Fukušimas monstrs izvēršas, japāņi panikā bēg no bīstamās zonas

2011.gada 17. martā

Japāņu sabiedriskās  TV NHK ziņas un live pārraidi angļu valodā skatīt te: http://www3.nhk.or.jp/nhkworld/
Visi šodienas mēģinājumi dzesēt pārkarsušo Fukušimas atomreaktoru beigušies ar neveiksmi. Radioaktīvais izstarojums intensīvi pieaug joprojām un glābējiem nākas ierobežot darba stundas virs reaktora, dzesējot blokus ar ūdeni no helikopteriem.


Kopš septiņiem rītā helikopteri bombardē cietušos reaktorus ar ”ūdens bumbām”. Katrā šādā ”ūdens lādiņā” ir 7500 litri ūdens. Pagaidām 200 mēģinājumi ir izdevušies, taču būtisku situācijas uzlabojumu vēl nevar novērot.
Zviedru eksperti, ar Zviedrijas valdības starpniecību, aicina visus tautiešus steidzīgi pamest bīstamo zonu (80 līdz 100 km rādiusā ap atomelektrostaciju).
Pašlaik Japānā vēl atrodas ap 2000 Zviedrijas pilsoņu, kas vai nu ir jau pametuši Fukušimas reģionu uz dodas uz dienvidiem, vai arī gaida uz savu reisu Tokijas lidostā uz Stokholmu.
Spriedze pieaug.
Savādi, ka nav iespējams cilvēkiem paskaidrot, ko nozīmē saslimt no izstarojuma.
Mēmā nāve ir grūti aprakstāma ar vārdiem.
Pagaidām tikai 20 atomelektrostacijas glābēju ir cietuši no radioaktīvā izstarojuma. Divi cilvēki no viņiem skatās bezvēsts pazuduši. Zemestrīcē cietušo skaits pašlaik tuvojas 15.000.


Viena daļa lielo ārzemju uzņēmumu evakuē savus darbiniekus no Japānas. Pašlaik ar evakuāciju nodarbojas Ericsson, taču zināma daļa vietējo līdzstrādnieku turpina ražošanas procesu turpat uz vietas.
Tiek pieprasīts slēgt Tokijas biržu. Kamēr situācija stabilizējas.
Visi šie palīgā saucieni ir lemti neveiksmei, jo nav iespējams zibenīgi evakuēt visu Tokiju, kurā mitinās ap 30 miljoni iedzīvotāju. ”Vienīgā izeja – iestāstīt sev, ka viss būs labi un nav tik ļauni. Galu galā – ir jāiet uz darbu” , šorīt zviedru medijiem atzinās kāda gados jauna Tokijas iedzīvotāja.
Veikalos trūkst maizes, gaļas un ūdens.
Japāņu iestādes šodien sāk kontrolēt radioaktivitāti pārtikas precēs. Japāņi nekad agrāk nav šādi pārbaudījuši vietēja ražojuma preces.
NHL ziņo, ka pamazām tiek atjaunota vilcienu satiksme ar ziemeļu reģioniem. Ar vilcienu tiek piegādāta degviela, kas joprojām ir pati lielāka deficīta prece Japānā.
Pastiprinās kritika atomelektrostaciju īpašnieka Tepco (Tokyo Electric Power Company) vadības virzienā. Nepārprotami, ka daudzi fakti no valdības un sabiedrības tika slēpti un joprojām ir grūti noskaidrot vai ir vajadzīga palīdzība un cik lielā mērā.
Mīklainā atomelektrostaciju īpašnieku un vadītāju uzvedība sāk kaitināt pat pašus pacietīgos japāņus.
Vakar pirmo reizi televīzijā tautu uzrunāja un centās mierināt Japānas ķeizars.
Nekad agrāk viņš nav uzrunājis savus tautiešus ar masu mediju starpniecību.
Neiztiekam arī bez skandāliem.
Paradoksāli, ka Tepco atomelektrostaciju akcijās bija ieguldīta arī zviedru pensiju fondu nauda. Izrādās, ka zviedru ”Sjunde AP fonden” pieder 800 000 Tepco akciju, – ziņo Dagens Industri. Vakar un šodien zviedru pensiju pārvaldītāji steigšus cenšas pārdot šīs ”amorālās akcijas”. Swedbank Robur pieder 200 000 Tepco akciju un SPP mazliet mazāk.

Katastrofu pārcietušajiem ir grūti izturēt salu un sniegu, jo lielākā daļa Ziemeļjapānas iedzīvotāju ir palikuši bez jumta virs galvas un visi nevēlas pārnakšņot fizkultūras zālēs uz grīdas.

Ap 15.00 no Fukušimas otrā reaktora atkal sāk celties balti dūmi.
Nekas vēl nav beidzies

Leave a Reply