram, kura valsts ir civilizētās pasaules sankciju sarakstā ( kā Krievijas sabiedrotajam karā pret Ukrainu) un kura vieta faktiski ir cietumā, nevis bērnu televīzijas ekrānā, un pēc tam izplata šo glaimu stāstu internetā kā nez kādu izcilu „žurnālistikas sasniegumu“.

Kremļa kultūras imperiālisma izpausmes Latvijā

Kas tā tāda „KidsTV“ Rīgā? Par šo savādo „mācību iestādi“, kas nezināja vai neko nav dzirdējusi, kā nedēļām un mēnešiem turpinājās masu protesti Baltkrievijā pret Lukašenko režīmu un ka šī valsts ir Putina režīma sabiedrotais karā pret Ukrainu, kuru nosoda arī Latvija? Kāpēc uz šo valsti tiek nosūtīti Latvijas bērni un pusaudži, lai tur organizētu komplimentāras intervijas ar masu slepkavu, kas joprojām sēž prezidenta postenī? Pirmajā mirklī šķiet neticami, ka kas tamlīdzīgs Rīgā notiek. Taču notiek.

Jau 2010.gadā divas organizācijas : „Kids Music Promotion“ un Televīzijas un radio institūts „Ostankino“ ir parakstījuši vienošanos par bērnu televīzijas izveidošanu Rīga ar nosaukumu „KIDS TV“.

Sāksim ar dibinātājiem. Mēģinot noskaidrot , kas tās par organizācijām ar nosaukumiem angļu valodā, uzdūros uz faktu, ka abas ir no Krievijas un iztēlojas kā bērnu kultūru vecinošas un attīstošas. Paradoksāli, ka, piemēram, šī Bērnu mūzikas akadēmija ir nevis tikai Krievijas organizācija, bet gan skaitās Krievijas un NVS, t.i., sadraudzības valstu (bijušo PSRS sastāvdaļu) un Baltijas valstu organizācija. Savādi, kāpēc Latviju kā demokrātisku valsti kabina klāt šai „bērnu mūzikas akadēmijai“, kas faktiski ir tikai Krievijas un tai pakļauto valstu veidojums.

Vai skolotāji tur ir no Baltijas valstīm? Nē, nav, bet nosaukums skaidri pierāda, ka mūs (Baltijas valstis) jau Putina režīms līmē kopā ar savām satelītvastīm (NVS). Par otru dibinātāju komentāri lieki, jo Ostankino televīzija Maskavā ir Kremļa propagandas pirmais un galvenais kanāls, kas jau ilgstoši nodarbojās ar Kremlim lojālas kultūras un ideoloģisko platformu tiražēšanu Krievijā un ārzemēs.

Tātad, divas Kremļa tiešā pakļautībā esošas iestādes ir izveidojušas Rīgā krievu apmācības uzņēmumu ar nosaukumu angļu valodā, kas esot radošās attīstības centrs un nodarbojoties ar televīzijas uz radio iemaņu mācīšanu. Tātad – žurnālistika un mūzika. Paskatījos viņu mājas lapu un sapratu, ka jau vairāk nekā 10 gadus Rīgā, Meža ielā (augstskolas Riseba telpās) tiek izglītoti bērni vecumā no 5 līdz 14 gadiem. Mācību maksa mēnesī ap 100 eiro un mācību programma izstrādāta Ostankino televīzijas pirmā kanāla direkcijā. Esot piemērota „mūsu vajadzībām“.

Pedagogi esot pārstāvēti ar trim paaudzēm, taču galvenais kopsaucējs ir cits – vairums no viņiem bijušā (Krievijas vadītā) Pirmā Baltijas kanāla (Первый Балтийский канал, ПБК) līdzstrādnieki. Tā bija televīzijas programma, kas Baltijas skatītājiem kopš 2002.gada piedāvāja Krievijā ražotu propagandu caur Visasat (Astra 4A) un internetā. Formāli šī kanāla 50% kapitāldaļu īpašnieks bija Krievijas pilsonis Aleksejs Pļasunovs, taču reāli tas piederēja Kremlim. Ilgu laiku šī kanāla propagandā aktīvi iesaistījās arī valsts uzņēmums Lattelecom, kas dublēja krievu tekstus latviešu valodā, lai kremlīnu idejas sasniegtu arī latviešu auditoriju.

