Nāves pļauja frontē un ķīnieši runās ar Zeļenski

Virkne krievu mobilizēto karavīru uzdrošinājušies kritizēt krievu armiju par to, ka tiek sūtīti uz pirmajām līnijām nesagatavoti. Jāiet cīņā ar veciem ieročiem, bez atbalsta no gaisa. „Vai saprotat, ka šī ir iešana nāvē?“- jautā kāds krievu karavīrs videoierakstā. (BBC)

Ziņojums (lūgums) Putinam izskatās šādi: „ Mēs, mobilizētie Kaļiņingradā, Murmanskā un Arhangeļskā, vēršamies pie virspavēlnieka Vladimira Putina, jo mums netiek paskaidrota stratēģija vai taktika šajā karā. Mūs tikai nosūta kaujā un viss. Nav nekādu sarunu starp vienību un komandieri. Nav atbalsta no gaisa. Nav nekādu palīglīdzekļu novērošanai dienā un pa nakti. Nav neviena tanka. Nav artilērijas, kas varētu šaut mums aiz muguras uzbrukuma brīdī.“ (Telegram, BBC) Vēstulē norādīts, ka mobilizētajiem apsolīta okupēto reģionu aizstāvēšana, taču tagad izrādās, ka tos nosūta uz frontes pirmajām līnijām. Uzbrukumam.

„Mēs neesam uzbrukuma vienības. Mūs trenēja tikai un vienīgi aizsardzībai. Jau pirmajā uzbrukumā 6 mūsējie gāja bojā tranšejās. Visiem mums ir ģimenes, bērni un augstākā izglītība. Nevēlamies šādi mirt. Šeit varam tikai nomirt, jo citu iespēju nav. Vai nu pirmajā vai otrajā kaujā tas notiks“, – stāsta karavīrs video tuvplānā (BBC)

Jākonstatē, ka šis nav vienīgais krievu šausmu stāsts no frontes. Kāds cits krievu karavīrs savā video liecina par to, ka viņam likuši uzbrukt Doņeckas rajonā kādai apdzīvotai vietai, nepaskaidrojot kas tālāk notiks un kāpēc tas tiek darīts. 

Kāds cits stāsta sekojošo: „ Metamies tempā virsū ukraiņu pozīcijām un saņemam automātisko ieroču atbildi. Paeng! Tepat netālu eksplodē granāta. Sabrūkam, meklējam patvērumu. Saraujamies. Izsmēķējam 8 cigaretes pēc kārtas, taču rokas dreb joprojām. Skan pavēle doties uzbrukumā vēl vienu reizi.“ 

Kāda cita mobilizēto grupa no Irkutskas un Novosibirskas savā video liecina, ka tiek sūtīti kaujās bez artilērijas atbalsta. „Mūs nosūta nomirt un viss“, – konstatē viens no karavīriem video tuvplānā.

Joakims Pāsikivi notiekošo komentē šādi: „ Daļa no šiem karavīriem sūdzas par to, ka tiek izmantoti ļoti primitīviem mērķiem. Uzdevumiem, kas nav piemēroti viņu kompetencei.  Piemēram, artilēristus izmanto kā kājniekus. Viņi jūtās piekrāpti. Apmānīti. Viens no iemesliem varētu būt tas, ka krieviem trūkst ieroču artilēristiem. Protams, ka tur viņi derētu labāk, taču krievu armija izmanto resursus tā kā vēlas. Vēl viena lieta ir neapmierinātība ar saviem komandieriem. Viņu nav. Loģiski, ka karavīri tad vairs nejūtas kā kolektīvs spēks, bet tikai kā izlietojama manta, kas pavirši liekama lietā. Kāpēc tas tā notiek? Pieņemu, ka krieviem trūkst pašlaik profesionālu komandieru frontei“.       

Līdzīgu kritiku pauž arī Ukrainas puses kaujinieki, kas pieprasa labāku apmācību, pirms nosūtīšanas uz fronti. (TSN) Tai pat laikā grūti iedomāties, ka Ukrainā varētu būt pietiekami daudz, labi izglītotu kaujinieku, ja cilvēki faktiski nebija rēķinājušies ar šādu karu un apstākļiem, kurus izraisīja Putina armijas negaidītais uzbrukums. Pašlaik daudzviet Ukrainā tiek aktualizēti armijas aicinājumi mobilizēties. Cīnīties par savu valsti. „Jo ilgāk esam šajā karā, jo vairāk mums rodas nevajadzīgu upuru, kas varēja dzīvot tālāk un darīt savu darbu.  Bieži zaudējam modrību dēļ emocionāla un fiziska noguruma. Tad cilvēki kļūst nevīžīgi un neievēro drošības noteikumus. Neskatoties uz tik cik nu katrs esam moži, mums tomēr ir vajadzīgs laiks arī atpūtai.“ (Pāvels Višebaba, 68.brigādes komandieris, karo jau gadu, TSN)

Vakar krievi uzbrukuši skolai Avdijivkā. Viens cilvēks gājis bojā (The Guardian)

Turpinās problēmas pēc krievu sagrautajām elektropārvades līnijām Žitomirā un Harkivā.  Tas pats Zaporižjā un Dņipropetrovskā. (DN)

Izskatās, ka Kremlis sarauj saites ar bijušo Putina pavāru un tagadējo Vāgnerarmijas vadītāju Jevgeņiju Prigožinu. Bahmuta nav ieņemta, upuru skaits milzīgs. Kremļa iebildumi pret Prigožinu sākas tad, kad viņš uzsāka atklātus verbālus uzbrukumus Aizsardzības ministram Sergejam Šoigu un ģenerālštāba vadītājam Valerijam Gerasimovam. (TT) Pagaidām vāgneriešiem nav izdevies Bahmutu ieņemt. (DN)

Pašlaik Ukrainas armija gatavojas savam pavasara uzbrukumam. (SvD). 

The Wall Street Journal ziņo, ka ir gaidāmas sarunas starp Ķīnas prezidentu un Putinu Maskavā. Pēc tam starp Sji Dziņpinu un Zeļenski (digitāli). Ķīna ir publiskojusi savu miera iniciatīvu šim karam. Tā cenšas veikt vidutāja funkcijas, taču nav nosodījusi Krievijas uzbrukumu Ukrainai. 

Divi cilvēki vakar nogalināti Ukrainas dienvidos (Kinburnas pussalā). Tas noticis krievu apšaudes laikā. Nogalinātie ir vīrietis un sieviete 40 gadu vecumā, ievainots septiņus gadus vecs bērns, kas nogādāts slimnīcā. (TT)

42.gadus vecais kameras priekšā nogalinātais Ukrainas karavīrs (snaiperis) tikko saņēmis “Ukrainas varoņa“ ordeni pēc nāves.  (The Guardian) 

Attēlā Bahmuta 5.martā 2023      

Leave a Reply