Visi esam zīmējuši pamatskolā bērzu ar skarām.

Jā, esam!
Tas nozīmē, ka pavasaris beidzot ir klāt.
Māllēpju smaidošās cepures pērnajā, garajā zālē šo faktu apstiprina dubulti.
Šodien saulē bija silts, bet ēnā noderēja pat cimdi.

Zviedriem vakar sākās svētku maratons, kura kulminācijas brīdis būs rīt – Valpurģa nakts jeb Valborgas svinībās.
Vikipedija ziņo, ka Valborgu jeb Valpurģi 30. aprīlī svin zviedri, somi, igauņi, čehi, slovēņi un arī latvieši!!!
Kā mēs to Latvijā svinēsim?
Pagaidām varu izstāstīt, kā to dara zviedri. Taču ceru, ka kāds man izstāstīs uz ko un kā rīt “riktēsies” Rīgā, Liepājā vai Cēsīs.
Viena daļa Valpurģa svinētāju šos svētkus saista ar svēto Valborgu, citi ar cīņu pret ļaunajiem gariem un vēl pārējie – ar pavasara atnākšanu.
Rītvakar Zviedrijas pauguru un pakalnu galā tiks aizdedzināti svētku ugunskuri, pie tiem dziedās tradicionālās kora dziesmas un vietumis varēs noskatīties arī uguņošanu.
Zviedru lielākā daļa nesaista šos svētkus ar svēto Valborgu. Drīzāk ar gaismas un pavasara ierašanos.

Ugunskura kurināšana arī zviedriem nesaistās ar raganu un spoku aizdzīšanu, bet gan ar gaismas ierašanās svinēšanu.
Šajā laikā Somijā un Zviedrijā tradīcija pieprasa ģimnāziju absolventiem un studentiem sākt nēsāt tradicionālās, baltās vasaras naģenes.
Tāpēc zviedru studenti lielā mērā uztver Valpurģa vakaru kā savus svētkus un šajās dienās visā valstī augstskolas rīko tradicionālās pavasara aktivitātes.
Piemēram, Gēteborgā Čalmera tehniskā augstskola, rīko fantāzijas automobiļu parādi, kas pirmo reizi tika izveidota jau 1909. gadā.
Lundas studenti rīt svinēs ”pēdējo aprīli”, rīkojot tradicionālās virves vilkšanas sacensības starp studentiem un pasniedzējiem, piknikus parkos un dažādus oriģinālus koncertus visā pilsētā.
Stokholmā tradicionāli svin Valpurģi kopš 1894. Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā Skansenā un pēc tam pievakarē (līdz ar tumsas iestāšanos) ugunskuri liesmos visu apdzīvoto vietu centros.
Grandiozākie studentu svētki rīt sāksies Upsalā. ”Pēdējo aprīli” Upsalas studentu vidū sāka svinēt jau 1842. gadā.
Pamazām tradīcijas ievirzījās apjomīgu akciju organizēšanas virzienā un tā ”studentu cepuru diena” papildinājās un paplašinājās, iegūstot svētku maratona statusu.
Upsalas studenti uzsāk svinēt jau 28. aprīlī ar grila piknikiem brīvā dabā. Taču pats galvenais pasākums ir laivu būvēšana un brauciens ar pašizgatavotajām laivām pa pilsētas kanāla straumi svētku kulminācijas brīdī.

Laivu regate rīt, protams, sāksies tradicionāli – ar šampanieša brokastīm plkst. 07.00.
Burbuļojošā dzēriena iemalkošana notiks brīvā dabā, pie kanāla.
10.00 dosies ceļā pirmās fantāzijas laivas, kas tieši tāpat kā pārējās, finālā mēdz straumē apgāzties.
Pasākumā var piedalīties arī ielūgto augstskolu ekipāžas un caurmērā ”pēdējo aprīli” šādā veidā katru gadu svin ap 100 pašdarinātu fantāzijas laivu mači.
Ap pusdienas laiku upsalieši, tieši tāpat kā pārējie zviedri, uzēdīs marinētas siļķes ar kartupeļiem un lociņiem.
Popsīgākā vieta Upsalā šajā brīdī ir astronomijas fakultātes Observatorijas parks, kurā mēdz muzicēt studentu radiostacija 98,8.
13.00 sāks dziedāt vīru kori un plkst. 15.00 uz skatuves kāps slavenākais zviedru vīru koris Orphei Drängar, kas piedāvās skatītājiem un klausītājiem (translēs arī sabiedriskie mediji) tradicionālo ”pēdējā aprīļa” koncertu no universitātes aulas ar visām šim notikumam adresētajām dziesmām, kuras līdzi dzied praktiski visa Zviedrija.
Sekos vakariņas un gatavošanās ugunskuriem.
Rītvakar tradīcija paredz arī mēbeļu sviešanu ārā pa logiem nakts vidū, īpaši studentu rajonos.
Tāpēc – uzmanīsimies, ja tuvosimies studentu kopmītnēm.
🙂
Rīt sinoptiķi sola Stokholmā 13 grādu un Rīgā 19 grādu siltumu.

Galvenais jāatceras, ka pirms aizdedzināšanas der pabakstīt žagaru krāvumu, lai izdzenātu ežus, kas mēdz apmesties Valpurģa nakts ugunskura žagaru kaudzēs.
Ezim nāksies meklēt māju citur.
🙂
Labu svinēšanu!