2021.gada 21. oktobrī NEPL anulēja PBK apraides atļauju dēļ vairākiem nopietniem pārkāpumiem. Kanāls mēģina turpināt darbu Lietuvā un Igaunijā, tā īpašnieki formāli „mainās“, taču zinot Putina cilvēku loģiku, ir skaidrs, ka šis kanāls ietilpst kā sastāvdaļa Krievijas ārpolitiskās stratēģijas propagandas un Krievijas kultūras imperiālisma ofensīvā darbam ar ārvalstīm. Kā norāda Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lvrovs: „ Mūsu tautiešu atbalsts ārzemēs ir viena no pašām svarīgākajām mūsu valsts ārpolitikas stratēģijām“ un to var ērti sinhronizēt ar Kremlim vajadzīgo ideju eksportu.

Tas nozīmē, ka Rīgā dibinātā bērnu televīzijas skola ir Kremļa „propagandas darba“ un kultūras imperiālisma sastāvdaļa, kura mēŗķis ir izplatīt un nostiprināt Kremļa ideologu un tās kontrolētās un vadītās pareizticīgo baznīcas vērtības ārzemēs. Tai skaitā, audzināt Kremlim lojālus jauniešus visā pasaulē. Arī ekrāna žurnālistikā, kā to dara KidsTV Rīgā.

Kremlis mērķē un finansē savus „nospiedumus“ dažādā veidā. Finansējot projektus, kas parastam pilsonim nešķiet saistīti ar ideoloģiju vai smadzeņu skalošanu. Mūzika, izglītība, zinātne un reliģija ir, piemēram, šādas jomas. Tās ietilpts Krievijas kultūras imperiālisma koncepcijā, ko visi labi atceramies no Jūrmalā plaukstošā krievu popmūzikas festivāla Jaunais Vilnis un citiem pasākumiem, uz kuriem Kremlim izdevās dabūt pat lielāko daļu no mūsu politiskās elites ieskaitot prezidentu Zatleru.

Pat šodien acis atvērušie politiķi Rinkēvičs un Pabriks pirms desmit gadiem neredzēja Jaunais Vilnis un patiesos mērķus un izteicās, ka nekas bīstams ar tiem neesot. Krievijas kultūras imperiālisms laužas mūsu ikdienā arī caur it kā ar politiku nesaistītiem krievu filmu TV kanāliem, kas protams ar atklātu propagandu nenodarbojas, taču Krievijas ietekmi Latvijā nostiprina ar kultūras palīdzību, sludinot agresorvaslsts vērtības un dzīves stilu. Starp citu dīvaini, ka NEPL nesen neizdevās slēgt no apraides Latvijas teritorijā dažus šo kultūras imperiālisma TV šedevrus Latvijas tiesu nekompetences dēļ. Cerams, ka te pie vainas nebija Kremļa lobija ietekme, bet tikai likumdevēju un/vai tiesu nekompetence?

Pirms laiciņa pastaigājos pa Jomas ielu Majoros un biju pārsteigta par pareizticīgo baznīcu, kas uzbūvēta ielas galā un kā svešķermenis izlec no Jūrmalai tradicionālāss koka arhitektūras stila. Kā acīs krītošs monuments jeb milzīgs samovars, kuram jānorāda, ka atrodamies Krievijas ortodoksās reliģijas un tās vērtību ietekmes zonā. Krievijas pareizticīgo baznīca, kura valda arī par Latvijas ticības brāļiem, mums asociējas ar ļaunu agresiju, atbalstu Kremļa režīmam, kas iniciēja un atbalsta karu Ukrainā un karu pret demokrātisko pasauli, kurā atrodas Latvija.

