Pavasara kauju prognozes

Ukrainas un Vācijas prezidenti ir sarokojušies un noslēguši mieru. Zeļenska un Šteinmeijera tikšanās pierāda, ka Kijiva ir piedevusi Vācijai tās Krievijas atbalsta politiku. Šī tikšanās ir svarīga. Tai simboliska nozīme. Vācija pārāk ilgi un kļūdaini uzskatīja, ka tuvas attiecibas ar Krieviju ir garantija mieram Eiropā. Šī iemesla dēļ, pagājušajā pavasarī Ukraina neakceptēja Vācijas prezidenta gatavību apmeklēt Kijivu.  Tagad – piecpadsmit mēnešus vēlāk, tikšanās tomēr notiek. 

Vācijas prezidents ir atzinies, ka līdz šim esot kļūdaini novērtējis Vladimiru Putinu, tāpēc tiek būtiski mainīta viņa valsts ārpolitika. Kopš kara sākšanās, Vācija ir viens no lielākajiem ukraiņu cīņas atbalstītājiem, investējot viņu pretošanās akcijās 4 miljardus eiro. Vakar Vācija paziņoja, ka tik pat daudz tiks piegādātās Ukrainai tuvākajā laikā. To skaitā četri Iris T un 30 tanki Leopard 1. Preses konferences laikā Zeļenskim tika uzdots jautājums vai ukraiņi gatavojas iebrukt arī Krievijas teritorijā. „Nē, mums nav laika, cilvēkresursu un ieroču, lai ar šādu lietu nodarbotos“, – secināja Zeļenskis. 

Pagaidām Vācija nav piešķīrusi Ukrainai kara lidmašīnas, kuras jau sen tiek pieprasītas. 

Vācijā joprojām konstatējama spēcīga Krievijas propagandas ietekme uz sabiedrisko domu.  55% aptaujāto vāciešu ir pārliecināti, ka Ukrainai vajadzētu uzsākt miera sarunas ar Krieviju (Yougov, DPA). Tikai 28% Vācijas iedzīvotāju ir pret šādām sarunām. 

Pašlaik Zeļenskis ir Parīzē. (AFP)

Pieci cilvēki (civilie) gājuši bojā netālu no Hersonas. Vecumā no 27 līdz 68 gadiem. Nāves iemels ir mīnas. Pēdējo mēnešu laikā šādā veidā nogalināti 724 civilpersonas. Neraugoties uz to, ka ukraiņu sapieri strādā katru dienu (Kyiv Independent). 

Ukraiņiem izdevies notriekt 18 irāņu dronus un trīs raķetes. Kalibr raķetes krievi šauj no saviem Melnās jūras kuģiem. Rezultātā sešas civilpersonas ievainotas Hersonā. 

Svētdien Kijivā vairākas reizes dārdēja trauksme. Eksplozijas bija dzirdamas arī Sumos un Hersonā (Kyiv Independent). 

Eirovīzijas festivāla laikā krievi ar raķetēm bombardēja Teropiļu. Pilsētu no kuras cēlušies ukraiņu grupas “Tvorci“ dalībnieki, kas sestdienas vakarā piedalījās Eirovīzijas dziesmu konkursā Liverpūlē. Divi cilvēki šī krievu uzbrukuma laikā tika nogalināti. (BBC)  

Liela ukraiņu atbalstītāju daļa gaida pavasara uzbrukuma sākumu. „Gan jau šis sākums notiks“, –  mierina medijus Joakims Pāsikivi. Taču neviens mums to iepriekš neziņos. „Šis uzbrukums nebūs teatrāls un dekoratīvs kā pierasts noskatīties Holivudas filmās.  Drīzāk mēs uzzināsim, ka kaujas saasinājušās noteiktā frontes zonā. Ukraiņi izstums krievus, bet daudzos gadījumus mānīsies un demonstrēs māņus gājienus“, – secina Pāsikivi. 

Kur šis uzbrukums notiks?

„Tur, kur šāds uzbrukums dod iespējami lielāku efektu. Vai Zaporižjas virzienā, mērķējot uz Tokmaku, Melitopoli, Berdjansku, lai nonāktu Azovas jūras tuvumā.  Vai šķērsojot Dņepru un  dodoties tālāk (gar Hersonu) Krimas virzienā.“, – secina Pāsikivi. 

Kā šādi uzbrukumi notiek?

„Sākas ar intensīvāku šaušanu, cīnoties ar krievu rezervēm, kas atrodas kaut kur aiz ierakumiem. Pēc tam pieslēdzas artilērija. Seko tanki, kas cenšas ieiet iekarotajās teritorijās dziļāk. Līdzās kustas bruņu transportieri, kas likvidē šķēršļus. Tur vajadzīgi speciāli transporta līdzekļi, kas būvē tiltus un tanki „ar arkliem“, kas iznīcina mīnu laukus. Aiz tehnikas soļo kājnieki. „Astē“ seko loģistika. Proti – šāda sistēma darbosies vairākus mēnešus pēc kārtas“, – komentē Pāsikivi.  

Kādas ir ukraiņu veiksmes izredzes?

„ Ļoti labas. Jau esam novērojuši kā viņi cīnās. Ukraiņi ir ļoti kustīgi, krievi to nesaprot un šādās kaujās zaudē. To pierādīja, piemēram, Harkivas ofensīva. Tā notika negaidīti, bija neparasti ātra un pārbiedēja krievus. Līdzīgi notika arī Hersonā“, – konstatē Joakims. 

Ko spēj likt pretī Krievija? 

„ Daudz demoralizētu karavīru, kas lielākoties ir piedzērušies un lieto vecu kara tehniku. Dažas rotas ir ar jaunākiem cilvēkiem un „svaigāku tehniku“. Lielākā krievu problēma, ka jāaizstāv apmēram tūkstošiem km gara frontes līnija. Pie Zaporižas šī līnija ir 300 km garumā. Krieviem tā ir problēma. Jo vienlīdz labi apsargāt tik garu frontes līniju nav iespējams.  Ukraiņi var uzbrukt jebkurā vietā, vairākos sektoros vienlaicīgi.“

Kādi varētu būt Ukrainas svarīgākie mērķi? 

„ Pats svarīgākais būtu noticis, ja ukraiņiem izdotos nokļūt pie Azovas jūras un draudēt Kerčas tiltam. Tas savieno Krieviju ar Krimu. Pēc tam varētu tuvoties Krimai. Ja šāda virzība izdotos, tad Kremlim būs skaidrs, ka nav vērts turpināt šo „specoperāciju“. Domāju, ka nav vajadzības apsist visas krievu vienības Ukrainā. Taču var izveidot situāciju, kas piespiež krievus nosēsties pie sarunu galda un piedāvāt savu projektu kā Ukraina tiks atbrīvota no krievu armijas daļām“. 

Gaidīsim notikumus. 

Leave a Reply