Putins nostājies vēstures nepareizajā pusē

Vai cilvēku, kurš iedarbināja pirmo vai otro pasaules karu kāds tiesāja? Nē, netiesāja, taču sodu viņi saņēma. Tagad – trešā pasaules kara „kurinātājam“ krievu prezidentam Putinam draud tiesa process Hāgā. Pirms pāris mēnešiem šāda notikumu attīstība daudziem liktos fantāzijas filmas scenārijs. Neiespējamība. Taču šodien tā ir realitāte – Putins ir jāizdod starptautiskajai tiesai Hāgā (ICC), kur viņam paredzēts apcietinājums un tiesas process.

Par ko? Vai par tūkstošiem ukraiņu un krievu karavīru nonāvēšanas organizēšanu (Ukrainas kara ietvaros)? Nē, par bērnu nolaupīšanu, aizvešanu un piespiedu adoptēšanu krievu ģimenēs Krievijā. Par to, ka Krievija sistemātiski un nelikumīgi pārvietoja, deportēja un adoptēja bērnus no krievu okupētajiem reģioniem Ukrainā. Kāpēc? Lai padarītu šos ukraiņu bērnus par krieviem. 

Pēc Kremļa loģikas – viss OK, bet pēc civilizētās pasaules normām – noziegums. 

Pagaidām nav zināms cik šādu bērnu patiesībā ir. Taču 100% skaidrs, ka šāda rīcība ir Ženēvas konvencijas pārkāpums. Nav pieļaujams, ka bērnus no okupētas teritorijas bez vecāku (aizbildņu) atļaujas, evakuē uz citu valsti un izrīkojas pēc saviem ieskatiem. Krievu ierēdne Marija Ļvova- Belova televīzijas kameras priekšā pati skaidri un gaiši apstiprināja, ka ir adoptējusi pusaudzi (zēnu) no krievu okupētās Mariupoles. 

Tikai vēl divi prezidenti ir izpelnījušies līdzīgu starptautiskās tiesas lēmumu. Tie ir Sudānas Omars alBaširs un Lībijas Muamars Kadafi. Trešais – Putins. 

Cik lielas ir iespējas aizturēt Putinu un nogādāt viņu uz tiesu Hāgā? Pašlaik izskatās diezgan neiespējami to izdarīt. Rīt vai parīt neviens viņu nenotvers un nenogādās Hāgā. Notiesāt neklātienē viņu nevar, jo noteikumi pieprasa, lai pats piedalās procesā. Taču laiks iet un apstākļi mainās. Nav izslēgts, ka paies laiks un Putins tomēr tiks notiesāts. Viņu arestēs un aizvedīs. Tiesās un sodīs. Tā tas būs. 

Krievija, protams, atgaiņājas. Krievija neesot ICC locekle, uz krieviem šie lēmumi neattiecoties utt. Viņi var izrīkoties ar svešiem bērniem pēc saviem ieskatiem.                 

Godīgi sakot, tam nav nekādas nozīmes ko Kremlis šodien saka, jo šis lēmums ir vairāk simbolisks un tam pašlaik ir lielāka morālā nozīme. Ja starptautiskā tiesa vēlas apcietināt lielākās pasaules kodolimpērijas prezidentu, tad tas ir pārāk nopietns marķējums. 

Krievijas attiecības ar pasauli tāpēc kļuvušas ļoti sarežģītas, ja pie valsts stūres atrodas kara noziedznieks. 

Tas ir traģiski krieviem un Krievijai. Pie kam šis spriedums ir tikai sākums. Visu laiku tiek vākti pierādījumi krievu kara noziegumiem Ukrainā. Sākot ar slepkavībām, izvarošanu, nolaupīšanu, spīdzināšanu un civilo mērķu bombardēšanu. Tas nozīmē, ka nekas nav aizmirsts un nav tā, ka laiks aizslaucīs pēdas. Tagad vairs nav otrā pasaules kara beztiesiskie apstākļi, kad kara noziegumi netika dokumentēti. Tagad ir citi laiki un pat Putins vairs nevar braukt uz ārzemēm bez bažu. Būs interesanti noskatīties kā viņš apmeklēs ANO vai G20 valstu apspriedes. Visas 123 valstis, kuras ir parakstījušas Romas vienošanos, tagad būs spiestas Putinu aizturēt un nodot Hāgai. 

Tātad, gandrīz visur Putinu var „paņemt ciet“. Izņemot Kubu un Nikaragvu. Pat Putinam draudzīgajām valstīm – Ungārijai un Dienvidāfrikai būs vien „jāaiztur“ Krievijas prezidents, ja viņš pēkšņi tur ieradīsies.

ASV nav ICC sastāvā, taču Baidens ir akceptējis šo lēmumu, ka pamatotu un motivētu.

Līdz šim Putins deklarēja, ka Ukrainai vajag piekāpties un labprātīgi atdot savu teritoriju Krievijai, ja ukraiņi nevēlas, lai krievi turpinātu slepkavot un izvarot ukraiņus. Tagad šie argumenti vairs nedarbosies. Tagad vairs Francijas prezidents Emanuels Makrons un Vācijas kanclers Olafs Šolcs nevarēs tēlot pasaulei miera baložus un stāstīt medijiem kā viņi katru otro dienu sazvanās ar „nabaga Putinu“ un cenšas viņu atbalstīt, lai viņš nejustos „iedzīts stūrī“. Tas pats liktenis jau piemeklējis jauno Ķīnas miera plānu. Tas kļuvis neiespējams.  

Kā reaģē Kremlis? 

Protams, ka agresīvi. Krievu tiesa esot sākusi izmeklēšanu pret ICC tiesnešiem. 

Ko tas nozīmē?

Tas liecina par nervozitāti. Putina zibensvizīte tumšā naktī Mariupolē pastiprina šo Kremļa stresa faktu. Inscenētas „pateicības ainas uz ielas Mariupolē“ izskatījās vairāk kā teatrāli uzjautrinoši kariķējumi, nevis dokumentāli pārliecinošas epizodes. Man šķiet, ka ļoti precīzi šo visu komentēja Kanādas vicepremjere Kristīna Aleksandra Frīlanda. Proti – Ķīnai nāktos apzināties, ka Krievijas prezidents Putins pašlaik atrodas „vēstures nepareizajā pusē“. Iespējams, ka ar šo faktu tomēr jārēķinās arī tad, ja ir izdevīgi kaut ko saņemt lētāk un „uzvārīt“ savu biznesu uz asiņainām naftas vai gāzes piegādēm. 

Tikmēr Ukrainas virzienā turpina doties tanki Leopardi. Vakar divi no Norvēģijas (AFP). Tiks piegādātas granātas  no ES (TT)

Vāgnerieši esot pārņēmusi 70% Bahmutas. (AFP)

Taču pavasaris tuvojas un tumsai jāatkāpjas.   

Attēlā pretkara demonstrācija Minhenē (SvD)

Leave a Reply