Nesen uzceltā kulta celtne kropļo Majoru eiropeiskās arhitektūras ainavu, kā svešas un agresīvas kultūras piemineklis. Tā esot uzbūvēta no ziedojumiem. Kādiem? Domāju, ka arī šī ir Putina labās rokas – Maskavas patriarha Kirila marķējums krievu rivjērā pie jūras Latvijā. Tā saucas Kazaņas ikonas baznīca, kas savulaik esot eksistējusi Krievijas cara okupācijas apstākļos 1896.gadā taču vēlāk sagrauta.

Civilizētā un iekļaujošā demokrātiskā sabiedrībā ir pieņemts nepretoties sporta un kulta celtņu būvniecībai, jo abas šīs lietas skaitās “svētas”. Taču man nav saprotams, kā tas bija iespējams investēt tik daudz naudas Majoru krievu baznīcas būvēšanai, ja Jūrmalā ir nenormāli daudz pussabrukušu ēku, kuras nāktos sakopt. Kurš bija tas, kuram, nepietika ar Dubultos ir jau esošo krievu pareizticīgo baznīcu un atradās liela nauda šīs nākamās vizuāli disharmoniskās kulta celtnes būvniecībai? Tieši pie koncertzāles, kurā savus nospiedumus kādreiz atstāja cits Vladimira Putina varas finansētais projekts un Ostankino televīzijas populārās jaungada programmas pamats – mūzikas festivāls „Jaunais Vilnis“.

„Kidstv.LV“ piruetes propagandā

Taču atgriezīsimies pie savādās bērnu un jauniešu televīzijas skolas Rīgā, kas tiek realizēta pēc Maskavā izstrādātā Ostankino projekta. Par ko ir skandāls? Par to, ka jaunieši no „kids.tv.lv“ esot paši rakstījuši vēstuli Lukašenko, lūdzot iespēju izjautāt viņu kameras priekšā. Grupa esot piedalījusies festivālā „Slavjanskij Bazar“ pasākumos. Kā tad ir? Vai nedrīkst aizbraukt skolēni no Rīgas uz Kremli un intervēt, piemēram Putinu? Tagad – kara apstākļos? Nē, nedrīkst, ja esam pret Kremļa un tā sabiedrotās Baltkrievijas agresiju pret Ukrainu un mums. Ja cilvēks ar savu darbību politikā vai savā profesijā (kā citādi) rada ļaunumu apkārtējai sabiedrībai (dara pāri, izraisot ciešanas), tad viņu nedrīkst intervēt komplimentāri.

Šāda (it kā nevainīga) izjautāšana „kā jūtaties kā vadītājs“, „kāds esat vectēvs vai tēvs“ rada pozitīvu priekšstatu par šo cilvēku, kas viņš patiesībā nav. Tas nozīmē, ka šāda intervija (no žurnālistikas viedokļa) ir uztverama kā pārkāpums mediju ētikā un demokrātiskas valsts medijos nedrīkstētu tikt publicēta (tiražēta). Protams, ka Lukašenko var un vajag intervēt, taču nevis par tēmām, kas viņam patiktu pašam (kurās viņš labi izskatītos), bet par jautājumiem, kas lielais sabiedrības daļai ir būtiski, kaut vai, kāpēc viņš neatkāpjas no amata, ja lielākā baltkrievu daļa nevēlas viņu redzēt valsts prezidenta krēslā un kāpēc atbalsta agresoru Putinu.. Bērns šādu interviju veikt nespēj, bet profesionāļiem Lukašenko intervijas nesniedz.

Tas nozīmē, ka skolotāji šajā bērnu un jauniešu žurnālistikas skolā, nepārzina profesijas ētiku, ja piekrita šādam pasākumam Baltkrievijā.

Ko īsti māca šajā skolā? Mācību plāns un pedagogi vairāk atstāj teātra skolas iespaidu, jo lielākā daļa no viņiem ir mācījušies teātri Krievijā, lai gan paši sevi uzskata par žurnālistiem. Taču mani pārsteidza mākslas vēstures pasniedzējas formulējumi par to, kas šajā skolā ir pats galvenais. Proti, viņa rādot bērniem norvēģu gleznotāja Eduarda Munka „Kliedzienu“ un liekot saprast, ka tāda izskatoties pašreizējā pasaule. „Tie esam mēs pašlaik – pasaule izmisumā“, saka skolas reklāmas ierakstā skolotāja Lara.

Šī monologa ieraksta laikā uzbrukums Ukrainai vēl nebija uzsākts. Par ko tad toreiz bija tāds satraukums? Mana un manu bērnu pasaule toreiz neizskatās nedz šausmīga nedz Munka „Kliedziena“ atspoguļota. Tieši pretēji, par tādu to pārvērta Putina uzbrukums Ukrainai 24.02 un masu aresti Baltkrievijā Lukašenko vadībā divus gadu agrāk.

Ja reiz Lukašenko ir izveidojis Munka „Kliedziena“ vidi šodienas Minskā, tad kāpēc pusaudzis tiek sūtīts viņu intervēt no Rīgas? Nevis par „kliedziena efektu“, bet par to, cik viņš ir labs vectētiņš mazbērniem. Pie kam ir 100% skaidrs, ka Baltkrievijas prezidenta kabinets zināja ar ko ir darīšana un atļāva šo publiskas popularitātes akciju veikt amatieru kolektīvam no Rīgas un deva bērna sarunai ar diktatoru atļauju.

Vēlāk. (skolas videoreklāmā) tiek paskaidrots, ka šo pasauli esot radījuši audzēkņu vecāki un tā esot viņu problēma. Domāju, ka nebūtu jāsāk paskaidrot, ka šī nostāja ir Putina līnija un viņa pasaules šausmu interpretācija, kuru savedīs kārtībā krievi, iekarojot visu šo „aptraukušo rietumpasauli“ , kas „pati ar sevi netiek galā„ un nīkst „savā izlaidības purvā“. Uzskatu, ka šī ir kremlīnu ideoloģiju potēšana skolēniem, mēģinot iestāstīt, ka pasaule ir sabrukusi un tāpēc kā pestītājs nāks Putins un no posta atbrīvos.

Vai šis raksts ir par skolas slēgšanu?

Nē, par to nav šis raksts. Mūsu vidē ir daudz nesertificētu izglītības iestāžu (tādu pašu kā „Kids.Tv“), kas nav akreditētas. Šis raksts ir par to, ka Ukrainas kara apstākļos, kad tur ikdienas mirst vairāki simti cilvēku un šo kara ofensīvu atbalsta arī diktators Lukašenko, atrodas Rīgas pieaugušie, kas aizved no Rīgas un Baltkrieviju pusaudžus slavināt šo Kremlim labvēlīgu personu. Pats Lukašenko jau ir izteicies par šo interviju un uzsvēris, ka Latvijā intervija tiekot cenzēta. Kā tad ir? Vai šī ir cenzūra vai nav?

Šis ir žurnālista ētikas pārkāpums, kuru atpazīst pirmā kursa studenti ievadlekciju laikā augstskolā.

Ja kāds ārsts atteiksies palīdzēt nelaimē nokļuvušam cilvēkam lidmašīnā (lidojuma laikā), tad viņa rīcība būs ārsta ētikas pārkāpums.

Tieši tāpat ir šajā gadījumā – izjautājot publiski ietekmīgu cilvēku ir jāsaprot, vai jūs ar šo nodrošināsiet sabiedrības kompetenci par attiecīgās personas rīcību jeb apzināti sarūpēsiet šai personai noteiktu slavu. Labu vai sliktu. Šajā gadījumā zēns no „Kids.TV.lv“ rīkojās kā reklāmists, nevis žurnālists, jo glaimoja sarunu biedram. Vai skolas pedagogi to nezināja? Domāju, ka nezināja, jo Ostankino televīzijā žurnālistika ētika jau sen ir nesaprotams svešvārds.

Divas pasaules. Tā nu tas ir.

Leave a Reply